Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Epidemiolog: Omikron może okazać się sposobem na wyjście z pandemii

Epidemiolog: Omikron może okazać się sposobem na wyjście z pandemii
Łagodniejsza odmiana wirusa, która nie powoduje chorób wymagających hospitalizacji, mogłaby rozwiązać w dużej mierze problem pandemii - zdaniem naukowca. (Fot. Getty Images)
Australijski epidemiolog prof. Tony Blakely uważa, że Omikron, jeśli istotnie okaże się wariantem koronawirusa szczególnie zakaźnym, a nie powodującym ciężkiej choroby, może okazać się sposobem na wyjście z pandemii - podała australijska telewizja 7news.
Reklama
Reklama

Blakely, który jest wykładowcą Uniwersytetu Melbourne, opiera się na wstępnych raportach z Republiki Południowej Afryki, z których wynika, że Omikron jest bardziej zakaźny od wariantu Delta, ale nie powoduje tak poważnego przebiegu choroby.

Łagodniejszy wirus, który nie powoduje chorób wymagających hospitalizacji, a zarazem rozprzestrzenia się bardzo szybko i może stać się dominującym wariantem, mógłby rozwiązać w dużej mierze problem pandemii - uważa Blakely.

Ekspert zastrzega jednak, że nie można wykluczyć, iż warianty koronawirusa, które pojawią się po Omikronie, będą bardziej niebezpieczne. "Będzie więcej wariantów i nie ma gwarancji, że ten, który przyjdzie po Omikronie i następne będą łagodniejsze. Mogą równie dobrze być bardziej groźne" - podkreśla Blakely.

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) poinformowało wcześniej wczoraj, że modele matematyczne wskazują, iż nowy wariant wirusa Omikron może za kilka miesięcy odpowiadać za ponad połowę zakażeń w Europie. Ponadto, Omikron może się okazać silniejszy niż Delta i stać się dominującym koronawirusem.

We wtorek szefowa ECDC Andrea Ammon poinformowała, że wykryte w Europie infekcje Omikronem mają przebieg "łagodny lub bezobjawowy".

Nie wiadomo jeszcze, czy producenci szczepionek przeciw Covid-19 będą musieli dostosować swoje preparaty w związku z pojawieniem się wariantu Omikron, ale Europejska Agencja Leków (EMA) przygotowywała się na taką ewentualność.

W środę Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała, że spodziewa się "na dniach" więcej informacji w kwestii przenoszenia się nowego wariantu koronawirusa. Nadal nie wiadomo - podkreśla WHO - czy wariant Omikron jest odporny na istniejące szczepionki, ani czy wywołuje poważniejsze skutki niż inne warianty koronawirusa.

Czytaj więcej:

Australia: Otwarcie granic odroczone w związku z wariantem Omikron

Omikron stanął na drodze igrzysk w Pekinie, ale impreza się odbędzie

"Omikron dowodzi, że pandemia nie zniknie, dopóki w biednych krajach nie będzie szczepionek"

"Nie ma dowodów, że szczepienia nie chronią przed Omikronem"

WHO krytykuje państwa za "nieracjonalną reakcję" na wariant wirusa Omikron

Kanada w obronie przed Omikronem wprowadza testy dla podróżnych i ogranicza przyloty

WHO: Europa stała się epicentrum pandemii

  Komentarze
  • Jaś i Małgosia
   4 grudnia 2021, 06:57

   Kupujecie jakąś część bitcoina dzisiaj? Ja kupiłem za 500f Spadł z 52k na 42k. Black friday lol. W styczniu 100k bedzie a za 10 lat 1mln. Przypominam ze krypto wypłacasz w polskim kantorze do 1000€ bez pokazywania dokumentów, anonimowo. Czysta gotówka

  • Bitcoin to ściema !!!!
   4 grudnia 2021, 10:42

   Jaś i Małgosia- ty naganiaczu , musisz być bardzo głupim i złym człowiekem żeby pisać takie kłamstwa na forum.Bitcoin to spekulacyjne gówno !!!.Bitcoin doprowadził do bankructwa większość jego posiadaczy.Ile bitcoin ci płaci łajzo i nieudaczniku -za pisanie takich kłamstw?
   Pasowałbyś do tych przekupnych bez honoru i godności łajdaków którzy biorą udział w kłamstwie covidowym.Mam nadzieję że ktoś ci wkrótce przytrze tego długiego nochala -,,pinokio".

  • Olek
   4 grudnia 2021, 13:11

   Bitcoin to tez Wirus tylko starszy. Nie dajcie sie zarazić.

  • Julek
   4 grudnia 2021, 16:29

   Nie rozumiem jak mozna stracic na bitcoinie skoro miesiac temu Kosztował najwiecej w historii? Czyli niezaleznie kiedy kupiles jestes zarobiony. Czy ja jakoś źle rozumuje? A ty jesteś z tych co kupuje za 1000$ i po tygodniu sprzedaje to za 500$ hahahaha i potem marudzi ze stracil 500 zamiast czekac az bedzie po 2000 hahahaha. Gratuluje. Idz do banku po akcje amber gold hahaah

  • Kiss
   4 grudnia 2021, 16:41

   Przypominam ze w EL SALVADOR płacisz bitkojnem normalnie wszędzie w tesco w starbaksie w autobusie za bilet (wipipedia EL SALVADOR), twitter ma napiwki bitkojnem, Travala, AT&T, virgin galactic, revolut, tesla i tak dalej i tak dalej, a wiesz ze NBP wydał 200tys pln na negatywną kampanie bitkojna na jutubie w zeszlym roku? A sprawdz ile kosztowal rok temu ciumoku a ile teraz. Wogile sprawdz sobie rok po roku odkąd istnieje. A gadasz jakies cygańskie krachy

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.05.2022
  GBP 5.4735 złEUR 4.6366 złUSD 4.3832 złCHF 4.5061 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama