Eurostat: Coraz więcej osób starających się o azyl w UE, głównie w Niemczech
W styczniu br. UE przyjęła 85 855 wniosków azylowych od osób ubiegających się o ochronę międzynarodową w Unii po raz pierwszy. To o 3 proc. wniosków więcej niż rok wcześniej i w przeliczeniu daje średnio 19,1 azylanta na 100 tys. mieszkańców UE.
Jak pokazują statystyki, Syryjczycy pozostają najliczniejszą grupą cudzoziemców starających się po raz pierwszy o azyl (prawie 13,5 tys. wnioskujących).
Na kolejnych miejscach znaleźli się: Afgańczycy (ponad 7 tys.), Turcy (6,3 tys.) i Wenezuelczycy (6,2 tys.). W grupie tej było 2 655 nieletnich, którzy przyjechali do Europy samotnie, bez dorosłego opiekuna. Najwięcej nieletnich azylantów pochodziło z Syrii (810) i Afganistanu (480).
Niemcy pozostają krajem unijnym, który otrzymuje najwięcej wniosków azylowych (ponad 26,3 tys.), po nim kolejno: Hiszpania (13,7 tys.), Włochy (12,9 tys.) i Francja (11,6 tys.). O ochronę w tych czterech krajach stara się 75 proc. wszystkich osób ubiegających się o azyl po raz pierwszy.
Jak podaje Eurostat, o 1 proc. spadła natomiast liczba wniosków składanych przez osoby, które już wcześniej ubiegały się o azyl w UE. W styczniu br. liczba takich osób wyniosła 7 180, podczas gdy w styczniu 2023 r. było ich o 85 więcej.
Czytaj więcej:
Szwecja: O 25 proc. mniej wniosków o azyl. "Nasza restrykcyjna polityka zaczyna działać"
Nowe zasady otrzymania niemieckiego paszportu sprawiają, że rosną kolejki z wnioskami
Sky News: Sędziowie w UK wbrew MSW przyznają azyl nawet przestępcom seksualnym
Premier Sunak: Deportacje do Rwandy zaczną się za 10-12 tygodni