Menu

Frost: "Unia traktuje nas jak niegodnego partnera"

Frost: "Unia traktuje nas jak niegodnego partnera"
David Frost i Michel Barnier nie mogą dojść do porozumienia? (Fot. Getty Images)
Wielka Brytania zarzuciła wczoraj Unii Europejskiej, iż utrudnia negocjacje w sprawie umowy handlowej swoim 'ideologicznym podejściem' oraz że oferuje Londynowi 'stosunkowo niskiej jakości porozumienie'.
Reklama

Wczoraj brytyjski rząd opublikował 13 dokumentów, określających jego "podejście do przyszłych stosunków z Unią Europejską", w tym projekt umowy o wolnym handlu, która opiera się na wcześniejszych umowach UE z takimi krajami jak Kanada, Japonia i Korea Południowa, a także kilka umów uzupełniających dotyczących rybołówstwa, egzekwowania prawa, współpracy w zakresie lotnictwa, energii i cywilnego programu jądrowego i innych.

Te projekty umów Wielka Brytania przedstawiała już wcześniej unijnym negocjatorom, ale jak wyjaśnił rząd, teraz je upublicznia w celu wniesienia "konstruktywnego wkładu w negocjacje". Jak podkreślono, brytyjskie podejście opiera się na "przyjaznej współpracy między suwerennymi równymi sobie stronami" i "reprezentuje nasz jasny i niezachwiany pogląd, że Zjednoczone Królestwo zawsze będzie miało kontrolę nad swoim własnym prawem, życiem politycznym i przepisami".

Do dokumentów dołączony został list głównego brytyjskiego negocjatora Davida Frosta do jego unijnego odpowiednika Michela Barniera. Frost napisał, że brytyjskie propozycje są podobne do umów, które UE zawarła z innymi krajami, i że jest to "kłopotliwe", iż UE "nalega na dodatkowe, nierówne i bezprecedensowe zapisy w wielu dziedzinach, jako warunek wstępny porozumienia między nami".

"Ogólnie rzecz biorąc, trudno nam dostrzec, co sprawia, że Wielka Brytania, wyjątkowo wśród waszych partnerów handlowych, nie jest godna tego, by zaoferować jej tego rodzaju porozumienia powszechne w nowoczesnych umowach o wolnym handlu. Pański tekst zawiera nowe, nierówne propozycje, które wiązałyby ten kraj z prawem lub standardami UE" - napisał Frost.

Siedziba Komisji Europejskiej w Brukseli. (Fot. Getty Images)

"To co zostało zaproponowane, nie jest sprawiedliwymi stosunkami handlowymi między bliskimi partnerami gospodarczymi, lecz stosunkowo niskiej jakości umową handlową, z bezprecedensowym nadzorem UE nad naszymi przepisami i instytucjami" - podkreślił brytyjski negocjator.

Zastrzegł jednak: "Nie musi tak być. Pozostaję przekonany, że bardzo łatwo byłoby nam uzgodnić nowoczesną i wysokiej jakości umowę o wolnym handlu oraz inne odrębne umowy, takie jak te, które zawarliście z innymi bliskimi partnerami na całym świecie, i że moglibyśmy to zrobić szybko".

Wielka Brytania i UE chcą zawrzeć umowę handlową przed końcem tego roku, czyli przed końcem okresu przejściowego po Brexicie. Jeśli takiej umowy nie będzie, od początku 2021 r. w handlu między nimi będą mogły obowiązywać cła i inne bariery. Na początku roku brytyjski rząd ostrzegał, że jeśli do czerwca nie będzie postępu w negocjacjach, gotowy jest je zerwać.

W podobnym tonie co Frost wypowiedział się wczoraj Michael Gove, minister bez teki w gabinecie Borisa Johnsona. "UE zasadniczo chce, abyśmy przestrzegali zasad ich klubu, mimo że nie jesteśmy już jego członkami, chcą też mieć taki sam dostęp do naszych łowisk, jaki mają obecnie, ograniczając jednocześnie nasz dostęp do swoich rynków. Trudno jest osiągnąć porozumienie korzystne dla obu stron, gdy UE utrzymuje takie ideologiczne podejście" - podsumował Gove odpowiadając na poselskie zapytania o negocjacje.

Czytaj więcej:

Brexit: Po "rozczarowującej" rundzie ruszyła kolejna tura negocjacji Londynu z UE

Barnier: Oczekiwania Brytyjczyków są "nierealistyczne"

Wielka Brytania upraszcza i obniża stawki celne po Brexicie

  Komentarze
  • Ja pier
   20 maja, 15:52

   A czego q--wa sie Anglicy spodziewaja, ze lepiej wyjda na tej umowie niz Unia Europejska. Anglia moze dostac tylko gorsza umowe, niz bedac czlonkiem UE, czy to takie dziwne. Jestes czlonkiem jakiejs organizacji to korzystasz z przywilejow tej organizacji. jak nie jestes czlonkiem tej organizacjii to wy....j. Chyba wszystko jasnie i zrozumiale.

  • LR722
   20 maja, 16:38

   Różnica jest taka, że to UK opuściła EU i to Unia będzie się starać pokazać innym potencjalnym chętnym(np. Włochy), że to się nie opłaca. Dlatego nie mają co się porównywać do Japonii czy Korei bo to zupełnie inna sytuacja. Jeśli UK odżyje po opuszczeniu Unii to będzie to jasny sygnał dla reszty, a na to Niemcy nie pozwolą.

  • Mistrzunio
   20 maja, 17:43

   Czego oni sie dziwia. To jest wola ludzi Europy. Wola ludzi malej wyspy bylo sie oddzielic. Wola ludzi Europy jest wycisnac jak najwiecej na umowie z ludzmi z malej wyspy. Dlatego my ludzie Europy nie zgadzamy sie na ustepstwa.

  • Ewa
   20 maja, 18:46

   Powiedział przedstawiciel kraju, który ideologicznie ma inny system miar i wag, dwa osobne krany do wody zimnej i gorącej, inny rodzej gniazdek ( pomimo, że szczoteczki elektryczne czy maszynki mają wtyczki europejskie). Nieelastyczny kocioł przyganial garnkowi

  • Ola
   20 maja, 19:23

   UK chce zjesc ciastko i dalej miec ciastko

  • Koko
   20 maja, 20:03

   UE będzie chciało ukarać UK za wyjście i nie ważne ze stracą na tym obie strony. Ciekawe kiedy ten eurokolchoz się rozpadnie?

  • Brexit
   20 maja, 21:14

   Oj znam Anglików myślenie , ich podejście do sprawy jest takie ze zawsze musi być po ich myśli a tu zonk
   Wiem bo pracuje z nimi
   Chcą Brexit to dajcie im twardy Brexit
   Brytyjczycy chcieli by tylko dyktować na swoich warunkach
   Pozdrawiam wszystkich Polaków Rodaków w UK

  • Twòj Pan
   20 maja, 21:53

   Oooooo albo jesz ciastko albo masz ciastko 😂😂😂 jeszcze nie dotarło do pustych głòw

  • Pawko
   20 maja, 23:23

   Bezczelni wypięli się na nas tyłem pokazali środkowy palec i jeszcze czegoś oczekują i stawiają warunki. Myślą że UE to tak jak ich kolonie że się bierze nic w zamian nie daje. UE sobie poradzi będą straty, ale nie będzie tak źle u nich będzie bida na 100 procent jeśli będzie na twardo. Jeśli chcą to proszę bardzo niech zrywają negocjacje. Tego nie chcemy tamtego też nie a to chcemy i to też tak się nie da są zasady dzięki którym to wszystko się trzyma. Nie będzie żadnych przywilejów i wyjątkowego traktowania!!! Opuścili EU więc muszą się liczyć ze skutkami.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 29.05.2020
  GBP 4.921 złEUR 4.450 złUSD 4.003 złCHF 4.162 zł

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości