Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Firmy energetyczne ponaglane do przyznania £400 dopłat osobom, które ich nie otrzymały

Firmy energetyczne ponaglane do przyznania £400 dopłat osobom, które ich nie otrzymały
Rządowe dopłaty do energii przysługują wszystkim użytkownikom w UK. (Fot. Getty Images)
Firmy energetyczne, które jeszcze nie przyznały gospodarstwom domowym z licznikami przedpłatowymi ich voucherów rabatowych na rachunki za energię w wysokości £400, będą poddane 'maksymalnej presji', aby to zrobić - poinformował rząd.
Reklama
Reklama

Dostawcy energii powinny byli skontaktować się z klientami posiadającymi liczniki przedpłatowe przed 1 października i poinformować o rabacie energetycznym ogłoszonym przez Rishiego Sunaka w maju.

Obniżka ma wspomóc ludzi w obliczu gwałtownie rosnących rachunków za energię, jednak na początku tego miesiąca rząd przyznał, że wciąż istnieje pewnego rodzaju "blokada", jeżeli chodzi o uzyskanie wsparcia w przypadku gospodarstw domowych wyposażonych w liczniki przedpłatowe i zobowiązał się do podjęcia "wszelkich możliwych działań" w celu usunięcia tej bariery – czytamy na stronie portalu News.yahoo.com.

Jednak występujący we wczorajszym programie telewizyjnym ITV's Good Morning Britain, minister ds. biznesu Grant Shapps spotkał się z zarzutami od widzów, którzy wciąż nie otrzymali wsparcia.

Prowadzący Ed Balls przytoczył przykład jednego z widzów, który twierdzi, że wielokrotnie kontaktował się z firmą energetyczną British Gas od października, ale wciąż nie otrzymał rabatu. British Gas miał rzekomo przekazać klientowi, że vouchery są przyznawane przez ministerstwo pracy i emerytur i że to "nie ma nic wspólnego z nimi".

"Nie ma tu żadnego usprawiedliwienia (dla firm energetycznych), ponieważ rząd dostarczył te pieniądze do... dostawców" - wyjaśnił Shapps.

Liczniki przedpłatowe działają na zasadzie pay-as-you-go. Jeśli gospodarstwo domowe zużyje środki na koncie, zostaje automatycznie odłączone od sieci i pozbawione ogrzewania lub energii elektrycznej.

Gospodarstwa domowe mogą być zmuszane do korzystania z takich liczników przez dostawców energii za pośrednictwem nakazu sądowego, jeśli zalegają z opłatami za energię, co zwykle dotyczy gospodarstwa o niskich dochodach.

Na początku tego miesiąca okazało się, że aż 42% voucherów w przypadku klientów posiadających starsze liczniki przedpłatowe nie zostało zrealizowanych.

Stosowanie liczników przedpłatowych po latach stałego spadku zaczęło w ostatnich miesiącach ponownie rosnąć - w ciągu sześciu miesięcy do marca 2022 r. zainstalowano 60 tys. nowych liczników.

Czytaj więcej:

Ogłoszono szczegóły na temat wypłat rabatu £400 na energię dla gospodarstw domowych w UK

Przestępcy wykorzystują kryzys, wysyłając e-maile z fałszywymi informacjami o rabatach na energię

UK: Kiedy otrzymamy rabat na energię i inne płatności z tytułu kosztów utrzymania?

Mieszkańcy UK nie realizują voucherów przyznawanych w ramach rządowego wsparcia energetycznego

W UK rusza rozszerzony program rabatów na rachunki za energię

  Komentarze
  • Benekiciaż
   30 listopada 2022, 09:29

   Dajcie mi tą dopłatę bo zapasy wodki i piwa mnie się kończą a święta idą do cholery jasnej.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 03.02.2023
  GBP 5.2571 złEUR 4.6920 złUSD 4.2928 złCHF 4.7023 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama