Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Europa szykuje się do otwarcia granic w czerwcu. Polska jeszcze nie zdecydowała

Europa szykuje się do otwarcia granic w czerwcu. Polska jeszcze nie zdecydowała
Plany, by otworzyć swoje granice w połowie przyszłego miesiąca mają m.in. Niemcy, Austria, Słowacja i Czechy. (Fot. Getty Images)
Państwa europejskie przygotowują się do otwarcia granic w połowie czerwca. Na razie koordynacja nie obejmuje całej UE; niektóre kraje zapowiadają szybsze kroki, a niektóre, w tym Polska, na razie nie podjęły decyzji.
Reklama
Reklama

Wczoraj na ten temat rozmawiali ministrowie spraw zagranicznych 10 krajów europejskich: Niemiec, Austrii, Belgii, Danii, Francji, Luksemburga, Holandii, Polski, Czech i będącej poza UE, ale należącej do strefy Schengen, Szwajcarii.

Celem widekonferencji było skoordynowanie podejścia w sprawie przywrócenia możliwości podróżowania w obrębie UE. Teraz w różnych krajach są różne przeszkody. W większości przypadków granice otwarte są tylko dla obywateli wracających do swoich domów, czy pracowników transgranicznych, ale nie ma mowy o pojechaniu na zakupy, by pozwiedzać, czy w odwiedziny do znajomych.

Wprowadzane restrykcje mocno uderzyły w gospodarkę, a utrzymywanie ich przez wakacje byłoby silnym ciosem dla zatrudniającego miliony osób sektora turystyki. Dlatego rządy nawet mocno dotkniętych pandemią krajów chcą zniesienia barier w ślad za tym, jak ich własne krajowe obostrzenia są stopniowo uchylane.

Premier Włoch Giuseppe Conte już w ubiegłym tygodniu potwierdził otwarcie granic 3 czerwca. Inne kraje chcą robić to nieco później, zastrzegając, że konieczna jest ostrożność, żeby nie zaprzepaścić korzyści z ograniczeń ostatnich miesięcy.

"Wolny przepływ osób i przemieszczania się w całej Europie jest podstawowym elementem projektu europejskiego. Naszym celem jest przywrócenie tej swobody. Oczywiste jest jednak, że musimy to zrobić w sposób, który nie wiąże się z ryzykiem utraty korzyści ze znacznych wysiłków poczynionych przez wszystkich, by opanować pandemię" - podkreślił po rozmowach ministrów szef MSZ Belgii, Philippe Goffin.

Podstawą do decyzji mają być przedstawione 13 maja rekomendacje Komisji Europejskiej. Mówią one m.in. o znoszeniu restrykcji między państwami członkowskimi, gdzie sytuacja epidemiczna jest podobna. KE chce też odejścia od ogólnie stosowanej w niektórych krajach 14-dniowej kwarantanny dla wszystkich przybywających do kraju z zagranicy.

Jak podał belgijski portal Sudinfo, sekretarz stanu we francuskim MSZ Jean-Baptiste Lemoyne wyraził nadzieję na otwarcie granic wewnętrznych w połowie czerwca. Konkretna data jeszcze nie padła, ale przynajmniej Belgowie i Holendrzy, zwłaszcza ci, którzy posiadają nieruchomości we Francji, mają już wkrótce mieć możliwość pojechania do nich.

Plany, by otworzyć swoje granice w połowie przyszłego miesiąca mają m.in. Niemcy, Austria, Słowacja i Czechy. Kanclerz Austrii, Sebastian Kurz, zaznaczał 15 maja, że jego kraj zawarł umowy ze Szwajcarią, Liechtensteinem, a wcześniej z Niemcami w sprawie całkowitego otwarcia granic 15 czerwca.

Polska wciąż nie podjęła jeszcze decyzji w sprawie otwarcia granic w czerwcu. (Fot. Getty Images)

Z kolei w poniedziałek władze Słowacji ogłosiły, że od 21 maja jej obywatele będą mogli składać 24-godzinne wizyty w ośmiu krajach - w tym w Polsce i na Węgrzech - bez konieczności przechodzenia testów na obecność koronawirusa i bez kwarantanny.

Szef dyplomacji Węgier Peter Szijjarto podkreślił po konsultacjach, że cieszy się z łagodzenia restrykcji przez Austrię i Słowację. "Wkrótce także my rozważymy decyzje mogące zapewnić wzajemność" – oświadczył.

Z komunikatu polskiego MSZ, który został wydany po wczorajszych rozmowach, wynika, że również Warszawa nie podjęła jeszcze decyzji, czy przyłącza się do innych stolic.

"Minister Jacek Czaputowicz poinformował rozmówców, że Polska popiera zaproponowane przez Komisję Europejską podejście, które przewiduje stopniowe znoszenie kontroli na granicach wewnętrznych w oparciu o obiektywne kryteria. Kluczowa pozostaje jednak ocena aktualnej sytuacji epidemicznej. Działania Polski będą w pełni dostosowane do sytuacji epidemiologicznej i zgodne z rekomendacjami ministra zdrowia" - zaznaczył w komunikacie resort spraw zagranicznych.

Przywrócone w związku z epidemią koronawirusa 15 marca kontrole na granicy Polski z krajami UE obowiązują obecnie do 12 czerwca.

Czytaj więcej:

Maas wzywa Polskę i Czechy do pełnego otwarcia granic

Koniec przymusowej kwarantanny dla Polaków pracujących w UE i UK

Koniec stanu wyjątkowego w Czechach

Od 1 czerwca bez kwarantanny na Bałkanach

Włochy i Grecja szykują się na lato. Otworzą granice i lotniska

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 16.04.2024
    GBP 5.0609 złEUR 4.3197 złUSD 4.0687 złCHF 4.4554 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama