Menu

Grupa G7 omawia w Londynie zagrożenia ze strony Rosji i Chin

Grupa G7 omawia w Londynie zagrożenia ze strony Rosji i Chin
Na zdjęciu od lewej: Sekretarz stanu USA Antony Blinken i brytyjski szef MSZ Dominic Raab. (Fot. Getty Images)
Dzisiaj Wielka Brytania będzie dążyć do uzgodnienia zdecydowanych działań partnerów G7 w celu ochrony demokracji przed globalnymi zagrożeniami ze strony Chin i Rosji - poinformował brytyjski minister spraw zagranicznych Dominic Raab.
Reklama
Reklama

"Prezydencja Wielkiej Brytanii w G7 jest okazją do zjednoczenia otwartych, demokratycznych społeczeństw i zademonstrowania jedności w czasie, gdy jest to bardzo potrzebne, aby stawić czoła wspólnym wyzwaniom i rosnącym zagrożeniom" - oświadczył Raab przed drugim dniem spotkania ministrów spraw zagranicznych w Londynie

Oprócz członków G7 z Kanady, Francji, Niemiec, Włoch, Japonii i Stanów Zjednoczonych, Wielka Brytania zaprosiła na spotkanie także ministrów z Australii, Indii, RPA i Korei Południowej.

Ich pierwsze od dwóch lat spotkanie jest postrzegane przez Wielką Brytanię jako szansa na wzmocnienie opartego na demokratycznych zasadach systemu międzynarodowego w czasie, gdy chińskie wpływy gospodarcze i działalność Rosji zagrażają jego osłabieniem.

Wczoraj, po spotkaniu z Raabem, sekretarz stanu USA Antony Blinken podkreślił, że istnieje potrzeba stworzenia globalnego sojuszu krajów ceniących wolność, podkreślił, że nie chce powstrzymywać Chin, lecz upewnić się, że postępują zgodnie z zasadami .

Dzisiejsza dyskusja dotyczyć będzie także zamachu stanu w Birmie. Po południu rozmowy będą dotyczyły Rosji, m.in. tego, jak zareagować na manewry wojsk rosyjskich na granicy z Ukrainą i na uwięzienie kremlowskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego.

Czytaj więcej:

Media w USA: Rosja potrząsa szablą, gromadzi bezprecedensową siłę militarną w Arktyce

Londyn: Ambasada Birmy przejęta przez zwolenników wojskowego puczu

"Aleksiej umiera. To kwestia dni". Świat apeluje o pomoc dla Nawalnego

Szef dyplomacji UE: Relacje z Rosją są coraz bardziej napięte

Rosja: Pięciu pracowników ambasady RP w Moskwie uznanych za osoby niepożądane

  Komentarze
  • 123
   4 maja, 15:37

   Niestety G7 swoja moc mialo lata temu. Teraz rosja i chiny robia i beda robic co chca i nikt im nie podskoczy...

  • Ray-gun
   4 maja, 20:08

   @L. Ferenc. Rosja - 1,7 biliona, Chiny - 15 bilionów, USA - 21 bilionów dolarów. To porównanie PKB. Chinszczyzna - co to oznacza, wszyscy wiedzą. Uwierz mi, sporo tej
   wyprodukowanej chinszczyzny, składa się na pkb Chin.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 11.05.2021
  GBP 5.3050 złEUR 4.5628 złUSD 3.7514 złCHF 4.1592 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama