Eliminacje Euro 2024: Wynik 1:1 przerwanego meczu Belgii ze Szwecją utrzymany

Mecz został przerwany po pierwszej połowie przy wyniku 1:1. (Fot. Edwin van Zandvoort/Soccrates/Getty Images)
Mecz eliminacji piłkarskich mistrzostw Europy Belgia - Szwecja w Brukseli, przerwany po pierwszej połowie przy stanie 1:1 z powodu tragicznych wydarzeń poza stadionem, nie zostanie dokończony. Zgodnie z decyzją UEFA wynik w momencie jego przerwania został uznany za ostateczny.

Przed poniedziałkowym spotkaniem grupy F w Brukseli zginęło dwóch szwedzkich kibiców, zastrzelonych przez zamachowca. Do dramatu doszło w pobliżu centrum miasta, około 5 km od stadionu Króla Baudouina I.

Mecz został przerwany po pierwszej połowie przy wyniku 1:1. Ze względów bezpieczeństwa kibice długo nie mogli opuścić stadionu.

We wtorek belgijska policja zastrzeliła 45-letniego Tunezyjczyka podejrzanego o zbrodnię, którą władze określiły jako "atak terrorystyczny".

Władze europejskiego futbolu poinformowały dzisiaj, że - również na prośbę federacji Belgii i Szwecji - mecz nie zostanie dokończony, a wynik 1:1 zostaje uznany za ostateczny. "Belgijska i Szwedzka Federacja Piłki Nożnej są zadowolone z tej decyzji" – stwierdził w oświadczeniu piłkarski związek pierwszego z tych krajów.

"Cieszymy się, że UEFA podjęła decyzję i że jest ona zgodna z życzeniami obu federacji" – oznajmił z kolei Hakan Sjoestrand, dyrektor generalny szwedzkiej federacji.

Jak podkreślił, sprawy sportowe pozostają drugorzędne. "Nasze myśli są z ofiarami i ich rodzinami. To, że niewinni szwedzcy kibice stali się celem terroryzmu, jest szokujące i trudno przewidzieć, jakie będą konsekwencje w przyszłości" - dodał.

Wynik meczu w Brukseli nie miał wielkiego znaczenia dla układu tabeli. Wiadomo bowiem, że awans z tej grupy wywalczyły Belgia (obecnie 17 pkt) i Austria (16). Szwecja, która zdobyła dotychczas zaledwie 7 pkt, jest trzecia i straciła już przed niedzielnym spotkaniem szansę udziału w Euro 2024 w Niemczech.