Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

French Open - Hurkacz: Moja gra powoli idzie w dobrą stronę (wywiad)

French Open - Hurkacz: Moja gra powoli idzie w dobrą stronę (wywiad)
W czwartek z zawodów w Paryżu odpadli debliści: Łukasz Kubot w parze z Brazylijczykiem Marcelo Melo oraz Hubert Hurkacz (na zdj.) i Brytyjczyk Daniel Evans. (Fot. Getty Images)
Hubert Hurkacz mimo rozczarowania po szybkim odpadnięciu z wielkoszlemowego French Open cieszy się, że jego gra powoli zmierza w dobrym kierunku po przerwie związanej z Covid-19. Tenisista opowiedział też o rywalizacji w Paryżu i swoich dalszych planach.
Reklama
Reklama

Ostatnio kilku tenisistów dołączyło do apelu o stosowanie systemu Hawk-eye na kortach ziemnych. W meczu drugiej rundy debla we French Open pan też miał zastrzeżenia do decyzji sędziego, gdy ten ocenił zagranie jako autowe. Po spotkaniu robił pan jeszcze zdjęcie śladu.

Hubert Hurkacz:  - To była raczej dobra piłka, ale nieważne... Ciężko czasem to stwierdzić. Według mnie trafiłem w kort, ale wiadomo, nie jestem obiektywny.

Razem z Danielem Evansem zmierzyli się panowie wtedy z rozstawionymi z "dwójką" Hiszpanem Marcelem Granollersem i Argentyńczykiem Horacio Zeballosem. Wysoko zawieszona poprzeczka dla graczy specjalizujących się w singlu...

- Tak, to świetni zawodnicy. Wyszliśmy z nastawieniem, że spróbujemy i zobaczymy, jak będzie. Ten mecz przypomniał jak kilka piłek może niestety zmienić obraz gry. Wyrzucałem sporo wolejów, które mogłem trafić i lepiej zagrać. Tego tak naprawdę zabrakło. Gdyby nie to, byłoby to wyrównane spotkanie i nie wiadomo, co by się wydarzyło w końcówkach.

Startował pan już wcześniej w duecie z Brytyjczykiem?

- Nie, to był pierwszy raz. Rozmawialiśmy podczas US Open i spytałem, czy zagramy razem w Paryżu. Zgodził się chętnie. Dobrze mi się grało z Danem. Ma dużo pozytywnej energii.

Pański pojedynek pierwszej rundy debla trwał dwie godziny, singlowy cztery i pół...

- Można powiedzieć, że wykorzystywałem okazje, by jak najdłuższej pobyć w stolicy Francji na korcie.

Występ w grze podwójnej pomógł nieco wyczyścić głowę po występie indywidualnym, zakończonym już na meczu otwarcia?

- Na pewno będąc na tych kortach potem było mi trochę szkoda, że nie grałem już dalej w singlu. Brakowało mi tego. Ale cóż, trzeba wyciągnąć wnioski i być lepszym w kolejnym spotkaniu.

Pobyt w Paryżu był krótki, ale zawsze stara się pan dostrzegać pozytywne aspekty każdej sytuacji. Jakie są w tym przypadku?

- Moja gra powoli idzie w dobrą stronę. Jest lepiej niż było parę tygodni temu, więc z tego się cieszę. Jeszcze nie jestem tam, gdzie bym chciał być, jeśli chodzi o serwis i ogólnie grę, ale idzie to w dobrą stronę. Zbieram doświadczenie i myślę, że wkrótce będzie już coraz lepiej.

Jaki jest plan na najbliższe tygodnie? Odpoczynek, treningi, a może kolejne starty?

- Już się w tym roku natrenowałem, więc teraz stawiam na grę. Myślę, że wystąpię w dwóch turniejach w Kolonii, a potem jeszcze udam się do Wiednia.

Jak na razie znacznie lepiej idzie panu w imprezach ATP niż w Wielkim Szlemie. Do niedawna podobnie wyglądało to u Alexandra Zvereva. Sądzi pan, że - tak jak Niemiec - musi poczekać na pewien przełom?

- Myślę, że tak naprawdę dużo zależy od mojej gry. Jak będę dobrze grał w całym turnieju, będę świetnie przygotowany i dobrze się czuł, to wtedy mogę osiągnąć dobre wyniki. Teraz szkoda na pewno tego pierwszego meczu, bo myślę, że w drugiej rundzie byłoby już dużo lepiej.

Hubert Hurkacz nie zamierza w najbliższym czasie odpoczywać. (Fot. Getty Images)

Niektórzy tenisiści zwracali uwagę, że "bańka" dla uczestników US Open była lepiej zorganizowana niż ta w Paryżu. Jest pan podobnego zdania?

- Chyba tak. Jeśli chodzi o hotel, to na pewno w Nowym Jorku był on większy. Było też więcej miejsca dla zawodników, gdzie mogli odpoczywać. Poza tym teraz mamy już październik, więc nie są to idealne warunki do gry w tenisa. Jest jak jest, ale cieszymy się, że można tu grać.

Spora grupa zawodników narzekała na zimno podczas zmagań na kortach im. Rolanda Garrosa. Panu również dało się ono we znaki?

- No tak, raczej lubię ciepło. Zwłaszcza że w tym roku spędziłem prawie pięć miesięcy na Florydzie.

W przeciwieństwie do US Open w Paryżu pojawiły się niewielkie grupy widzów. Dla pana była to odczuwalna różnica czy póki trybuny nie mogą być zapełnione, to wychodzi na to samo co gra bez publiczności?

- Fajnie jak pojawi się choć parę osób, które kibicują i się wkręcą w mecz, bo je słychać. Jest to nieco zabawne, gdy na mogącym pomieścić 8 tysięcy osób stadionie są pojedyncze osoby. Oczywiście lepiej jak przychodzi mnóstwo kibiców, ale jak jest ich kilku, to też cieszy.

Od jakiegoś czasu toczy się dyskusja na temat zasady wykluczania z turnieju na podstawie jednego pozytywnego wyniku testu na obecność koronawirusa. Uważa pan, że zawodnicy powinni mieć możliwość wykonania drugiego badania przed decyzją usunięciu ich z obsady?

- Tak. Słyszymy, że testy nie są zbyt precyzyjne, więc trzeba korekty, jeśli zawodnik jest tak naprawdę zdrowy.

A jak się pan odnosi do powołania stowarzyszenia Professional Tennis Player Assocation, którego współzałożycielem jest Novak Djokovic?

- Myślę, że jest to ciekawy pomysł, by zawodnicy też mieli swoją reprezentację i wspólnie z ATP dbali o to, aby tenis się jak najbardziej rozwijał.

Czytaj więcej:

French Open: Pula nagród mniejsza niż rok wcześniej

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 06.05.2024
    GBP 5.0583 złEUR 4.3294 złUSD 4.0202 złCHF 4.4438 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama