Euro 2020: Włochy pewne awansu, wygrały także Rosja i Walia

Włosi imponują formą! (Fot. Getty Images)
Piłkarze Włoch jako pierwsi są pewni gry w 1/8 finału mistrzostw Europy. W piątek z Turcją i wczoraj ze Szwajcarią wygrali po 3:0. Z grupy A blisko awansu jest też Walia po zwycięstwie nad ekipą znad Bosforu 2:0. W grupie B do gry wróciła Rosja, która pokonała Finlandię 1:0.

Na razie Włosi imponują formą. Szwajcarów całkowicie zdominowali i ci nie mieli nic do powiedzenia. Wynik w 26. minucie otworzył Manuel Locatelli, który wykończył szybki kontratak.

Ten sam zawodnik podwyższył w 52. minucie, a tym razem popisał się precyzyjnym strzałem zza pola karnego. 23-letni pomocnik Sassuolo dostał szansę gry na Euro, zastępując w podstawowym składzie wciąż leczącego kontuzję Marco Verrattiego.

Włosi, mimo bezpiecznego prowadzenia, cały czas dążyli do zdobycia kolejnej bramki. Wynik tuż przed końcem spotkania ustalił Ciro Immobile. Na stadionie, na którym występuje na co dzień w barwach Lazio, zdobył już drugiego gola w turnieju.

Ekipa z Półwyspu Apenińskiego może się pochwalić imponującą serią 29. meczów bez porażki (24 wygrane i 5 remisów). Co więcej, w 10 ostatnich nie straciła nawet jednego gola. Selekcjoner Roberto Mancini w następnym spotkaniu z Walią, 20 czerwca ponownie w Rzymie, może wyrównać rekord Vittorio Pozzo, który nie przegrał 30 kolejnych meczów w latach 1935-39.

Drugie miejsce w tabeli grupy A z czterema punktami zajmuje Walia. Po remisie ze Szwajcarią 1:1, z Turcją rozegrała bardzo dobre spotkanie i zasłużenie zwyciężyła 2:0.

W Euro 2016, gdy po raz pierwszy rywalizowały 24 drużyny, cztery punkty w najgorszym wypadku dawały promocję z trzeciego miejsca. Turcy natomiast, z powodu braku punktów i bilansu bramek 0-5, szanse na występ w 1/8 finału mają tylko matematyczne. W niedzielę Szwajcaria zagra z Turcją. Wygrana Helwetów także więc powinna dać im awans.

Walia od początku spotkania z Turcją zdecydowanie atakowała. W pierwszych 20 minutach stworzyła kilka groźnych sytuacji, a dwa gole powinien zdobyć Aaron Ramsey, który dwukrotnie stanął oko w oko z tureckim bramkarzem. Za pierwszym razem 30-letni pomocnik Juventusu Turyn trafił w nogę Ugurcana Cakira, a za drugim posłał piłkę nad poprzeczką.

W 42. minucie trzeciej dogodnej okazji już nie zmarnował. Piłkę z głębi pola zagrał Gareth Bale, wbiegający w pole karne Ramsey przyjął ją klatką piersiowa i umieścił w siatce.

Po przerwie obraz gry nie uległ dużej zmianie, ale Walijczycy nie atakowali już tak zaciekle, tylko koncentrowali się na defensywie. Mimo to wciąż stwarzali zagrożenie. Po nieco ponad godzinie gry najlepszą możliwą okazję zmarnował Bale, który został sfaulowany w narożniku pola karnego. Poszkodowany wykonywał "jedenastkę", uderzył mocno, ale nad poprzeczką.

Niewykorzystana sytuacja nie zemściła się na Walijczykach. W obronie byli praktycznie bezbłędni. Wygraną natomiast przypieczętowali w doliczonym przez sędziego czasie gry. Po krótko rozegranym rzucie rożnym wzdłuż linii końcowej z piłką pobiegł Bale, zagrał do Connora Robertsa, a ten z pokonaniem Cakira nie miał żadnych problemów.

Natomiast w grupie B Rosja turniej zaczęła od porażki z Belgią 0:3, a Finowie od zwycięstwa nad Danią 1:0. "Sborna" potrzebowała wczoraj trzech punktów, aby wrócić do gry i cel osiągnęła. W doliczonym czasie pierwszej połowy świetnie w polu karnym zachował się Aleksiej Miranczuk. Piłkarz Atalanty Bergamo popisał się sprytnym, technicznym strzałem obok słupka, który jak się okazało dał Rosji zwycięstwo.

Dzisiaj w drugim meczu tej grupy Dania zagra z Belgią.

Linetty o dalszej grze Polaków na Euro 2020: "Nie możemy się poddać"