Menu

Eurobarometr: Polski wymiar sprawidliwości "czwarty od końca w UE". Utracił zaufanie Polaków

Eurobarometr: Polski wymiar sprawidliwości "czwarty od końca w UE". Utracił zaufanie Polaków
Ponad połowa Polaków (55 proc.) uważa, że polski wymiar sprawiedliwości utracił niezależność. (Fot. Getty Images)
Tylko 34 proc. Polaków postrzega polski wymiar sprawiedliwości jako niezależny. Ponad połowa (55 proc.) uważa, że sądy nie są niezależne - wynika z opublikowanego przed weekendem Eurobarometru. Z kolei czas trwania w Polsce postępowań sądowych w pierwszej instancji skrócił się od 2016 roku; wysoki jest też wkaźnik zamykanych spraw (ponad 97 proc.).
Reklama

Badanie jest częścią przedstawionej przez Komisję Europejską unijnej tablicy wyników wymiaru sprawiedliwości 2020, która umożliwia porównanie efektywności, jakości i niezależności systemów wymiaru sprawiedliwości wszystkich państw członkowskich UE.

Tegoroczna tablica pokazuje stałą poprawę efektywności systemów wymiaru sprawiedliwości w wielu, ale nie wszystkich państwach członkowskich. Wyniki opublikowanego badania Eurobarometru wskazują jednocześnie, że w niektórych krajach unijnych - np. Polsce - obywatele postrzegają niezależność sądów jako coraz mniejszą.

W skali całej UE na niezależność sądownictwa od kilku lat wskazuje powyżej 50 proc. ankietowanych. W 2016 roku było to 52 proc., natomiast w 2020 roku - 56 proc. W tym samym czasie z 36 do 33 proc. zmniejszył się też odsetek tych, którzy uważają, że sądownictwo nie jest niezależne.

Polska znajduje się pod tym względem na czwartym miejscu od końca w UE. Niezależność sądownictwa nad Wisłą pozytywnie ocenia 34 proc. badanych w tym roku. Negatywnie zaś 55 proc. Gorsze zdanie o swoim wymiarze sprawiedliwości niż Polacy mają mieszkańcy Włoch, Słowacji i Chorwacji.

Za najbardziej niezależne w oczach mieszkańców tych krajów uchodzi sądownictwo w Danii, Austrii, Finlandii, Szwecji, Holandii i Niemczech. W krajach tych ponad 3/4 badanych uważa, że wymiar sprawiedliwości jest niezależny.

Czytaj więcej:

Komisja Europejska uruchamia procedurę naruszeniową wobec Polski

Unijny komisarz: Prawo UE ma prymat nad prawem krajowym

Vera Jourova: Dostęp do środków unijnych uzależniony od praworządności

  Komentarze
  • Lidka
   12 lipca, 07:03

   Dlatego trzeba wymienic sedziów. Polskie sądy to mafia od zawsze. Normalny człowiek nie ma szans. Sedzie powinien powolywać obywatel a oni sami siebie wybierają. Co to jest? Mafia

  • Janek
   12 lipca, 12:05

   W PL bez zmian mamy wymiar okien ewentualnie wymiar godzin sady hahahahhaa dobry zart komunistyczna klika bez lustracij co drugi to kapus kretacz i lapowkarz procesy trwajace latami ludzi traktuje sie jak bydlo badz gorzej moj sad itp mozna uslyszec od pracownika oplacanego przez podatnikow szkoda pisac atramentu by braklo

  • Gościu
   13 lipca, 09:02

   Szkoda że nie robili ankiety w 2015 roku, wtedy byliśmy na końcu.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 03.08.2020
  GBP 4.912 złEUR 4.417 złUSD 3.750 złCHF 4.089 zł

  Sport


  Sport

  Reklama