Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Grudniowe strajki Royal Mail. Do kiedy termin wysyłania kartek do Polski?

Grudniowe strajki Royal Mail. Do kiedy termin wysyłania kartek do Polski?
Ponad 100 tys. pracowników Royal Mail kontynuuje strajki i domaga się podwyżek. (Fot. Getty Images)
Pracownicy Royal Mail kontynuują serię strajków w związku z walką o podwyższenie płac. W związku z tym warto wiedzieć, do kiedy możemy wysłać świąteczne kartki i czy jest jeszcze szansa na to, aby dotarły na czas do Polski.

Reklama
Reklama

Pracownicy Royal Mail rozpoczną nową falę strajków w grudniu, która - jak się uważa - znacząco utrudni możliwość zakupu świątecznych prezentów przez internet dla milionów ludzi.

Protest prowadzi związek zawodowy Communication Workers’ Union (CWU), a jego celem jest m.in. doprowadzenie do podniesienia płac powyżej skali inflacji. 

Szef związku CWU - Dave Ward (na zdjęciu) - aktywnie wspiera protestujących pracowników Royal Mail. (Fot. Getty Images)

W jakich dniach będą mieć miejsce grudniowe strajki Royal Mail?

Zgodnie z pierwotnymi planami, pracownicy Royal Mail nie będą pracować w następujące dni w grudniu:

 • 1 grudnia 
 • 9 grudnia
 • 11 grudnia
 • 14 grudnia
 • 15 grudnia
 • 23 grudnia
 • 24 grudnia (Wigilia)

Czy strajki pocztowe znacząco wpłyną na dostawy prezentów?

Strajki w Royal Mail uniemożliwią dostarczenie wielu prezentów, ponieważ już teraz - po serii strajków w listopadzie - opóźnienia są znaczące, a sytuacja jeszcze się pogorszy. Media szacują, że problem dotknie "miliony osób".

Fakt, że strajk będzie miał miejsce także 23 i 24 grudnia oznacza, że wiele paczek będzie dostarczonych dopiero po świętach.

Niektórzy spodziewają się, że cała sieć pocztowa w grudniu będzie sparaliżowana - jak miało to miejsce w sierpniu - i dostarczane będą wyłącznie najważniejsze listy i przesyłki specjalne.

Jaki jest ostateczny termin wysyłania kartek świątecznych i paczek za pośrednictwem Royal Mail?

Firma apeluje, aby zrobili to jak najszybciej.

Jeśli chcemy, aby kartki i/lub paczki dotarły przed Bożym Narodzeniem, przesyłki drugiej klasy należy wysłać najpóźniej do 19 grudnia, a przesyłki pierwszej klasy najpóźniej do 21 grudnia.

Przesyłki specjalne i przesyłki gwarantowane ze śledzeniem należy wysłać do 22 grudnia. Przesyłki specjalne z gwarancją "Saturday guarantee" można wysłać 23 grudnia.

Do kiedy mogę wysłać kartkę i/lub paczkę do Polski, aby dotarła przed świętami?

Jeśli zamierzamy wysłać przesyłkę ekonomiczną, termin już upłynął (25 listopada), więc nie dotrze ona na czas.

Wciąż można wysłać przesyłkę "international standard" lub "international tracking and signature". Jeśli zrobimy to do 12 grudnia, paczka i/lub kartka dotrą przed świętami.

Warto odpowiednio wcześnie sprawdzić, do kiedy możemy wysłać paczkę i/lub list, aby dotarł przed świętami. (Fot. Getty Images)

Dlaczego pracownicy Royal Mail podejmują akcję protestacyjną?

Spór między Royal Mail a związkiem CWU, która reprezentuje ponad 100 tys. ze 140 tys. pracowników Royal Mail, związany jest z płacami i warunkami pracy.

W obliczu galopującej inflacji CWU argumentuje, że pracownicy poczty powinni mieć podwyżki odpowiadające wzrostom cen. Inflacja w Wielkiej Brytanii osiągnęła najwyższy poziom od 41 lat i w ubiegłym miesiącu przekroczyła 11 proc.

Pracownicy Royal Mail chcą także wycofania kontrowersyjnych zmian w warunkach pracy. Kierownictwo firmy planuje obecnie m.in. wydłużenie czasu pracy, aby umożliwić więcej dostaw, a także wprowadzenie usług kurierskich siedem dni w tygodniu. 

Royal Mail twierdzi, że firma traci obecnie milion funtów dziennie i że bez radykalnych zmian biznes nie ma przyszłości. Szefowie zagrozili zwolnieniami i potencjalnym rozpadem firmy, jeśli strajkujący nie wycofają się ze swoich żądań. 

Czytaj więcej:

Royal Mail wyda pierwsze znaczki pocztowe upamiętniające Elżbietę II

Royal Mail wydłuża termin, do którego można wykorzystać tradycyjne znaczki

Tegoroczne zestawienie firm kurierskich w UK. Ta firma wypadła najgorzej

Pracownicy Royal Mail będą strajkować przez sześć dni przed świętami

  Komentarze
  • Zatrwożony
   28 listopada 2022, 20:45

   kartek? zajmijcie się może czymś innym jak macie pisać takie bzdury . kartkę to ja wysyłałem ostatni raz chyba 15 lat temu.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 02.02.2023
  GBP 5.2838 złEUR 4.7079 złUSD 4.2803 złCHF 4.7147 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama