Menu

Francja: Prawo do aborcji wpisane do konstytucji

Francja: Prawo do aborcji wpisane do konstytucji
Komunikat o wpisaniu prawa do aborcji do francuskiej konstytucji wyświetlano wczoraj na wieży Eiffla. (Fot. DIMITAR DILKOFF/AFP via Getty Images)
Kongres Parlamentu Francuskiego, czyli wspólne posiedzenie obu izb parlamentu, zwoływane, by wprowadzić poprawki do konstytucji, przyjął wczoraj ustawę w sprawie wpisania prawa do aborcji do ustawy zasadniczej.
Reklama
Reklama

Połączona sesja obu izb francuskiego parlamentu, podczas której głosowano nad ustawą, odbyła się w Wersalu. Debatę otworzyła przewodnicząca Zgromadzenia Narodowego Yael-Braun Pivet, pierwsza kobieta na tym stanowisku.

"Kobietom Francji mówimy, że nigdy się nie cofniemy. Kobietom świata mówimy, że będziemy je wspierać" - oznajmiła Pivet.

Premier Gabriel Attal podkreślił, że Francja jest "ojczyzną praw kobiet" i pionierem walk o nie; nazwał też przyjęcie ustawy "etapem historycznym". "Mamy moralny dług wobec kobiet (...), które cierpiały" - dodał szef rządu.

Zgromadzenie Narodowe, izba niższa parlamentu, przyjęło znakomitą większością głosów ustawę modyfikującą 34. artykuł konstytucji już w styczniu (493 głosów do 30), a Senat - w środę (267 głosów do 50), a zatem głosowanie Kongresu w poniedziałek było już tylko formalnym potwierdzeniem tych decyzji - przypomina Associated Press.

Dokument z pieczęcią kongresu, uwierzytelniającą głosowanie francuskiego parlamentu nad umocowaniem prawa do aborcji w konstytucji kraju. (Fot. EMMANUEL DUNAND/POOL/AFP via Getty Images)

Prezydent Emmanuel Macron zapowiedział pod koniec października, że projekt ustawy konstytucyjnej zostanie przesłany do Rady Stanu i przedstawiony rządowi do końca 2023 roku. Kilka dni później, na corocznym spotkaniu w Lourdes, projekt ten skrytykowali francuscy biskupi.

Przewodniczący Konferencji Biskupów Francji (CEF) Eric de Moulins-Beaufort oznajmił wtedy, że "aborcji (...) nie można rozumieć wyłącznie przez pryzmat praw kobiet."

Prace nad ustawą zainicjowało w listopadzie 2022 roku Zgromadzenie Narodowe, które opowiedziało się za wpisaniem do konstytucji "prawa do dobrowolnego przerwania ciąży". Francja jest pierwszym krajem, który przyjął takie prawo; inicjatywę dotyczącą jego projektu poparła nawet francuska prawica i skrajna prawica - podkreśla AFP.

Inicjatywa dotycząca zagwarantowania takiego prawa w ustawie zasadniczej była reakcją na postanowienie amerykańskiego Sądu Najwyższego z czerwca 2022 roku, które odebrało kobietom federalne gwarancje prawa do aborcji, które - jak pisze AFP - zaszokowało francuski parlament i opinię publiczną.

Posłowie i senatorowie biją brawa po ogłoszeniu przez przewodniczącą Zgromadzenia Narodowego Yael Braun-Pivet wyniku głosowania parlamentu w Wersalu. (Fot. BERTRAND GUAY/AFP via Getty Images)

Na rzecz stosownego zmodyfikowania konstytucji zaczęły działać organizacje praw człowieka. Skoro prawo do aborcji "zostało wycofane w USA, to nic nie pozwalało nam myśleć, że takiego ryzyko nie pojawi się we Francji" - wyjaśniła agencji Reutera Laura Slimani z organizacji Fondation des Femmes.

AP zwraca uwagę, że we Francji poparcie dla prawa do aborcji jest bardzo wysokie, a niedawny sondaż wykazał, że utrzymuje się ono nadal na poziomie przekraczającym 80 proc. To samo badanie opinii publicznej dowiodło, że znakomita większość ankietowanych poparła wpisanie takiego prawa do konstytucji.

Czytaj więcej:

Brytyjczycy zmieniają zdanie w kwestii aborcji i rozwodów

Większość Polaków popiera liberalizację prawa aborcyjnego

W UK rośnie liczba dochodzeń policyjnych związanych z zarzutami dokonania nielegalnej aborcji

    Komentarze
    • Czytelnik anonimowy
      5 marca, 14:09

      Popieram prawo do, ale do którego miesiąca? Jestem za aborcją do 35 tygodnia i za eutanazją od pierwszego tygodnia. Będzie mniej hołoty na tym świecie.

    • Czytelnik anonimowy
      5 marca, 14:14

      Prawo do aborcji powinno byc wpisane również w naszą konstytucję. Kobiety, żony, partnerki czy córki maja prawo do takiej decyzji. I nikt nie powinien im tego zabraniać. Polityk, kościół czy księgowy.

    • Ja
      5 marca, 15:21

      A co z prawami ojca? Zostaje pozbawiony prawa glosu?

    • Drakus
      5 marca, 17:51

      Jeżeli tylko kobieta ma prawo decydować czy wspólne dziecko się urodzi to gdzie jest równouprawnienie, o które walczą głównie kobiety. Mężczyzna nie ma nic do powiedzenia więc dlaczego zmuszają go do płacenia alimentów na dziecko, którego nie chciał. Gdy mężczyzna pragnie dziecka to kobieta robi co chce. Tusk chciałby wprowadzić takie prawo, ale wywołuje to konflikt w koalicji więc ucieka od tematu. W Rosji legalne jest napadanie i mordowanie, też mają duże poparcie.

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 04.12.2024
    GBP 5.1776 złEUR 4.2899 złUSD 4.0845 złCHF 4.6041 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama