Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Ekspertka Chatham House o zagrożeniach związanych z AI: Wrogie podmioty mogą jej użyć jako broń

Ekspertka Chatham House o zagrożeniach związanych z AI: Wrogie podmioty mogą jej użyć jako broń
Jakie zagrożenia niesie ze sobą sztuczna inteligencja? (Fot. Getty Images)
'Byłoby ogromnym zmartwieniem, gdyby sztuczna inteligencja była użyta jako broń lub niewłaściwie wykorzystana przez wrogie podmioty. Rząd Wielkiej Brytanii często używa przykładu użycia jej do tworzenia broni biologicznej, innym przykładem niebezpieczeństwa są cyberataki' - informuje Olivia O’Sullivan, ekspertka Królewskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (Chatham House) w Londynie.

Reklama
Reklama

Olivia O’Sullivan wskazuje, że firmy technologiczne muszą być zaangażowane w debatę na temat regulacji sztucznej inteligencji, bo to one są jej twórcami, ale nie mogą jej zdominować. "Państwa i instytucje międzynarodowe muszą mieć możliwość zarządzania zagrożeniami" - wyraziła opinię.

Podczas zorganizowanego przez Wielką Brytanię pierwszego globalnego szczytu ws. bezpieczeństwa sztucznej inteligencji (AI) przyjęto deklarację na temat współpracy przy zapobieganiu zagrożeniom związanym z tą technologią.

Ustalono również, że państwa i firmy technologiczne będą wspólnie testować nowe modele AI pod kątem ewentualnych zagrożeń.

Rozwój AI może być dużą szansą dla ludzkości - albo dużym zagrożeniem. (Fot. Getty Images)

"To, że podczas szczytu udało się zawrzeć deklarację o potrzebie współpracy i zrozumienia zagrożeń związanych ze sztuczną inteligencją, pod którą podpisały się zarówno Stany Zjednoczone, jak i Chiny, jest prawdopodobnie najważniejszym jego osiągnięciem. Znaczące jest to, że te dwa kraje, pomimo napięcia na innych polach i rywalizacji w kwestii zaawansowanej sztucznej inteligencji, były gotowe podpisać ten sam dokument" - zauważa O’Sullivan.

Przyznaje ona, że kwestia włączenia Chin w proces regulacyjny stwarza pewne ryzyko, ale ryzykiem byłoby też ich wykluczenie z niego. Jak wskazuje, sztuczna inteligencja jest polem znaczącej konkurencji geopolitycznej i dopiero okaże się, czy uda się utrzymać obecne w Bletchley Park poczucie, że wynikające z niej zagrożenia są wspólne.

Jak dodaje, zachęcające jest także to, że prywatne firmy zgadzają się na udostępnianie do testowania nowych modeli sztucznej inteligencji i publikowania szczegółów na ten temat.

"Kluczowe jest również to, że na prywatnych firmach będzie spoczywał obowiązek wykazania, że to, co robią, jest bezpieczne, Bardzo ważne jest, aby międzynarodowe bezpieczeństwo sztucznej inteligencji było postrzegane jako wspólne przedsięwzięcie, dlatego firmy big tech muszą być zaangażowanie w proces regulacji, ale nie mogą nim kierować" – wyjaśnia.

"Sztuczna inteligencja jest podobna do innych wyzwań regulacyjnych w ciągu ostatnich kilku dekad, w których firmy technologiczne są coraz bardziej wpływowe w rozmowach, ale ważne jest, abyśmy ustanowili normę, że demokratycznie wybrani przywódcy, instytucje międzynarodowe, prowadzą tę rozmowę i mają zdolność do regulowania i zarządzania tymi zagrożeniami" - podsumowuje.

Czytaj więcej:

Premier Sunak: Przywódcy mają obowiązek zająć się zagrożeniami związanymi z AI

UK: Chiny "potajemnie" brały udział w drugim dniu szczytu w sprawie AI

    Komentarze
    Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
    Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama