Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Ekspert: Zanieczyszczenie powietrza na 4. miejscu przyczyn przedwczesnych zgonów na świecie

Ekspert: Zanieczyszczenie powietrza na 4. miejscu przyczyn przedwczesnych zgonów na świecie
"Nasze badania pokazują, jak istotna jest rola zanieczyszczonego powietrza w inicjacji różnych schorzeń oraz jak silnie zwiększa ono ryzyko przedwczesnych zgonów". (Fot. Getty Images)
Zanieczyszczenie powietrza zajmuje już czwartą pozycję na liście przyczyn przedwczesnych zgonów na świecie – alarmuje dr Piotr Dąbrowiecki z Kliniki Chorób Wewnętrznych, Infekcyjnych i Alergologii Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. Jego szkodliwy wpływ na zdrowie potwierdzają również polskie badania.
Reklama
Reklama

Jak ocenia Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), ponad 90 proc. światowej populacji żyje na terenach, gdzie zanieczyszczenie powietrza przekracza normy ustanowione przez WHO.

Mimo działań podejmowanych w ostatnich latach przez samorządy lokalne, lekarzy i specjalistów ds. ochrony środowiska, raporty Europejskiej Agencji Środowiska (European Environment Agency) wskazują, że Polska wciąż należy do czołówki krajów Unii Europejskiej o największym zanieczyszczeniu powietrza - zwłaszcza pyłami zawieszonymi i wielopierścieniowymi węglowodorami aromatycznymi (WWA).

W 2020 r. pod względem zanieczyszczeń powietrza pyłami zawieszonymi Polska zajęła w UE drugie miejsce po Bułgarii, natomiast już rok później wysunęła się na pierwsze miejsce.

Polska od lat znajduje się w czołówce krajów UE z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem. (Fot. Getty Images)

Tymczasem coraz więcej badań naukowych potwierdza silny negatywny wpływ zanieczyszczeń powietrza na zdrowie i jego związek z ryzykiem przedwczesnego zgonu.

"Z raportu pt. State of Global Air 2020, opracowanego przez Health Effects Institute wynika, że zanieczyszczenie powietrza plasuje się na czwartym miejscu wśród przyczyn przedwczesnych zgonów na świecie – po nadciśnieniu tętniczym, paleniu tytoniu oraz niezdrowej diecie" – zauważył specjalista chorób wewnętrznych i alergologii dr Piotr Dąbrowiecki z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. Jak dodał, jeszcze 10 lat temu zajmowało ono w tym rankingu siódmą pozycję.

Również polskie badania dostarczają dowodów na to, że zanieczyszczenie szkodzi zdrowiu ludzi, niezależnie od wieku, i może przyczyniać się do przedwczesnego zgonu.

"Nasz zespół razem z prof. Arturem Badydą z Politechniki Warszawskiej, w ramach projektu ZONE, przeprowadził duże badanie w dwóch grupach dzieci. Było to 258 dzieci z Gdyni, która należy do polskich miast o najmniej zanieczyszczonym powietrzu i 512 dzieci z Zabrza, które należy do pierwszej 20-tki najbardziej zanieczyszczonych polskich miast" – tłumaczył dr Dąbrowiecki.

"Te badania wykazały, że czynność płuc różni się w sposób istotny u dzieci w wieku szkolnym z Gdyni i z Zabrza, przy czym dzieci z Gdyni mają o 200 ml większą pojemność płuc, niż dzieci z Zabrza. Ponadto, u dzieci z bardziej zanieczyszczonego miasta dwukrotnie częściej występują objawy alergiczne, takie jak katar, objawy ze strony spojówek – pieczenie, zaczerwienienie, świąd oraz kaszel" – wymienił specjalista.

Jak zaznaczył, jest to dowód na to, że dojrzewanie w atmosferze pełnej zanieczyszczeń nie tylko sprzyja rozwojowi alergii, ale również toruje drogę astmie. 

Czytaj więcej:

Raport: Zanieczyszczenie powietrza na świecie rozkłada się nierównomiernie

Raport: Połowa mieszkańców polskich miast wymaga przyjaznego środowisku transportu

Zainstalowanie pochłaniaczy spalin przy brytyjskich drogach "mogłoby pomóc oczyścić powietrze"

Badanie: Lepsza jakość powietrza w Londynie dzięki strefom LEZ i ULEZ

Analiza: Około jedna piąta gatunków roślin i zwierząt Europy zagrożona wymarciem

    Komentarze
    • Koper
      14 listopada 2023, 10:09

      Jak słysze "expert" to już wiem co będzie dalej. Expertem może być każdy zależy ile się posmaruje.
      Co za banaluki znów londynek

    • Celestyn76
      14 listopada 2023, 12:48

      Taaaa kolejny expert a o syfilistycznej paszy produkowanej przez koncerny dla proletow żeby ich potem leczyc lekarstwami w tym celu produkowanymi to jakoś nikt nie chce mówić bo nie będzie grantów od tych koncernow

    • Czytelnik anonimowy
      14 listopada 2023, 21:50

      Natomiast na pierwszym miejscu jest covid, ale o teraz sie o tym nie mówi, bo tyle zaszczepionych, a taka śmiertelność. Poza tym, nikt juz nie zatrzyma gospodarki, żeby ratować ludzkie życie.

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama