Menu

Doradca Trumpa: Tysiące Chińczyków "rozsiały" wirusa po świecie

Doradca Trumpa: Tysiące Chińczyków "rozsiały" wirusa po świecie
Navarro: "Wysłano kilkaset tysięcy Chińczyków samolotami do Mediolanu, Nowego Jorku i na cały świat". (Fot. Getty Images)
Po wybuchu epidemii w Wuhanie kilkaset tysięcy Chińczyków podróżując samolotami 'rozsiało' wirusa po całym świecie, w tym w Mediolanie i Nowym Jorku - oświadczył doradca ds. handlu w Białym Domu, Peter Navarro.
Reklama

W wywiadzie dla telewizji ABC Navarro oskarżył władze w Pekinie o to, że "za plecami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) przez dwa miesiące ukrywały wirusa". Następnie - jak dodał - "wysłano kilkaset tysięcy Chińczyków samolotami do Mediolanu, Nowego Jorku i na cały świat". W ten sposób, zdaniem Navarro, "rozsiano" koronawirusa.

Na pytanie, czy zarzuca Pekinowi celowe rozprzestrzenianie wirusa, doradca prezydenta USA Donalda Trumpa zaprzeczył.

We wcześniejszym wywiadzie w pierwszej połowie maja Navarro oznajmił, że Chiny powinny wypłacić Stanom Zjednoczonym odszkodowanie z powodu epidemii koronawirusa.

"Jestem głęboko przekonany - i myślę, że głęboko przekonani są Amerykanie - że Chiny wyrządziły nam ogromne szkody liczone w bilionach dolarów i w związku z tym powinna być jakaś forma rekompensaty" - tłumaczył w rozmowie ze stacją telewizyjną Fox News.

Navarro znany jest z mocnych komentarzy w kierunku innych państw; twierdził np. że Chiny i Niemcy oszukują Stany Zjednoczone w handlu. W 2011 roku napisał książkę "Śmierć przez Chiny" (ang. "Death by China"), w której opisywał, jak - jego zdaniem - chińska polityka handlowa i manipulowanie walutą mają na celu osłabienie gospodarcze USA. Obecnie jest jednym z głównym doradców prezydenta USA.

Prezydent Donald Trump wielokrotnie zarzucał władzom Chin, że nie powstrzymały rozprzestrzeniania się koronawirusa. Pekin odrzuca te oskarżenia. Pandemia doprowadziła do wzrostu napięcia między USA a Chinami i nasiliła obawy przed eskalacją sporów handlowych między największymi gospodarkami świata.

Czytaj więcej:

Trump: USA zawieszają wpłacanie składek na WHO

Chiny zaprzeczają, by koronawirus był produktem laboratorium w Wuhan

USA wzywają Chiny do zaprzestania "prowokujących działań"

Chiny o śledztwie ws. pandemii: "Bezpodstawne oskarżenia"

Spisek z Chinami? WHO dementuje doniesienia mediów

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 22.05.2020
  GBP 5.054 złEUR 4.523 złUSD 4.150 złCHF 4.269 zł

  Sport


  Sport

  Reklama