Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Elon Musk pozwał OpenAI, zarzucając firmie stawianie zysków nad dobro ludzkości

Elon Musk pozwał OpenAI, zarzucając firmie stawianie zysków nad dobro ludzkości
OpenAI rozpoczęła działalność w 2015 roku jako organizacja non-profit. Musk argumentuje, że odeszła od swojej pierwotnej misji poprzez nawiązanie wartej 13 miliardów dolarów współpracy z Microsoftem. (Fot. Chesnot/Getty Images)
Miliarder i jeden ze współzałożycieli OpenAI Elon Musk pozwał tę firmę i jej szefa Sama Altmana, zarzucając im, że sprzeniewierzyli się założycielskiej misji, stawiając zyski nad dobro ludzkości. Według Muska związana z Microsoftem firma w praktyce stworzyła już ogólną sztuczną inteligencję (AGI) i jest warta 80 mld dol.
Reklama
Reklama

Jak donosi "Wall Street Journal", w pozwie złożonym w czwartek wieczorem w sądzie w San Francisco szef Tesli zarzuca Altmanowi i OpenAI złamanie umowy, niedochowanie obowiązków powierniczych i nieuczciwe praktyki biznesowe.

Zwrócił się do sądu, by rozkazał OpenAI otwarcie dostępu do swojej technologii, a także by zmusił Altmana i OpenAI do oddania wszystkich zysków z działalności prowadzonej wbrew misji firmy.

Pozew Muska ma źródło w początkach OpenAI jako ośrodka non profit, którego misją miało być stworzenie ogólnej sztucznej inteligencji (AGI), tj. systemu AI potrafiącego rozumować na poziomie podobnym lub przewyższającym człowieka, w sposób otwarty i korzystny dla ludzkości.

Musk był początkowo jednym z największych fundatorów inicjatywy, która miała być otwartą alternatywą dla ówczesnego lidera w branży AI, Google'a.

Miliarder z RPA w późniejszych latach zrezygnował ze wspierania OpenAI w wyniku sporu z jego szefem, Samem Altmanem. Głównym partnerem spółki stał się Microsoft, zaś po sukcesie modelu ChatGPT firma poszła w stronę komercjalizacji produktu i zamkniętych źródeł.

W efekcie Microsoft w ubiegłym roku przejął kontrolę nad OpenAI, korzystając z konfliktu między Altmanem i członkami zarządu firmy, zaniepokojonymi jego nastawioną na zyski polityką; spór ostatecznie wygrał Altman.

"OpenAI Inc. został przekształcony w opartą na zamkniętych źródłach faktyczną filię największej firmy technologicznej na świecie, Microsoftu" - napisano w pozwie. "Pod rządami nowego zarządu nie tylko rozwija, lecz w rzeczywistości udoskonala AGI, by zmaksymalizować zyski Microsoftu, zamiast działać na korzyść ludzkości" - dodano.

Obecnie Altman i Musk są rywalami w branży, po tym jak w ubiegłym roku firma tego drugiego wypuściła konkurencyjny model i chatbota AI, Groka.

Altman wielokrotnie publicznie ostrzegał o potencjalnie katastrofalnych skutkach rozwoju AI, ale też o gigantycznych potencjalnych korzyściach i potrzebie odpowiedzialnego podejścia do sprawy. Odpowiadając na zarzuty o zbyt szybkie tempo rozwoju technologii, zapewniał, że dba o bezpieczeństwo.

Czytaj więcej:

USA: Elon Musk i setki badaczy AI wezwali do pauzy w rozwoju sztucznej inteligencji

Elon Musk: Bojkot reklamodawców zabije platformę X

Brytyjski wywiad: Rozwój AI doprowadzi do wzrostu liczby cyberataków

Sztuczna inteligencja nie ma oporu przed zastosowaniem ataku nuklearnego

Musk krytykuje pomoc USA dla Ukrainy i mówi, że Putin nie może przegrać

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 15.04.2024
  GBP 5.0192 złEUR 4.2851 złUSD 4.0209 złCHF 4.4047 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama