Menu

Emigracja zarobkowa przeżywa kryzys. Dokąd Polacy wyjeżdżają do pracy?

Emigracja zarobkowa przeżywa kryzys. Dokąd Polacy wyjeżdżają do pracy?
Polacy obecnie najczęściej wyjeżdżają do pracy do Niemiec. (Fot. Getty Images)
O 15 proc. spadła w ub.r. liczba pracowników wysłanych za granicę przez agencje zatrudnienia. Teraz może ich zatrzymać w kraju odbicie na rynku pracy - pisze w środowym wydaniu 'Rzeczpospolita'.
Reklama
Reklama

O bardzo konkurencyjnym rynku - jak czytamy na łamach "Rz" - mówią dzisiaj już nie tylko agencje zatrudnienia szukające kandydatów do pracy w krajowych firmach. Muszą o nich bardziej zabiegać (szczególnie o fachowców) również firmy wysyłające Polaków do pracy na Zachodzie, gdzie sezonowe odbicie wywołało w ostatnich miesiącach wysyp ofert zatrudnienia.

"Rynek jest trudniejszy, a pozyskanie kandydata do pracy za granicą jest droższe niż wcześniej. Teraz pracownicy są świadomi swoich wyborów, dłużej podejmują decyzję o wyborze oferty, a także dokładniej sprawdzają agencje" – twierdzi cytowany przez gazetę Mikołaj Śliwiński, menedżer odpowiedzialny za międzynarodowe rekrutacje w agencji zatrudnienia Otto Work Force, która jest jednym z największych w Polsce graczy na rynku sezonowych prac w Holandii i w Niemczech.

Z kolei Ewa Klimczuk, dyrektor biznesu Gi Group przyznaje, że osoby o ugruntowanej sytuacji zawodowej i z satysfakcjonującym wynagrodzeniem są obecnie mniej skłonne do wyjazdu. Ten trend widzimy np. w naszych rekrutacjach do Czech – wskazuje. Według niej zmniejszyła się też liczba osób, które są teraz gotowe wyjechać za granicę, by opiekować się osobami starszymi lub chorymi.

"Ten spadek - jak czytamy - odczują Niemcy, gdzie Polki były filarem usług opiekuńczych dla seniorów (co prawda wakaty w tej branży zaczynają wypełniać imigrantki z Ukrainy). Po tym, jak Wielka Brytania zdecydowała się na wyjście z Unii, Niemcy wróciły na czoło listy najbardziej popularnych kierunków zarobkowych migracji Polaków, które jednak w zeszłym roku znacząco ograniczyła pandemia i wymuszone przez nią restrykcje sanitarne, w tym kwarantanny - pisze "Rz". 

Czytaj więcej:

Coraz więcej Niemców opuszcza swój kraj. Przeważają młodzi i wykształceni

Czy polski rząd zablokuje podróże Polaków z UK?

W Polsce zatrudnienie rośnie. Więcej wakatów niż przed epidemią

  Komentarze
  • Asia
   28 lipca, 14:20

   Zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów. Tak więc wynagrodzenie uzyskane za pracę najemną poza granicami podlega opodatkowaniu wg polskich przepisów podatkowych, z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Jeżeli praca wykonywana jest za granicą dla pracodawcy, który ma siedzibę w tym państwie, co do zasady, dochody takie będą podlegały opodatkowaniu zarówno

  • Sławek
   28 lipca, 19:57

   Do Asia wszystko się zgadza pod warunkiem że taka osoba przebywa w Polsce 183 dni w roku podatkowym,a to jest chyba pół roku.Jeśli masz np.mieszkanie w Polsce i jesteś zameldowana to nie musisz płacić tego podatku o którym piszesz teoretycznie w praktyce to w tym kraju dzieją się różne dziwne rzeczy.

  • Ada
   3 sierpnia, 23:34

   Kryzys wywołany jest dużo mejszą mobilnością spowodowaną pandemią i brexitem... a nie brakiem chęci zarabiania na zachodzie. Wystarczy patrzeć na kurs złotego.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 16.09.2021
  GBP 5.3697 złEUR 4.5736 złUSD 3.8847 złCHF 4.2054 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama