Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Ekspert: Istnieje ryzyko, że podwyższona inflacja pozostanie w gospodarce światowej na dłużej

Ekspert: Istnieje ryzyko, że podwyższona inflacja pozostanie w gospodarce światowej na dłużej
Światowa gospodarka odbiła się nieco po pandemii koronawirusa, ale teraz zmaga się z rekordową inflacją. (Fot. Getty Images)
Istnieje ryzyko, że podwyższona inflacja, chociaż nie tak wysoka jak obecnie, pozostanie w gospodarce światowej dłużej - ocenia główny ekonomista PZU Dawid Pachucki. Jak szacuje, w czerwcu inflacja w Polsce przyspieszyła do ponad 15 proc. rdr.
Reklama
Reklama

W comiesięcznym komentarzu gospodarczym Pachucki zauważył, że świat doświadczony szokiem pandemii i zerwanymi łańcuchami logistycznymi poszukuje rozwiązań, które w przypadku kluczowych sektorów zmniejszą zależność od kontrahentów zagranicznych. Dodał, że tendencje te znacznie wzmocnił ostatni wzrost napięcia geopolitycznego.

Jego zdaniem, dotychczasowy trend globalizacji pewnie wyhamuje, o ile nie ulegnie odwróceniu, co będzie poważnym wyzwaniem dla dalszego zwiększania efektywności światowej gospodarki.

"W rezultacie nowa równowaga może ustalić się przy niższym wzroście realnym i wyższym wzroście cen. W tym kontekście kluczowe będzie uruchomienie reform prowadzących do wzrostu produktywności, co pozwoli utrzymać konkurencyjność i łagodzić presję inflacyjną" - podkreślił ekonomista.

Zwrócił uwagę, że pomimo wciąż relatywnie dobrej sytuacji gospodarczej w Polsce pojawiają się pierwsze sygnały wskazujące na ryzyko spowolnienia wzrostu w kolejnych kwartałach. Pachucki powołał się m.in. na dane GUS, według których 7,7 pkt proc. z 8,5 proc. tempa wzrostu PKB w ujęciu rdr stanowił przyrost zapasów.

"To pewnie reakcja firm na utrzymujące się problemy z zaopatrzeniem i rosnące ceny. W tym czasie wzrost popytu konsumpcyjnego, pomimo niskiej bazy odniesienia, był relatywnie niewielki i wyniósł 5,1 proc. rdr wobec 6,7 proc. wzrostu w IV kw. 2021. Konsumpcja gospodarstw domowych w ujęciu realnym wzrosła zaledwie o 0,6 proc. kw/kw po spadku o 1,4 proc. w ostatnim kwartale ubiegłego roku" - wskazał Pachucki.

Zaznaczył, że pogarszają się też nastroje firm - w maju PMI dla polskiego sektora wytwórczego po raz pierwszy od czerwca 2020 r. spadł poniżej granicy 50 pkt, do 48,5 pkt, co sygnalizuje spadek aktywności ekonomicznej.

Ekonomiści PZU szacują, że w czerwcu inflacja znowu przyspieszyła, do ponad 15 rdr. Spodziewają się przynajmniej jeszcze jednej podwyżki stóp procentowych – w lipcu najprawdopodobniej o 50 pb.

"Uważamy jednak, że jeżeli pojawią się kolejne sygnały zwiększające prawdopodobieństwo silniejszego spowolnienia wzrostu w Polsce i jednocześnie inflacja nie będzie już dalej przyspieszać, może zabraknąć większości w RPP do dalszego podnoszenia stóp" - podsumował ekonomista.

Czytaj więcej:

UK: Inflacja wzrosła do najwyższego poziomu od 40 lat

Niemcy: Inflacja w maju wzrosła do 7,9 procent

Bank Światowy: W najbliższych kilku latach czeka nas stagflacja

Hiszpania: Inflacja na poziomie 8,7 proc. i najwyższy wzrost cen żywności od 28 lat

Niemcy: Inflacja osiąga najwyższy poziom od prawie 50 lat

Inflacja powoduje, że spada realny dochód mieszkańców UK

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 03.05.2024
    GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama