Menu

Film z raportu podkomisji: "Dwa wybuchy przyczyną katastrofy smoleńskiej"

Film z raportu podkomisji: "Dwa wybuchy przyczyną katastrofy smoleńskiej"
Wczoraj minęło 11 lat od katastrofy smoleńskiej. (Fot. Getty Images)
Wybuchy w kadłubie i na skrzydle TU154M oraz działania Rosjan przyczyniły się do katastrofy smoleńskiej; świadczą o tym m.in. obecność heksogenu i trotylu na szczątkach wraku tupolewa oraz charakterystyczne dla eksplozji rozmieszczenie ciał ofiar - wynika z wyemitowano wczoraj filmu podkomisji smoleńskiej.
Reklama
Reklama

Wczoraj, w 11. rocznicę katastrofy smoleńskiej, Telewizja Republika wyemitowała film z raportu końcowego podkomisji smoleńskiej Antoniego Macierewicza. 

"Podkomisja nie ma wątpliwości, że na tragedię złożył się szereg świadomych działań, zarówno w obszarze remontu samolotu Tu-154M, sposób przygotowania oficjalnej delegacji rządowej do Katynia, świadomego fałszywego sprowadzania samolotu do lądowania 1 tys. m przed lotniskiem przez rosyjskich kontrolerów, jak i awarii oraz eksplozji, które ostatecznie zniszczyły tupolewa i doprowadziły do śmierci prezydenta RP oraz całej delegacji rządowej, lecącej na uroczystości upamiętniające 70. rocznicę ludobójstwa w Katyniu w 1940 r." - oświadczono w filmie.

W filmie podkreślono, że przeprowadzone badania dowiodły, iż tezy Federacji Rosyjskiej nie mają naukowego wytłumaczenia. "Rosyjscy kontrolerzy lotu sprowadzali samolot tak, iż TU-154M groziło uderzenie w teren o 1 km przed lotniskiem. Wykonanie tego zadania powierzono najbardziej doświadczonym dowódcom, nawigatorom i pilotom" - wskazano.

"Tu154 nie został odesłany na zapasowe lotnisko. Rosyjscy nawigatorzy od początku przekazywali pilotom fałszywe informacje co do: kręgów nadlotniskowych, miejsca wejścia na ścieżkę, kolejnych odległości od pasa lotniska, a także warunków pogodowych. Zgodzono się na lądowanie TU154, choć pogoda na to nie pozwalała. Nie odesłano ich na zapasowe lotnisko, choć nawigatorzy domagali się togo od własnego dowództwa i głównego centrum, a rosyjskie przepisy lotnicze zobowiązywały ich do zamknięcia lotniska" - podkreślono.

W materiale oświadczono, że w rzeczywistości do tragedii doszło co najmniej 100 m przed miejscem, w którym rosła brzoza. "Wskazuje na to precyzyjna analiza przebiegu wydarzeń przeprowadzona przez podkomisję w oparciu o zapisy urządzeń produkcji USA TAWS i FMS, których sfałszowanie nie było możliwe" - podkreślono.

W filmie pytano, co doprowadziło do zniszczenia lewego skrzydła, jeśli nie była to "pancerna brzoza Bodina". Wskazano, że po trzech sekundach po podniesieniu klap na odejście na drugi krąg, autopilot kierunku zmienił położenie steru kierunku, wprowadzając samolot w prawy ślizg. "Była to reakcja na wybuch i utratę siły nośnej, z lewej strony i próba powstrzymania przechylania się samolotu w lewo" - dowiadujemy się z materiału podkomisji.

W nagraniu wskazano też, że na odciętych miejscach skrzydła widoczne były "charakterystyczne loki powybuchowe, a kształt destrukcji wskazuje na powybuchowy charakter zniszczeń". "Eksplozja rozsadziła lewe skrzydło samolotu tak, że odcięła jego końcówkę, a następnie doszło do zniszczenia slotów i klapy zaskrzydłowej, co ostatecznie uniemożliwiło zrównoważenie utraty siły nośnej i doprowadziło do obrotu samolotu na lewe skrzydło" - zaznaczono.

Według podkomisji, po wybuchu w skrzydle samolot był już w "beznadziejnej sytuacji, a tragedii dopełniła całkowita awaria zasilania elektrycznego ok. 15,7 m nad ziemią". "Był to skutek drugiej eksplozji, tym razem w centropłacie w pobliżu salonki generalskiej. To ten ładunek zabił pasażerów salonki, rozrzucając ich szczątki na odległość blisko 100 m., wysadził lewe drzwi pasażerskie i tak zniszczył centropłat, że jego lewy dźwigar osmolony od wybuchu przeleciał 80 m na północny-wschód" - wskazali autorzy nagrania.

W filmie poruszono też kwestę obecności heksogenu na wraku. "Wszelkie wątpliwości co do technicznej przyczyny tragedii smoleńskiej zostały wyeliminowane po badaniu próbek szczątków lewej burty wykonanym w laboratorium chemicznym jednego z naszych natowskich sojuszników. Odnaleziono na ich wewnętrznej stronie nie tylko ślady osmolenia, ale także wykryto obecność heksogenu - jednego z najsilniejszych materiałów wybuchowych. Heksogen użyty był przez terrorystów libijskich do zniszczenia samolotu USA, wysadzenia metra moskiewskiego oraz zamachów na bloki mieszkalne w rosyjskich miastach przed drugą wojną czeczeńską" - zaznaczono.

Według podkomisji, na ustalony przebieg wydarzeń, wskazuje również bardzo szczegółowa analiza rozmieszczenia szczątków ciał ofiar katastrofy smoleńskiej. "Ciała pary prezydenckiej zostały rozrzucone na odległość ponad 40 metrów od siebie. Także poprzeczny do kierunku lotu szczątków samolotu rozrzut wielu innych fragmentów ciał ofiar, wskazuje na wybuch jako przyczynę śmierci pasażerów. Przykładowo jeden z pasażerów znalazł się najbardziej na południowy zachód, ale jego rękę znaleziono na terenie leżącym najbardziej na wschód. Jedna z pasażerek została wgnieciona w gródź ogonów samolotu, czyli w kierunku przeciwnym przemieszczeniu się samolotu. Inna pasażerka wyrzucona podmuchem do góry przeleciała nad całym centropłatem i wpadła do zagłębienia między klapą i powierzchnią skrzydła" - wskazano w materiale.

W nagraniu podkreślono też, że wybuch w samolocie potwierdza fakt, iż drzwi pasażerskie wbiły się na głębokość około metra w ziemię. "Rekonstrukcja uderzenia w ziemie pierwszych lewych drzwi pasażerskich, których prędkość lotu w ostatniej fazie wielokrotnie przekraczała prędkość upadku samolotu potwierdza, że samolot rozpadł się na skutek wybuchu w powietrzu jeszcze przed uderzeniem w ziemie" - zaznaczono.

"Potwierdziły to badania NIAR (Narodowego Instytutu Badań Lotniczych - National Institute for Aviation Research) dowodzące, że aby wbić się w ziemie na głębokość co najmniej jednego metra drzwi te musiały osiągnąć prędkość pionową przynajmniej 120 m/s. Tymczasem samolot spadał wówczas już wolniej niż 12 m/s. Ta dodatkowa energia mogła pochodzić tylko od wybuchu" - tłumaczono w materiale.

"Dziś już wiemy, że do tragedii smoleńskiej nie doszłoby, gdyby nie rozbicie TU-154M na skutek eksplozji, która zniszczyła najpierw lewe skrzydło, a następnie cały samolot i zabiła 88 pasażerów i 8 członków załogi. Taka jest prawda o katastrofie smoleńskiej, największej tragedii jaka spadła na Polskę niepodległą po 1945 roku" - tak podsumowano raport podkomisji smoleńskiej Antoniego Macierewicza.

Czytaj więcej:

"Financial Times" o rocznicy katastrofy smoleńskiej i o stosunkach polsko-rosyjskich

NBP planuje w przyszłym roku emisję banknotu z Lechem Kaczyńskim

MSZ: 10 kwietnia to czarna data w najnowszej historii Polski

USA: Polonia apeluje do Joe Bidena o pomoc w ujawnieniu prawdy o tragedii smoleńskiej

  Komentarze
  • Longin Podbipięta
   11 kwietnia, 16:04

   Naprawdę?

  • Greg
   11 kwietnia, 16:23

   Jezeli tam byla bomba to dlaczego chca postawic zarzuty kontrolerom lotu? Po drugie bylo tyle exhumacji i na cialach czy ubraniach nie wykryto sladow materialow wybuchowych. Prace podkomisji
   Prace podkomisji pochlonely juz kilkadziesiat milionow zlotych oraz do experymentow zepsuto drugi samolot.... PiS nadal szuka winnych a kaska leci

  • User
   11 kwietnia, 17:18

   ten samolot to byla latajaca cegla a co do wybuchow paliwo na pewno eksplodowalo ale trotyl? moze byly slady na terenie Rosji kto sprawdzi czy tam nie byl jakis niewybuch z 2j Wojny Swiatowej? ile jeszcze tego walkowania jeszcze??

  • Rrrrr
   11 kwietnia, 17:25

   Jan Kowalska, ty tak serio? Może powinnaś modlić się o zdrowie,ba za rozum już za pozno.Weź rozpęd, i walnij się w łeb.

  • Judasz Iskariota
   11 kwietnia, 18:39

   Hahahahahahahahahahahahahahahahahaha

  • Czytelnik anonimowy
   11 kwietnia, 18:52

   Tak jak w filmie pokazano. I nie tylko Amerykanie dokladnie i wprost wyjasnili co sie wydarzylo. Reporterka niemieckiej tvn ze swoimi klamstwami stanela twarza w twarz z prawda jaka jej powiedzieli reporterzy amerykanscy. Ktos kto ogladal rodziny wypowiadajace sie na zywo zrozumie wiele. Wszystko o Tusku i to co dzialo sie z zdewastowaniem Polski pod kazdym wzgledem lacznie z suwerennoscia.

  • Celestyn76
   12 kwietnia, 00:03

   Antek juz calkiem ,jak mowia rosjanie ,,z uma za zszol,,to tylko hipotezy oodrzucone przez ruskich zeby sie nasi zarli przeciez antek nie jest ekspertem a da pewne procedury holendrzy pi zestrzeleniu ich samolotu zrobili wszystko w nie cale 2 lata a ty 6?lat i same tajenbice i niedomowienia

  • TomScot
   12 kwietnia, 08:34

   Nawet gdyby nie było tego raportu i nawet gdyby nie było Macierewicza to zachowanie Rosjan wskazuje na to, że był to zamach. Nikt normalny, kto nie ma nic do ukrycia nie przetrzymywałby wraku cudzego samolotu. Przetrzymują bo ewidentnie chcą ukryć jakieś niewygodne fakty, które mogłyby zostać wykryte. Przecież gdyby międzynarodowa, niezależna komisja złożona z ekspertów z różnych krajów żeby wyeliminować element polityczny stwierdziła, że jednak były wybuchy to Nord Stream 2 też by od razu "wybuchł". Przecież Rosjanie go już przetrzymują 11 lat no włączcie myślenie lemingi!

  • HISTORYK
   12 kwietnia, 08:55

   JA BYM SIE NIE ZDZIWIŁ, RUSKIE NIE TAKIE NUMERY WYWIJALI, A WYSADZENIE DWÓCH BLOKÓW MIESZKALNYCH I POWIEDZENIE ŻE TO CZECZENI, ALBO ZAJĘCIE KRYMU, ALBO OTRUCIE BIERUTA, ZESTRZELENIE HOLENDERSKIEGO SAMOLOTU 3 LATA TEMU NAD UKRAINĄ 200 HOLENDRÓW DEAD, SĄ NIEOBLICZALNI I ROBIĄ CO CHCĄ, NO I TROTYL NA SKRZYDŁACH, BARDZO ŁATWO W DZISIEJSZYCH CZASACH DOWIEDZIEĆ SIĘ POWODU AWARII NAWET JAK SIE JEDNA ŚRUBKA ODKRĘCI A CO FOPIERO BOMBA

  • Gal Anomim
   12 kwietnia, 23:02

   Przypominam z Sp Andrzeja Leppera służby tez robiły idiotę, dewianta, gwałciciela... może wpierw sprawdźcie wczesne lata 90 i role Pana Macierewicza w całym tym teatrze dla prostych ludzi zwanym III RP.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 11.05.2021
  GBP 5.3050 złEUR 4.5628 złUSD 3.7514 złCHF 4.1592 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama