Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Firmy w Dublinie nie mogą doczekać się budowy pierwszego metra w Irlandii

Firmy w Dublinie nie mogą doczekać się budowy pierwszego metra w Irlandii
MetroLink w Dublinie ruszy prawdopodobnie nie wcześniej niż w 2035 roku. (Fot. Twitter/@InfrastructM)
Chociaż harmonogram prac związanych z ukończeniem budowy sieci Metrolink wydaje się ciągnąć w nieskończoność, wreszcie widać postępy w realizacji tego projektu. Dwa tygodnie temu grupa konsultantów pod przewodnictwem dublińskiej firmy Turner & Townsend powołana została do nadzorowania budowy pierwszego metra w Irlandii.
Reklama
Reklama

Jak donosi portal Independent.ie, w ubiegłym tygodniu organ nadzorczy An Bord Pleanála potwierdził, że przeprowadzi procedurę wyjaśniającą w sprawie projektu budowy tej inwestycji o szacunkowej wartości 9,5 mld euro.

W opublikowanym niedawno oświadczeniu wstępnym przed przyjęciem budżetu izba handlowa Dublin Chamber podkreśliła znaczenie tego projektu dla stołecznej przedsiębiorczości.

Ponieważ obecna infrastruktura transportu publicznego w Dublinie nie jest w stanie zapewnić pracownikom dogodnych dojazdów do pracy, izba stwierdziła, że projekty takie jak Metrolink mają kluczowe znaczenie dla utrzymania atrakcyjności miasta dla firm.

Sieć Metrolink, kursująca między Swords na północy hrabstwa a Charlemont na południu miasta, zapewniłaby bezpośrednie połączenie kolejowe między lotniskiem w Dublinie a centrum miasta. Co najważniejsze, umożliwiłoby to znacznie szybszy i łatwiejszy transport do obszarów podmiejskich, gdzie tysiące pracowników zmaga się obecnie z wydłużonym czasem dojazdów.

Projekt prawie 20-kilometrowej linii Dublin MetroLink został po raz pierwszy przedstawiony w 2005 roku. W swojej pierwotnej wersji, jako "Metro North", miało kosztować 3 mld euro. Projekt został jednak odłożony na bok podczas kryzysu finansowego z powodu obaw o koszty.

Od tego czasu projekt był wielokrotnie przekładany i opóźniany, a jego nazwę zmieniono na "MetroLink". Na przestrzeni lat na różne jego warianty wydano około 300 mln euro.

Zgodnie z obecnymi planami, zautomatyzowane pociągi kursowałyby co trzy minuty w godzinach szczytu, a system byłby w stanie przewieźć do 20 000 pasażerów na godzinę w każdym kierunku.

Kiedy w 2018 roku rozpoczęły się konsultacje społeczne, zakładano, że linia zostanie oddana do użytku do 2027 roku. Najnowsze szacunki wskazują jednak, że będzie to prawdopodobnie nie wcześniej niż w 2035 roku.

Czytaj więcej:

Pod lotniskiem w Dublinie powstanie potężny tunel

Barclays może przenieść swoją europejską siedzibę z Dublina do Paryża

Irlandia notuje najszybszy wzrost pracy zdalnej w UE

Czynsze za wynajem w Dublinie pozostają stabilne pomimo wzrostów w pozostałej części kraju

Irlandia: Małe firmy mają trudności z obsadzeniem wakatów

Irlandia: Pandemiczny wysyp ofert pracy kończy się

Irlandia: Niedobory kadrowe przyczyną utraty prawie 3 mln godzin opieki domowej o w ubiegłym roku

    Komentarze
    Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
    Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama