Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Hiszpania skąpana w upałach. Rząd zapowiada stan nadzwyczajny

Hiszpania skąpana w upałach. Rząd zapowiada stan nadzwyczajny
Hiszpanie walczą z przedświąteczną gorączką - i to dosłownie. (Fot. Getty Images)
W południowej Hiszpanii zanotowano rekordową jak na grudzień temperaturę powietrza sięgającą prawie 30 stopni Celsjusza - poinformowała Hiszpańska Państwowa Agencja Meteorologiczna (AEMET). Tymczasem rząd regionalny Katalonii zamierza wprowadzić od stycznia stan nadzwyczajny z powodu suszy - przekazał radny ds. działań klimatycznych David Mascort.
Reklama
Reklama

Władze AEMET sprecyzowały, że nienotowany wcześniej w tym kraju upał wystąpił w położonej we wspólnocie autonomicznej Andaluzji prowincji Malaga, gdzie zanotowano 29,9 stopnia.

Wczoraj dyrekcja agencji meteorologicznej przypomniała, że poprzedni rekord również pobity został na terenie Andaluzji, na południu kraju.

"Dotychczas najwyższą temperaturę powietrza w Hiszpanii zanotowano 10 grudnia 2010 roku. w pobliżu Grenady. Wyniosła ona wówczas 29,4 stopnia C" - przypomniało kierownictwo AEMET.

Od soboty na większości terytorium Hiszpanii utrzymują się temperatury powietrza powyżej 20 stopni. Szczególnie ciepło jest na wschodnim i południowym wybrzeżu kraju, a także na położonych na Atlantyku Wyspach Kanaryjskich.

Do wczoraj najwyższe poza prowincją Malaga temperatury zanotowano w Murcji oraz Alicante, na wschodzie Hiszpanii, gdzie słupek rtęci sięgnął odpowiednio 27,6 i 27,3 stopnia. Synoptycy przewidują, że temperatury przekraczające 20 stopni utrzymają się w Hiszpanii co najmniej do soboty.

Tymczasem w Katalonii nastąpią ograniczenia w ogólnym zużyciu wody - w pierwszej fazie do 200 litrów dziennie na mieszkańca w ramach usług komunalnych oraz limity w rolnictwie i przemyśle.

Już w lecie rząd tego regionu Hiszpanii ogłosił stan nadzwyczajny w kilkudziesięciu gminach Girony i Tarragony w związku z trwającą od ponad 30 miesięcy suszą i bezprecedensowym brakiem wody.

"Wiemy, że takie decyzje nie podobają się obywatelom, gdyż mają wpływ na ich życie i na działalność gospodarczą, ale sytuacja związana z suszą jest bardzo poważna" - powiedział radny David Mascort "Prognozy nie są dobre, wody jest coraz mniej" - dodał.

Stan nadzwyczajny ma obowiązywać od stycznia. Ograniczenia w ogólnym zużyciu wody na mieszkańca mogą wzrosnąć do 180 litrów dziennie w drugiej fazie i do 160 litrów - w trzeciej.

Ograniczenia w zużyciu wody wprowadziły wcześniej autonomiczne regiony Andaluzji, Estremadury i Nawarry.

Czytaj więcej:

Z powodu upałów w Europie zmarło ponad 70 tys. ludzi w 2022 r.

Rzeszów: Od kwietnia przyszłego roku z Jasionki będzie można polecieć do Alicante

    Komentarze
    • Niki
      14 grudnia 2023, 18:36

      Nie wiem skąd te wiadomości. Dziś w Maladze 18C, jutro ma być 17C. Kowid nie wyszedł to teraz propaganda klimatyczna

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama