Menu

Duda o 7-letniej kadencji prezydenta: "Nie będę się spierał"

Duda o 7-letniej kadencji prezydenta: "Nie będę się spierał"
"Są kraje, w których jest jedna, 7-letnia kadencja prezydencka i nie jest to novum w przestrzeni ogólnoświatowej" - zauważył Andrzej Duda. (Fot. Getty Images)".
'Gdyby polski parlament zdecydował się na zmianę konstytucji i wprowadzenie jednej, 7-letniej kadencji prezydenta, to zgodzę się z takim rozwiązaniem i nie będę spierał się z jego wolą' - poinformował wczoraj prezydent Andrzej Duda.
Reklama

Podczas piątkowej sesji pytań i odpowiedzi (Q&A) na Facebooku Andrzej Duda był pytany o ocenę propozycji lidera Porozumienia Jarosława Gowina, aby zmienić konstytucję, wprowadzając jedną, 7-letnią kadencję prezydenta. Oznaczałoby to wydłużenie kadencji urzędującego prezydenta o dwa lata, bez możliwości reelekcji.

Odnosząc się do tej kwestii, Duda wskazał, że są kraje, w których jest jedna, 7-letnia kadencja prezydencka i nie jest to "novum w przestrzeni ogólnoświatowej". Zaznaczył, że każde takie rozwiązanie ma swoje "strony dodatnie i ujemne".

"Gdyby polski parlament na takie rozwiązanie się zdecydował, to ja oczywiście jako prezydent Rzeczypospolitej - jeżeli będzie większość konstytucyjna, która takie rozwiązania przyjmie, bo to wymaga zmiany konstytucji - to ja oczywiście się z takim rozwiązaniem zgodzę, nie będę się tutaj z wolą parlamentu spierał" - stwierdził prezydent.

Złożenie projektu zmian w konstytucji było autorskim pomysłem Porozumienia jako odpowiedź na kwestię kończącej się kadencji prezydenta Andrzeja Dudy i zorganizowania rozpisanych przez marszałek Sejmu na 10 maja wyborów prezydenckich w stanie epidemii koronawirusa. Projekt uzyskał poparcie PiS i koalicjantów ze Zjednoczonej Prawicy, ale krytykowała go cała opozycja.

Na początku kwietnia Gowin oświadczył, że podaje się do dymisji z obu pełnionych funkcji - wicepremiera i ministra nauki i szkolnictwa wyższego. Zaznaczył, że jego ugrupowanie, Porozumienie, pozostaje częścią Zjednoczonej Prawicy. Na funkcję wicepremiera rekomendował minister rozwoju Jadwigę Emilewicz. Lider Porozumienia jako powód rezygnacji podał to, że nie udało mu się przekonać koalicjantów ze Zjednoczonej Prawicy, by ustawa o głosowaniu korespondencyjnym miała trzymiesięczne vacatio legis. Oznaczałoby to przełożenie wyborów prezydenckich na inny termin.

Ustawa autorstwa PiS zakładająca zorganizowanie wyborów prezydenckich w tym roku wyłącznie korespondencyjnie, po uchwaleniu przez Sejm, trafiła do Senatu. Marszałek Senatu Tomasz Grodzki (KO) zapowiedział, że izba wykorzysta pełne 30 dni, jakie ma na zajęcie stanowiska w sprawie ustawy.

Czytaj więcej:

PKW: W wyborach prezydenckich wystartuje 10 kandydatów

Wybory prezydenckie: Polacy za granicą też zagłosują korespondencyjnie?

Polski ambasador w "Financial Times": Rząd jest zobowiązany do przeprowadzenia wyborów

  Komentarze
  • Skarpetkowy sandalek
   18 kwietnia, 11:03

   tu sie nikt tego pana nie bedzie pytal o zgode! -dlugopis i papier do podpisania zostanie dostarczony poczta polska pod wlasciwy adres i tyle w temacie !! nie bedzie tlumaczenia ze,bo dlugopis nie doszedl .

  • Ultravox2010
   18 kwietnia, 12:38

   Facet jest politycznie skonczony i po co w ogole zabiera jeszcze glos?Najlepsze jest,ze kiedys bedzie pobieral spora emeryture i korzystal dozywotnio z ochrony.Placic beda za to Ci,ktorzy za 500 zlotych glosowali na dlugopis w kopercie.Ale ta obecna Polska to cyrk...

  • Margerita
   18 kwietnia, 13:22

   Rozumiem to oburzenie o tej dozywotniej emeryturze. Mnie tez denerwuje Wałęsa, ktory ją pobiera i ciagle narzeka, ze jest ona za mała.

  • Fan clarksona
   18 kwietnia, 15:25

   Pokazali na co ich stac.. na nic.. zer..dno.. pokazali w obliczu zagrozenia prawdziwa twarz.. precz z takim rzadem..

  • Int
   18 kwietnia, 15:57

   Kolejny dowod na to ze PIS to zlo zmienia i zrobia wszytko zeby zostac przy korycie !!!

  • 40 % alc
   18 kwietnia, 17:58

   Margerita! znowu za duzo w piatek wypiles i teraz mamroczesz o czyms co bylo dawno temu.Skup sie na temacie powyzej i obecnej sytuacji w Polsce.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 07.07.2020
  GBP 4.950 złEUR 4.471 złUSD 3.969 złCHF 4.203 zł

  Sport


  Sport

  Reklama