Menu

"Do UK nadchodzi druga fala wirusa". Johnson zapowiada nowe restrykcje

"Do UK nadchodzi druga fala wirusa". Johnson zapowiada nowe restrykcje
Zakres obowiązywania restrykcji rozszerzono w północno-zachodniej Anglii, dodając m.in. Liverpool (na zdj.) i całe hrabstwo Merseyside. (Fot. Getty Images)
Brytyjski premier Boris Johnson poinformował, że druga fala epidemii koronawirusa nieuchronnie nadchodzi do kraju i choć nie chce nowej ogólnokrajowej blokady, jej wprowadzenie może być konieczne.
Reklama

"Widzimy teraz nadchodzącą drugą falę. To absolutnie, obawiam się, nieuniknione, że zobaczymy ją w tym kraju" - stwierdził Johnson podczas wizyty w hrabstwie Oxfordshire.

Wcześniej w piątek podano, że w ciągu ostatniej doby wykryto 4 322 nowe zakażenia, co jest kolejnym w ciągu ostatnich dwóch tygodni rekordowym wynikiem, jeśli chodzi o okres od czasu spowolnienia epidemii i poluzowania pierwszych restrykcji. To zarazem najwyższy dobowy bilans infekcji od 8 maja.

"Oczywiście, patrząc na to, co się dzieje, zastanawiamy się, czy nie powinniśmy iść dalej niż zasada sześciu, którą wprowadziliśmy" - przyznał Johnson, odnosząc się do obowiązującego od poniedziałku zakazu spotkania się w grupach większych niż sześć osób. "Kiedy patrzymy na tę konkretną krzywą i na to, co dzieje się teraz, jest jasne, że musimy dokonać całościowego przeglądu. Absolutnie nie chcę drugiej ogólnokrajowej blokady - to ostatnia rzecz, której ktokolwiek chce" - dodał.

Wczoraj rano stacje BBC i Sky News podały, że rząd rozważa wprowadzenie takiej blokady - ogólnokrajowej, ale nieco łagodniejszej niż w marcu, bo szkoły i większość miejsc pracy pozostałyby otwarte - na stosunkowo krótki czas, aby przerwać dalszą transmisję wirusa.

Dystans społeczny i "zasada sześciu" to może być za mało, by powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa - zauważył brytyjski premier. (Fot. Getty Images)

Wieczorem BBC podała, że innym rozważanym rozwiązaniem jest wprowadzenie trzystopniowej skali restrykcji. Na najniższym poziomie byłyby one podobne do tych, które obecnie obowiązują na większości terytorium Anglii, czyli główny akcent byłby położony na utrzymywanie dystansu społecznego.

Restrykcje na drugim poziomie przypominałyby te, które od piątku obowiązują w północno-wschodniej Anglii, tzn. zabronione są spotkania osób z różnych gospodarstw domowych, a lokale gastronomiczne muszą pozostawać zamknięte między godz. 22:00 a 5:00 rano, a najwyższy poziom byłby pełną ogólnokrajową blokadą. Według BBC, brane pod uwagę jest wprowadzenie restrykcji z poziomu drugiego, choć nie wiadomo, czy jednocześnie, czy też stopniowo w poszczególnych regionach.

Wcześniej w piątek rząd ogłosił, że lokalne restrykcje, które są wprowadzane na obszarach z dużą liczbą zakażeń i które są obecnie główną strategią walki z epidemią, zostają rozciągnięte na kolejne tereny. Znacznie rozszerzono zakres ich obowiązywania w północno-zachodniej Anglii, dodając m.in. Liverpool i całe hrabstwo Merseyside, a także większość Lancashire i część Cheshire, a ponadto miasto Wolverhampton w środkowej Anglii.

Czytaj więcej:

Anglia: Jeśli "zasada sześciu" nie zadziała, pojawią się surowsze restrykcje

Anglia: W kolejnym regionie dodatkowe restrykcje. Obejmą 2 mln osób

Media: Rząd UK w przyszłym tygodniu może ogłosić kolejną blokadę kraju

UK: Aż 4 322 nowe zakażenia koronawirusem, najwięcej od 8 maja

  Komentarze
  • Czy to ma sens
   19 września 2020, 13:52

   Skoro wg obliczen 1600 osob przywiozlo zaraze do UK i roznioslo po calym UK to gdy teraz w tydzien lapie to 30 tys. Ludzi ktorzy. Spotykaja 300 tys ludzi a ci 3 mln ..ograniczenia. Nie maja sensu zamiast zarazac sie wszyscy rok bedziemy 2 lata i tyle

  • Khj
   19 września 2020, 13:54

   Co oni pirdolą

  • Anka
   19 września 2020, 16:16

   Polacy nie wierza w pandeme bo ich na nia nie stac...

  • Ted
   19 września 2020, 16:35

   nie chcem ale muszem

  • Qwerty
   19 września 2020, 17:30

   Dawać lockdown szybciej bo nie wiem czy zostawać w Uk czy wracać do pl. U siebie to przynajmniej świnie i krowy mam.

  • Tylko
   19 września 2020, 18:16

   idioci i fanatycy wierza w pseudo plandemie

  • FtheS
   20 września 2020, 06:20

   Bullshit propaganda

  • Dzisiaj
   20 września 2020, 08:23

   wielki protest polakow w Polsce przeciwko plandemi ! 13

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 22.01.2021
  GBP 5.092 złEUR 4.535 złUSD 3.725 złCHF 4.210 zł

  Sport


  Sport

  Reklama