Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Dwa lata po wybuchu pandemii wielu Brytyjczyków twierdzi, że życie nigdy nie wróci do normy

Dwa lata po wybuchu pandemii wielu Brytyjczyków twierdzi, że życie nigdy nie wróci do normy
Wielu mieszkańców Wielkiej Brytanii nadal unika zatłoczonych miejsc. (Fot. TOLGA AKMEN/AFP via Getty Images)
Jeden na ośmiu dorosłych Brytyjczyków uważa, że życie nigdy nie wróci do stanu sprzed pandemii, choć jednocześnie jedna na dziesięć osób jest zdania, że wszystko wróciło już do normy – wynika z danych ONS.
Reklama
Reklama

Jak informuje "Evening Standard", ponad połowa dorosłych nadal unika zatłoczonych miejsc i spędza więcej czasu w domu, a ponad trzy czwarte przyznaje, że zamierza nadal regularnie dezynfekować ręce i nosić maseczki.

Przedstawione przez Krajowe Biuro Statystyczne (ONS) dane pokazują, jak zmieniło się codzienne życie ludzi od czasu, gdy koronawirus po raz pierwszy rozprzestrzenił się w kraju w marcu 2020 roku. Wynika z nich, że pomimo zniesienia w ubiegłym miesiącu ograniczeń związanych z Covidem, większość dorosłych Brytyjczyków nadal często myje ręce lub używa żelu do rąk (81 proc.), nosi maski (76 proc.), unika zatłoczonych miejsc (57 proc.) i spędza więcej czasu w domu (53 proc.).

Dane te różnią się jednak w poszczególnych grupach wiekowych: tylko 33 proc. osób w wieku od 16 do 24 lat unika zatłoczonych miejsc, w porównaniu z 71 proc. osób w wieku 70 lat i starszych.
Około 61 proc. młodych dorosłych twierdzi, że nadal nosi maski, ale odsetek ten wzrasta do 85 proc. wśród osób powyżej 70. roku życia.

Mniej więcej jeden na sześciu ankietowanych (16 proc.) stwierdził, że nie wychodzi już do pracy lub szkoły, gdy odczuwa objawy przeziębienia lub grypy, co sugeruje, że ludzie stali się mniej skłonni do wykonywania codziennych obowiązków, gdy źle się czują lub są chorzy.

Odsetek ten jest najwyższy wśród osób w wieku od 25 do 34 lat (28 proc.), spada do 23 proc. wśród osób w wieku od 35 do 49 lat, 22 proc. wśród osób w wieku od 16 do 24 lat i zaledwie 10 proc. wśród osób w wieku od 50 do 69 lat.

Dla niektórych dezynfekowanie rąk już na zawsze pozostanie nawykiem. (Fot. Getty Images)

W poszczególnych grupach również występują znaczne różnice w odpowiedzi na pytanie, kiedy - i czy w ogóle - życie wróci do normy.

Badanie ONS sugeruje, że jedna na dziesięć osób dorosłych (9 proc.) uważa, że życie wróciło już do stanu sprzed Covid-19, choć liczba ta jest jeszcze wyższa wśród osób w wieku od 16 do 24 lat (15 proc.), więcej niż we wszystkich innych grupach wiekowych, w tym wśród osób powyżej 70. roku życia (6 proc.) i osób w wieku od 25 do 34 lat (5 proc.).

Około 6 proc. osób niepełnosprawnych uważa, że ich życie wróciło do normy, w porównaniu z 11 proc. osób w pełni sprawnych. Jednak jedna na osiem osób dorosłych (12 proc.) uważa, że życie już nigdy nie wróci do poprzedniego stanu.

Liczba ta wzrasta do prawie jednego na siedmiu (15 proc.) wśród osób w wieku 70 lat i więcej, co stanowi najwyższy wynik w jakiejkolwiek grupie wiekowej. Kolejne miejsca zajmują osoby w wieku 50-60 lat (14 proc.), osoby w wieku od 16 do 24 lat (13 proc.), od 25 do 34 lat (11 proc.) oraz od 35 do 39 lat (9 proc.).

Powyższe dane pochodzą z sondażu przeprowadzonego wśród ponad 3 000 dorosłych Brytyjczyków w dniach od 16 do 27 lutego.
 

Czytaj więcej:

Większość Polaków określa życie w pandemii jako drogie

Polscy naukowcy dowiedli, że odpowiednia dieta chroni przed COVID-19

Dwie trzecie londyńczyków nie chce likwidacji darmowych testów na koronawirusa

Od piątku 18 marca zostaną zniesione ostatnie wymogi covidowe dla przyjeżdżających do UK

Plenerowe śluby cywilne na Wyspach pozostaną już na stałe

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 01.05.2024
    GBP 5.0598 złEUR 4.3213 złUSD 4.0341 złCHF 4.4217 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama