Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Firmy w UK mają obowiązek wspierać swoje pracownice w okresie menopauzy

Firmy w UK mają obowiązek wspierać swoje pracownice w okresie menopauzy
Pracodawcy powinni oferować swoim pracownicom takie rozwiązania, jak zapewnienie przestrzeni do odpoczynku lub elastyczne godziny pracy. (Fot. Getty Images)
Rządowa Komisja do Spraw Równości i Praw Człowieka (EHRC) opublikowała wytyczne zawierające objaśnienia dotyczące zobowiązań prawnych wobec pracownic przechodzących menopauzę. Objawy menopauzy mogą być uznawane za równoważne z niepełnosprawnością, a pracodawcy mogą stanąć przed sądem, jeśli nie wprowadzą 'rozsądnych rozwiązań' - donosi serwis BBC.
Reklama
Reklama

Okres menopauzy wyznacza koniec cyklu menstruacyjnego u kobiet i zwykle występuje w wieku 40 lub 50 lat. Objawy mogą obejmować uderzenia gorąca, mgłę mózgową i trudności ze snem.

EHRC uważa, że pracodawcy powinni oferować swoim pracownicom takie rozwiązania, jak zapewnienie przestrzeni do odpoczynku lub elastyczne godziny pracy. Wsparciem może być również złagodzenie zasad dotyczących noszenia uniformów, tak aby kobiety mogły nosić nieco lżejsze ubrania.

Brak "rozsądnych rozwiązań" może być uznany za równoznaczny z dyskryminacją ze względu na niepełnosprawność na mocy ustawy o równości z 2010 r., jeśli objawy mają "długoterminowy i znaczący wpływ" na zdolność kobiety do wykonywania zwykłych codziennych czynności, stwierdziła EHRC.

EHRC przytoczyła badania pokazujące, że co 10. kobieta, która pracowała w okresie menopauzy, była zmuszona do rezygnacji z pracy z powodu objawów menopauzy.

Dwie trzecie kobiet w wieku 40-60 lat zmagało się z objawami menopauzy w pracy, co w dużej mierze miało na nie negatywny wpływ. Niewiele z nich prosiło o możliwość wprowadzenia dla nich zmian w tym okresie, gdyż obawiały się ewentualnych negatywnych reakcji.

EHRC dodała, że podejmowanie działań dyscyplinarnych przeciwko kobietom z powodu nieobecności związanej z menopauzą może stanowić dyskryminację, a wypowiedzi wyśmiewające czyjeś dolegliwości mogą być uznane za mobbing.

Przewodnicząca EHRC, Kishwer Falkner, stwierdziła, że pracodawcy "mogą nie w pełni rozumieć swoją odpowiedzialność w kwestii ochrony swoich pracownic przechodzących menopauzę", a nowe wytyczne zostały przygotowane w celu zaoferowania porad, jak pracodawcy mogą wspierać swoje podwładne.

Działaczka na rzecz zdrowia kobiet i autorka książki "Wszystko, co powinnaś wiedzieć o menopauzie (ale bałaś się zapytać)", Kate Muir sugeruje nieco inne podejście do tematu. "To nie jest niepełnosprawność" - podkreśliła w programie BBC Today.

Jej zdaniem, głównym celem powinno być promowanie "edukacji na temat okresu menopauzy", aby informować kobiety o "bezpieczniejszych formach hormonalnej terapii zastępczej (HTZ), które sprawią, że w ogóle nie będą odczuwać żadnych objawów".

Dodała, że NHS powinno zapewnić kobietom "odpowiednie konsultacje", kiedy przechodzą menopauzę, ponieważ jej zdaniem "dobrze dobrana HTZ" chroni przed chorobami układu krążenia, cukrzycą i osteoporozą.

Czytaj więcej:

Anglia: Wzrosło zainteresowanie kobiet terapią HTZ po kampanii społecznej dotyczącej menopauzy

"Przełomowy" lek dla kobiet w okresie menopauzy zatwierdzono do użytku w UK

    Komentarze
    • Logicznie myslacy
      25 lutego, 20:14

      Lepiej nie zatrudniać takich osób to tyle to bardzo proste. Po co miec problemy potem ???????

    • Bzdury!
      26 lutego, 11:47

      Aktywna, pracująca kobieta nawet nie zauważa zmian w tym okresie! ZASIŁKI IM DAĆ ZNOWU!!!!!

    • Cruzzzer
      28 lutego, 16:42

      Teraz pora na facetów których dopada kryzys wieku średniego. Może jakieś benefity na zakupy sportowych samochodów i kolorowych t-shirtów

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama