Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Francja wstrząśnięta zabójstwem policjantki. Media: "To powrót islamistycznego terroru"

Francja wstrząśnięta zabójstwem policjantki. Media: "To powrót islamistycznego terroru"
Francuskie media poświęcają dzisiaj wiele miejsca wczorajszemu atakowi i sylwetce zamordowanej policjantki. (Fot. www.francetvinfo.fr/screenshot)
Po wczorajszym zabójstwie 49-letniej funkcjonariuszki policji na komisariacie w Rambouillet prezydent Emmanuel Macron napisał na Twitterze: 'Była policjantką. Stephanie została zabita na swoim posterunku policji w Rambouillet. Naród stoi u boku jej rodziny i współpracowników. Nie zrezygnujemy z walki z islamskim terroryzmem'.
Reklama
Reklama

Dochodzenie w sprawie przejęła prokuratura antyterrorystyczna. Zabójca nie był znany policji ani wywiadowi - poinformowała prokuratura.

Premier Jean Castex na miejscu zdarzenia stwierdził, że "nasza determinacja w walce z terroryzmem we wszystkich jego formach jest większa niż kiedykolwiek". Szef rządu przypomniał, że podparyski departament Yvelines został już dotknięty atakami na funkcjonariuszy podczas "ohydnego ataku" w Magnanville w 2016 roku (na policjantów) oraz na nauczyciela Samuela Paty’ego, któremu terrorysta obciął głowę za pokazywanie na lekcjach karykatur Mahometa.

"Nasz kraj trawi rak islamizmu" – stwierdziła natomiast szefowa Zjednoczenia Narodowego Marine Le Pen, która oskarżyła rząd o "nieustanne zaniedbania" i "pobłażliwość’ w walce z terroryzmem. Przewodnicząca skrajnie prawicowej partii ponownie zapytała, dlaczego rząd pozwala na przebywanie na terytorium Francji nielegalnych imigrantów i dlaczego służby ich nie wydalają z kraju.

"Dopóki rząd nie zmieni swojej polityki, młode kobiety, matki, młodzi mężczyźni i funkcjonariusze będą płakać i ponosić ofiarę" - stwierdziła Le Pen w wywiadzie telefonicznym dla stacji BFM TV.

Policja zatrzymała w piątek po południu trzy osoby z otoczenia zabójcy policjantki z komisariatu w Rambouillet – podała agencja AFP, powołując się na źródła policyjne.

Śledczy przeszukali dom 37-letniego nożownika w Rambouillet pod Paryżem, a także dom osoby, która go przyjęła po jego przyjeździe do Francji w 2009 roku.

Śledztwo w sprawie zabójstwa policjantki prowadzi prokuratura antyterrorystyczna. Z jej ustaleń wynika, że ostatnią stroną wyświetlaną w telefonie napastnika był film nawiązujący do dżihadu – podały AFP i tygodnik "Le Point".

Sprawca zamachu pracował jako dostawca. Jego zezwolenie na pobyt czasowy we Francji było ważne do 25 grudnia 2021 roku – poinformowała stacja BFM TV. Nie był on wcześniej znany policji jako osoba zradykalizowana.

W momencie ataku nożownik krzyczał "Allahu akbar" i zadał ofierze dwa ciosy nożem w szyję. Kobieta zmarła od ran, dusząc się krwią. Nie była uzbrojona. 49-letnia funkcjonariuszka policji Stephanie M. była matką dwójki dzieci w wieku 13 i 18 lat.

"Powrót terroru. Raz jeszcze", "Islamistyczny terror znów uderzył w policję", "Kolejny raz, jakby walka z terroryzmem do niczego nie służyła" - zauważają francuskie media.

Większość obserwatorów zgodziła się, że terrorysta działał samodzielnie i że bardzo trudno jest zapobiegać tego rodzaju zamachom.

"Jak się wydaje, działał samodzielnie, ale sam się nie zradykalizował" – zaznacza socjolog Bernard Rougier w wywiadzie dla dziennika "Le Figaro". Przypomina w nim o policjantach, którzy od roku 2015 byli ofiarami islamskiego terroryzmu. "Ideologia dżihadyzmu policję traktuje jako symbol niewiernej władzy" – zauważa.

Z kolei "Le Figaro" w dzisiejszym komentarzu redakcyjnym ustosunkowuje się do częstych wezwań, "by nie mieszać islamizmu, nieopanowanej imigracji, nieudanej asymilacji i przestępczości". "To ta mieszanka wybuchowa jest źródłem terroryzmu na naszym terytorium" - podsumowuje gazeta.

Czytaj więcej:

Francja: Policjantka zabita nożem przez napastnika z tunezyjskim obywatelstwem

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama