Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Greenpeace wzywa, by zakazać lotów z Londynu do Amsterdamu

Greenpeace wzywa, by zakazać lotów z Londynu do Amsterdamu
Loty na krótkich dystansach są niemal dwunastokrotnie bardziej szkodliwe dla klimatu niż podróże pociągiem. (Fot. Getty Images)
Greenpeace wezwał Unię Europejską do zakazu lotów krótkodystansowych, w tym zlikwidowania połączenia Londyn-Amsterdam, które jest najbardziej ruchliwą trasą lotniczą w Europie. Organizacja wskazuje, że koleje oferują już na tych trasach szybkie połączenia.
Reklama
Reklama

Według badań przeprowadzonych na zlecenie Greenpeace, ponad jedną trzecią, spośród 150 najbardziej ruchliwych europejskich tras lotniczych, można pokonać pociągiem w mniej niż sześć godzin. To właśnie tych lotów Greenpeace chce zakazać, zauważając, że połączenia kolejowe na tych trasach są często dużo łatwiejsze.

Europejczycy wydają się z tym zgadzać. Według sondażu przeprowadzonego przez Europejski Bank Inwestycyjny, 62 proc. Europejczyków opowiada się za zakazem lotów na krótkich dystansach (w porównaniu z 49 proc. Amerykanów) i chce więcej inwestycji w lepsze połączenia kolejowe.

W pierwszej kolejności Greenpeace wzywa do likwidacji najpopularniejszych, krótkodystansowych połączeń lotniczych na Starym Kontynencie, a liderem jest tutaj lot na trasie Londyn-Amsterdam.

Organizacja działająca na rzecz ochrony środowiska wskazuje, że podróż pociągiem z londyńskiego dworca King’s Cross St Pancras do dworca Amsterdam Centraal można pokonać w zaledwie cztery godziny.

Według Greenpeace, loty na krótkich dystansach są dwunastokrotnie bardziej szkodliwe dla klimatu niż alternatywna podróż pociągiem. "Loty na trasach, które w ciągu kilku godzin można pokonać koleją, są sprzeczne z ochroną klimatu. Nie wolno dłużej dopuszczać do takich lotów" - grzmi organizacja.

W latach 2009-2019 lotnictwo wyemitowało ponad jedną czwartą wszystkich emisji gazów cieplarnianych w Europie. Podczas gdy loty długodystansowe na odległość przekraczającą 4 000 km emitują większość CO2, loty krótkodystansowe nie są bez winy - odpowiadają za jedną czwartą emisji lotniczych w UE.

Czytaj więcej:

Brytyjski rząd dał zgodę na największą farmę solarną w kraju

W UK sprzedaż reklamówek spadła o 95 proc.

Zakaz sprzedaży aut z silnikiem spalinowym w UK z zielonym światłem

Sieć Co-op wycofuje ze sklepów "torby na całe życie"

Raport: Brytyjskie odpady wysyłane za granicę, w tym do Polski

IEA: Emisja CO2 w 2023 r. będzie największa w historii

Pszczoły i zapylacze zagrożone na całym świecie, w tym w Europie Zachodniej

Nowy Airbus to mniej paliwa i mniej emisji CO2

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 01.05.2024
    GBP 5.0598 złEUR 4.3213 złUSD 4.0341 złCHF 4.4217 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama