Menu

Francja: Nawet pół roku więzienia za złamanie zasad kwarantanny

Francja: Nawet pół roku więzienia za złamanie zasad kwarantanny
Cztery naruszenia zasad kwarantanny to kara w wysokości 3 700 euro, a także sześć miesięcy pozbawienia wolności. (Fot. Getty Images)
Zamknięcie targowisk, zezwolenie tylko na niezbędne wizyty lekarskie oraz podwyższenie kar finansowych i nawet do 6 miesięcy pozbawienia wolności za złamanie nowych przepisów - to obowiązujące od dzisiaj zasady kwarantanny, która została wprowadzona we Francji 17 marca.
Reklama

Nowa ustawa pozwala na ograniczenie lub zakaz przemieszczania się, rekwirowanie dóbr, ograniczanie zgromadzeń, czasowe zamykanie zakładów i przedsiębiorstw, a także kontrolę cen niektórych produktów. Za naruszanie środków ustanowionych przez rząd grożą surowe kary.

"Wielu naszych obywateli chciałoby, aby wróciły dawne czasy, normalność. Tak nie stanie się jutro. Kwarantanna może obowiązywać jeszcze kilka tygodni" - podkreślał wczoraj wieczorem w stacji TF1 premier Edouard Philippe.

Naruszenie zasad dotyczących obowiązującego od 17 marca nakazu pozostawania w domu karane jest grzywną w wysokości 135 euro, w przypadku ponownego naruszania zasad - karą 1 500 euro. Jeśli dojdzie do czterech naruszeń w ciągu 30 dni kara wyniesie 3 700 euro i sześć miesięcy pozbawienia wolności.

Od 17 marca br. Francuzi mogą wychodzić z domu wyłącznie z pisemnym uzasadnieniem. (Fot. Getty Images)

W odniesieniu do transportu towarów określono ścisłe zasady higieny. Dostawy są nadzorowane, wymagany jest brak kontaktu między ludźmi, nie potrzeba podpisu potwierdzenia odbioru, a paczki należy pozostawiać przed drzwiami odbiorców.

Wyjście z domu w celach rekreacyjnych nie może odbywać się dłużej niż przez godzinę i musi ograniczyć się do 1 km od domu i tylko raz dziennie. Miejsca kultu mogą pozostać otwarte, ale wszelkie zgromadzenia w nich są zabronione z wyjątkiem ceremonii pogrzebowych z udziałem do 20 osób.

Dekret ogranicza ceny żeli antybakteryjnych i masek ochronnych. Pierwszeństwo dostępu do tych produktów przysługuje pracownikom służby zdrowia. Władze nie określiły czasu trwania kwarantanny. Minister edukacji narodowej i młodzieży Jean-Michel Blanquer przewiduje, że szkoły i inne placówki edukacyjne będą zamknięte we Francji do 4 maja br.

Koronawirus opóźnił prace nad odbudową katedry Notre Dame. (Fot. Getty Images)

Tymczasem podczas kontroli konserwatorów, przedstawicieli firm budowlanych oraz kierowników projektów nie udało się ustalić harmonogramu prac rekonstrukcyjnych katedry Notre Dame. Firmy nie chcą narażać swoich pracowników na zakażenie koronawirusem ani na skażenie ołowiem ze spalonego dachu katedry.

Główny architekt Philippe Villeneuve stwierdził w "Le Figaro", że w obecnej sytuacji ogranicza się do prac w domu nad trójwymiarowym modelem kościoła.

Datki na odbudowę nadal wpływają, lecz pracownicy firm zaangażowanych w prace rekonstrukcyjne na tym etapie zostali wysłani na urlopy w związku z epidemią.

Czytaj więcej:

Sanktuarium w Lourdes zamknięte po raz pierwszy w historii

Francuzi wyjdą z domu wyłącznie z pisemnym uzasadnieniem

Festiwal filmowy w Cannes odwołany ze względu na pandemię koronawirusa

We Włoszech, Hiszpanii, Niemczech i Francji więcej zakażeń niż w Chinach

Francja: Parlament przyjął ustawę o dwumiesięcznym stanie zagrożenia epidemicznego

Francja: Wielkanoc, Ramadan oraz święta żydowskie bez zgromadzeń

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 03.04.2020
  GBP 5.216 złEUR 4.579 złUSD 4.240 złCHF 4.340 zł

  Sport


  Reklama