Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Hiszpania: Pierwiastki radioaktywne w pyle znad Sahary, który dociera do Europy

Hiszpania: Pierwiastki radioaktywne w pyle znad Sahary, który dociera do Europy
Radioaktywny saharyjski pył osiada na wszystkim i sprawia, że powietrze nabiera żółtego zabarwienia. (Fot. Getty Images)
Co roku piaskowy pył znad afrykańskiej Sahary, tzw. kalima, jest przenoszony przez wiatr i opada w różnych krajach Europy. Naukowcy stwierdzili w kalimie obecność pierwiastków promieniotwórczych, takich jak izotopu cezu - 137, a także izotopy promieniotwórcze berylu i ołowiu, które mogą mieć związek z opadami radioaktywnymi - poinformował portal elDiario.
Reklama
Reklama

Promieniotwórczy pierwiastek pochodzi z testów jądrowych, które Francja przeprowadziła w Algierii na początku lat 60. ubiegłego wieku. Od 1960 do 1966 Francja dokonała nad algierską częścią Sahary 17 kontrolowanych wybuchów nuklearnych.

Najnowsze badania sugerują także odpowiedzialność amerykańskich i sowieckich prób jądrowych z lat 50. i 60. ub. stulecia - wyjaśnia portal elPeriodico. Badania te wykazały także obecność w pyle izotopów cezu związanych z wypadkiem nuklearnym w Czarnobylu 37 lat temu oraz w Fukushimie w 2011 r.

Kalima z "globalnym śladem nuklearnym" dociera głównie nad południową i zachodnią część Europy, ale można ją obserwować także w Polsce, choć w mniejszym stopniu. Pył negatywnie wpływa na układ oddechowy, podnosi temperatury i ogranicza widoczność. Ogranicza też możliwości produkcji energii słonecznej.

Beryl jest wykorzystywany w broni masowego rażenia jako osłona ładunku jądrowego. Cez -137 jest radioaktywnym izotopem, który powstaje w wyniku rozszczepienia spowodowanego wybuchem jądrowym.

Czytaj więcej:

Hiszpania: Ekstremalne upały wpływają na turystykę w Europie

Hiszpania: Kłótnie i rękoczyny między turystami walczącymi o leżaki na hotelowych basenach

Hiszpania: Liczba mieszkańców kraju osiągnęła rekordowy poziom 48,3 mln osób

    Komentarze
    • Drakus
      16 sierpnia 2023, 18:18

      Państwa powinny inwestować w ogromne, nowoczesne filtry powietrza. Ulokowane pod ziemią wchłaniały by w korzystnych miejscach powietrze i pobliżu miast wypuszczały oczyszczone. W Polsce moglibyśmy razem z Koreą to zbudować. UE nie powinna żałować na to funduszy. Windy by woziły pracowników wymieniających elementy filtra. W czasie ocieplenia klimatu takie filtry by pomagały atmosferze na planecie. Nikt nie oczyszcza powietrza, a można.

    • Hi
      17 sierpnia 2023, 13:03

      Tak sobie tłumaczcie ekstramalne upały - Kalima z "globalnym śladem nuklearnym" dociera głównie nad południową i zachodnią część Europy, ale można ją obserwować także w Polsce, choć w mniejszym stopniu. Pył negatywnie wpływa na układ oddechowy, podnosi temperatury i ogranicza widoczność. Ogranicza też możliwości produkcji energii słonecznej. Depopulacji ludzkości ciag dalszy , puszcza swoje labolatoryjne wirusy i bakterie niedługo w powietrze, pozniej naiwnym napisza ze eris covid i h.j wie co jeszcze w ich chorych mozgach mutuje sie .

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama