Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Francja: Trwa budowa kanału, który połączy Sekwanę z północną Europą

Francja: Trwa budowa kanału, który połączy Sekwanę z północną Europą
Przepływająca przez Paryż Sekwana ma długość 774,8 km i uchodzi w formie estuarium do Zatoki Sekwańskiej koło Hawru (La Manche). (Fot. Getty Images)
Francuska sieć wodna jest rozbudowywana. Największym projektem jest obecnie budowa dostępnego dla dużych barek połączenia zlewisk Sekwany i Renu. Kluczowym elementem tej inwestycji jest budowa 107-km kanału Sekwana-Północna Europa. Koszt inwestycji to 5,1 mld euro (ok. 24,2 mld złotych). Kanał będzie miał głębokość 4,5 metra i szerokość 54 metry.
Reklama
Reklama

Kanał Sekwana-Północna Europa połączy uchodzącą do Sekwany rzekę Oise z kanałem Dunkierka-Skalda. Szlak umożliwi połączenie węzła wodnego wokół dorzeczy Sekwany z siecią na północy Francji, a przez nią z 20 tys. towarowych szlaków śródlądowych na rzekach i kanałach Belgii, Holandii i Niemiec.

Kanał Sekwana-Północna Europa będzie miał 54 m szerokości i 4,5 m głębokości. Będą nim mogły pływać jednostki przewożące do 4400 ton towarów, czyli każda taka barka zastąpi 220 ciężarówek - czytamy na stronie projektu.

Kanał ma zostać oddany do użytku w 2030 r. Docelowo umożliwi transport ok. 17 mln ton towarów rocznie.

Kosztująca 5,1 mld euro inwestycja jest finansowana z środków unijnych (2,1 mld), francuskiego rządu (1,1 mld) i samorządów (1,1 mld) oraz kredytów (0,8 mld).

Czytaj więcej:

Eurostar przestanie kursować bezpośrednio z Londynu do Disneylandu w Paryżu

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 02.12.2022
  GBP 5.4610 złEUR 4.6850 złUSD 4.4492 złCHF 4.7576 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama