EMA bada ryzyko zespołu zapalnego po szczepionce Pfizera
MIS jest poważną, ale bardzo rzadką chorobą, która wystąpiła też u osób przechodzących Covid-19. Powoduje stany zapalne wielu organów - w tym serca, mózgu, płuc, oczu, skóry, układu trawiennego. Zespół EMA do spraw bezpieczeństwa analizuje przypadek nastolatka, który zachorował na MIS po otrzymaniu szczepionki Pfizera. 17-latka już całkowicie wyleczono, ale zależność między szczepionką a zachorowalnością na MIS wciąż nie jest jasna.
Nieliczne przypadki takiego zespołu zapalnego wystąpiły też po szczepieniach preparatami innych koncernów. W Europie do 19 sierpnia odnotowano pięć zespołów zapalnych po szczepieniu preparatem Pfizera oraz po jednym po szczepionkach Moderny i Johnson & Johnson - podała EMA.
Wytyczne w sprawie bezpieczeństwa stosowania szczepionki Pfizera wydane w poniedziałek przez Amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) nie zawierają żadnych informacji o przypadkach MIS.
Zespół EMA do spraw bezpieczeństwa analizuje też przypadki żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej po podaniu szczepionki koncernu Johnson & Johnson.
W lipcu EMA oceniła dziewięć przypadków autoimmunologicznej choroby krwi po podaniu szczepionki przeciw Covid-19. Uznała, że nie można ustalić między nimi "jasnego związku przyczynowego". Agencja poinformowała też wtedy, że jej komisja ds. bezpieczeństwa będzie nadal monitorować przypadki małopłytkowości immunologicznej, choroby autoimmunologicznej z niskim poziomem płytek krwi.
Czytaj więcej:
Badania: Trzecia dawka szczepionki Pfizera znacznie zwiększa odporność przeciwko COVID-19
UK zamówiło kolejne 35 mln szczepionek Pfizera
Public Health England: Spada skuteczność szczepionek Pfizer i AstraZeneca
70 proc. dorosłych mieszkańców UE w pełni zaszczepionych
Japonia: Szczepionki zapobiegają zakażeniu koronawirusem w 95 proc.