Eksperci: Jedzenie lodów na patyku "powinno być częścią szkolnego programu nauczania”

Królewskie Towarzystwo Chemii, Instytut Fizyki, Królewskie Towarzystwo Biologii i Stowarzyszenie na rzecz Edukacji Naukowej opublikowały zalecenia dotyczące reformy programu nauczania w szkołach podstawowych w celu zmniejszenia nierówności w edukacji w zakresie przedmiotów ścisłych, technologii, inżynierii i matematyki (Stem).
Jak sugeruje raport, dzieci mające ograniczone doświadczenia są "niewątpliwie w niekorzystnej sytuacji". Takimi "niezbędnymi doświadczeniami" są zdaniem naukowców: zabawa z cieniem, kopanie w ziemi, odwiedzanie centrów ogrodniczych, recykling i gra na instrumentach muzycznych.
Takie doświadczenia przygotowywałyby dzieci na bardziej abstrakcyjną naukę, z którą spotkają się w szkole średniej.
"Jedno z zaleceń dotyczących nauki chemii jest takie, że w wieku 11 lat wszystkie dzieci powinny zacząć rozumieć, jak działa temperatura oraz jak ogrzewanie i chłodzenie mogą zmieniać przedmioty. Czy jest lepszy rekwizyt dla nauczyciela, który może pomóc w wyjaśnieniu tego zjawiska niż lody na patyku?" - pyta retorycznie Aylin Ozkan, nauczycielka i specjalistka ds. polityki edukacyjnej w Królewskim Towarzystwie Chemii.
Eating ice lollies 'should be part of school curriculum', experts urge
— Sky News (@SkyNews) August 20, 2024
Read more ðhttps://t.co/RPGijzdCBi
Z kolei Charles Tracy, starszy doradca ds. uczenia się i umiejętności w Instytucie Fizyki, uważa, że wszyscy uczniowie powinni mieć dostęp do "autentycznych doświadczeń naukowych, które są obecnie zarezerwowane dla nielicznych szczęśliwców".
"Nie wszystkie dzieci mają dostęp do ogrodu lub boisk szkolnych, a my chcemy, aby poznawały otaczający je świat, jednocześnie umożliwiając nauczycielom wprowadzanie przedmiotów ścisłych do codziennych zajęć" - dodaje Lauren McLeod, dyrektor ds. polityki edukacyjnej w Królewskim Towarzystwie Biologicznym.
Także Pepe Di'Iasio, sekretarz generalny Stowarzyszenia Liderów Szkół i Uczelni (ASCL), ocenia, że "powiązanie nauki z rzeczywistymi doświadczeniami dzieci w praktyczny sposób to doskonałe podejście do nauczania".
Rzecznik Ministerstwa Edukacji poinformował, że w ramach przeglądu programu nauczania "rozważone zostanie, w jaki sposób zapewnić młodym ludziom możliwość dostępu do szerokiego i zrównoważonego programu nauczania, a także kluczowych umiejętności zawodowych i życiowych niezbędnych do odniesienia sukcesu zarówno w miejscu pracy, jak i przez całe życie".
Czytaj więcej:
Nauczyciele twierdzą, że zachowanie uczniów w szkołach w Anglii "pogarsza się"
W angielskich szkołach coraz więcej zawieszeń. Nauczyciele nie radzą sobie z zachowaniami uczniów
Uczniowie londyńskich szkół przez Covid "nie potrafią czytać ani pisać"
Anglia: Rekordowa liczba przypadków wykluczania uczniów ze szkół. Co jest przyczyną?