Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

EURO 2024: Szósty wielki turniej Lewandowskiego, wciąż bez wielkiego sukcesu

EURO 2024: Szósty wielki turniej Lewandowskiego, wciąż bez wielkiego sukcesu
Lewandowski podczas meczu towarzyskiego z Ukrainą. (Fot. Getty Images)
Mistrzostwa Europy w Niemczech będą szóstym wielkim turniejem Roberta Lewandowskiego. W pięciu poprzednich strzelił łącznie siedem goli, zagrał w każdym meczu, ale nie osiągnął wielkiego sukcesu. Czy teraz, zapewne w swoim ostatnim Euro w karierze, sięgnie po coś więcej z reprezentacją?
Reklama
Reklama

"Jeśli chodzi o brak medalu w moich dotychczasowych turniejach, to trzeba postawić pytanie, czy kiedykolwiek była na to szansa. Musimy być szczerzy - to były raczej misje z tych niemożliwych. Dlatego pod tym względem nie czuję niedosytu. Oczywiście, zawsze można marzyć, ale też trzeba pozostać realistą. Nigdy nie było we mnie poczucia, że mamy reprezentację, która może taki medal zdobyć" - przyznał Lewandowski na początku zgrupowania reprezentacji przed Euro 2024.

"Patrzę na to z innej strony i szósty udział w wielkim turnieju odbieram w pewnym sensie jako sukces. Ale nie ukrywam, że gdy się już jest w takim miejscu, na wielkiej imprezie, to chce się wyciągnąć z niej maksa. I tak samo jest przed tym turniejem" - dodał napastnik Barcelony.

Po raz pierwszy wystąpił w wielkim turnieju w 2012 roku, gdy mistrzostwa Europy odbywały się w Polsce i na Ukrainie. Już wówczas był cenionym piłkarzem, gwiazdą Borussii Dortmund.

"Lewy" i koledzy z polskiej reprezentacji po marcowym meczu z Walią w Cardiff. (Fot. Visionhaus/Getty Images)

Pięć wielkich turniejów Lewandowskiego (trzy Euro i dwa mundiale), siedem goli (w tym pięć w ME), jeden awans do ćwierćfinału - to dotychczasowe statystyki.

Teraz, po zajęciu dopiero trzeciego miejscu w grupie eliminacyjnej i zwycięskich barażach, reprezentacja Polski i jej kapitan powalczą o jak najlepszy wynik w ME 2024 w Niemczech. Zmierzą się w grupie D z Holandią, Austrią i Francją.

Lewandowski wrócił wspomnieniami do swoich dotychczasowych występów w mistrzostwach Europy.

"Jeżeli chodzi o 2012 rok, to od razu przychodzi mi do głowy pierwsza bramka w ME. Turniej w 2016 wspominam miło jako całokształt, doszliśmy do ćwierćfinału. Natomiast w 2021 roku moje gole nie pomogły w wyjściu z grupy. Każdy turniej jest inny. Chciałbym, żeby teraz jedno i drugie zafunkcjonowało (dobra gra drużyny i bramki Lewandowskiego - przyp. red.). To byłoby idealne" - podkreślił podczas konferencji prasowej w Warszawie.

Jak dodał, Euro 2024 będzie dla niego "sentymentalnym turniejem".

Lewandowski skończy w sierpniu 36 lat, ale na razie nie planuje przechodzić na sportową emeryturę... (Fot. Robbie Jay Barratt - AMA/Getty Images)

"Wiele lat spędziłem w Niemczech, grałem na tych stadionach. Cząstka mnie wciąż tam jest. Mam w tym kraju licznych znajomych, z wieloma osobami utrzymuję kontakt. Na pewno wrócą wspomnienia sprzed lat" - przyznał.

Czy to będzie ostatni wielki turniej w karierze Lewandowskiego? Euro zapewne tak, ale podczas mistrzostw świata 2026 w USA, Kanadzie i Meksyku będzie miał niespełna 38 lat, czyli mniej niż obecnie Portugalczyk Cristiano Ronaldo (urodzony 5 lutego 1985 roku), kontynuujący bogatą karierę.

Lewandowski przyznał, że nie myśli na razie o przejściu na sportową emeryturę.

"Muszę coś poczuć, żeby podjąć taką decyzję. Serce musi mi podpowiedzieć, czy już jest ten czas. Na dzisiaj tego nie czuję. Nie wiem, kiedy to nastąpi, trudno określić" - ocenił kapitan reprezentacji.

"Fizycznie czuję się bardzo dobrze i nie muszę się nad tym zastanawiać. Ciężka praca, którą od dawna wykonywałem, daje efekty" - podsumował.

Czytaj więcej:

Lewandowski ogłosił, co z jego dalszą karierą w FC Barcelonie

Lewandowski piąty w głosowaniu na Piłkarza Sezonu, wygrał Bellingham

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 14.06.2024
  GBP 5.1857 złEUR 4.3581 złUSD 4.0760 złCHF 4.5690 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama