Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Eksperci: Wyzwaniem dla Polski będzie zmniejszająca się populacja w wieku produkcyjnym

Eksperci: Wyzwaniem dla Polski będzie zmniejszająca się populacja w wieku produkcyjnym
Przed polskim rynkiem pracy stoi wiele wyzwań. (Fot. Getty Images)
W nadchodzącej erze wyzwaniami dla Polski będą zmniejszająca się populacja w wieku produkcyjnym, wzrost obciążenia systemu opieki zdrowotnej oraz relatywnie niska jakość kształcenia wyższego - wskazali eksperci z McKinsey & Company.
Reklama
Reklama

Jak ocenili eksperci z McKinsey & Company, w ciągu ostatnich 30 lat Polska osiągnęła nadzwyczajny sukces gospodarczy – w tym czasie wartość polskiej gospodarki uległa potrojeniu i odnotowała jeden z najwyższych wzrostów wśród państw świata.

Wskazano, że Polska stoi obecnie w obliczu nowych wyzwań globalnych oraz lokalnych, które "wymagają zdefiniowania nowej ambicji oraz nowych motorów wzrostu gospodarczego".

Populacja Polski kurczy się w rekordowym tempie. Na zdjęciu: widok na Gdańsk. (Fot. Getty Images)

Stwierdzono, że wzrost polskiego PKB był jednym z najszybszych w Europie w ciągu ostatniej ery, a polska gospodarka stała się szóstą największą w UE. Udział sektorów o niskiej produktywności, np. rolnictwa i budownictwa, stanowi aż 25 proc. PKB wobec niespełna 19 proc. w UE – podkreślili.

Zwrócili także uwagę, że poziom inwestycji w Polsce wynosi 18 proc. PKB i jest niższy o 3 pp. względem średniej unijnej i 9 pp. względem Czech, a oszczędności Polaków wynoszą 3 proc. PKB, podczas gdy średnia europejska przekracza 6 proc.

"Z perspektywy procesów demograficznych, populacja Polski osiągnęła szczyt w 2023 r., gdy na skutek migracji wywołanej wojną wyniosła ona 41 mln osób. W nadchodzącej erze wyzwaniami będą zmniejszająca się populacja w wieku produkcyjnym, wzrost obciążenia systemu opieki zdrowotnej w związku z rosnącą liczbą pacjentów cierpiących na choroby niezakaźne oraz relatywnie niska jakość kształcenia wyższego" – zwrócili uwagę eksperci.

Jak wskazali, postęp technologiczny był jednym z głównych czynników polskiego wzrostu gospodarczego, ale Polska, w przeciwieństwie do krajów bardziej rozwiniętych, nie osiągnęła jeszcze nasycenia technologicznego. Z drugiej strony – zauważyli – poziom inwestycji w innowacje oraz ich efekty mierzone liczbą patentów per capita są znacznie nisze niż w Europie.

Czytaj więcej:

Finlandia potrzebuje pracowników z zagranicy. "Inaczej nie będzie to już kraj dobrobytu"

Demografia w USA: Coraz więcej starszych ludzi i coraz mniej dzieci

    Komentarze
    Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
    Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama