Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Dlaczego w UK nie należy zabierać znalezionych na ulicy £20? Lepiej zgłosić to na policję

Dlaczego w UK nie należy zabierać znalezionych na ulicy £20? Lepiej zgłosić to na policję
Znalezione £20 to niby niewielka kwota, ale ich przywłaszczenie może mieć poważne konsekwencje. (Fot. Getty Images)
Większość osób znajdujących leżący na ulicy banknot o nominale 20 funtów uznałoby ten fakt za szczęśliwy przypadek - stwierdza autor artykułu w dzienniku 'The Telegraph'. Tymczasem znalezienie gotówki w miejscu publicznym nie jest tak niewinną sprawą, jak mogłoby się wydawać - i może skutkować skierowaniem sprawy do sądu i oskarżeniem o kradzież.
Reklama
Reklama

Taka właśnie sytuacja przydarzyła się 23-letniej Nicole Bailey z Highfield Drive w Blurton, która w 2017 roku znalazła banknot o nominale 20 funtów w sklepie spożywczym w Stoke-on-Trent.

Moment ten został uchwycony przez kamery monitoringu. Po tym jak początkowo dziewczyna nie przyznała się na policji w Staffordshire, że go zabrała, ostatecznie stanęła przed sądem i została ukarana grzywną w wysokości 175 funtów oraz wyrokiem pozbawienia wolności w zawieszeniu na 6 miesięcy.

Choć Bailey prawdopodobnie uznała, że powiedzenie "znalezione, nie kradzione" odnosi się do sytuacji znalezienia niewielkiej ilości gotówki w miejscu publicznym, w rzeczywistości dopuściła się "kradzieży przez znalezienie".

Jak wynika z badania przeprowadzonego w 2019 r. przez serwis internetowy Quidco, statystyczny Brytyjczyk co roku znajduje na ulicy 7,50 funta. Szacunkowo średnio każdego roku około 30 milionów ludzi znajduje pieniądze leżące na ziemi w całym UK.

Badanie wykazało, że najwięcej pieniędzy znaleziono w Londynie, gdzie mieszkańcy znajdowali średnio 14,70 funtów rocznie. Wynik ten wyraźnie kontrastuje z Southampton - oddalonym o 70 mil od stolicy - gdzie mieszkańcy znajdowali średnio tylko 1,80 funta rocznie.

Prawie połowa (48%) ankietowanych stwierdziła, że zatrzymałaby znalezione pieniądze, 17% przekazałoby je na cele charytatywne, a tylko 5% stwierdziło, że zostawiłoby je tam, gdzie je znaleźli.

Czym jest kradzież przez znalezienie?

Zgodnie z ustawą o kradzieżach z 1968 r., paragraf pierwszy definiuje kradzież jako "nieuczciwe przywłaszczenie mienia należącego do innej osoby z zamiarem trwałego pozbawienia właściciela tego mienia".

Sean Joyce, prawnik z kancelarii Stephensons Solicitors, wyjaśnia, że podniesienie gotówki i "brak starań w celu ustalenia, do kogo może ona należeć lub dlaczego została tam pozostawiona" oznacza, że znalazca może być winny kradzieży.

Im większa kwota zgubionych pieniędzy, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że zostały one porzucone. (Fot. Getty Images)

Co zrobić, jeśli nie można znaleźć właściciela?

Często bardzo trudno jest znaleźć osobę, która zgubiła pieniądze. Należy jednak postarać się przekazać te pieniądze policji, jeśli zostały znalezione w miejscu publicznym, lub też sprzedawcy czy recepcji, jeśli zostały znalezione w sklepie lub na terenie jakiejś instytucji.

Przekazując pieniądze policji, należy poprosić o sporządzenie protokołu z tej wizyty, aby można było udowodnić, że pieniądze zostały zwrócone możliwie najszybciej i że zostały podjęte starania z zamiarem ich zwrotu.

Jeśli po upływie 28 dni nikt nie zgłosi się po pieniądze, zgodnie z przepisami mamy prawo do ich odbioru i powinniśmy stawić się ponownie na komisariacie policji w celu ich odzyskania.

Warto zauważyć, że podczas gdy większość oddziałów policji stosuje zasadę 28 dni, niektóre, takie jak West Midlands Police, mają okres sześciu tygodni.

Co zrobić, jeśli znajdziemy 100 funtów lub więcej?

Należy podjąć takie same kroki, jak w przypadku niższej kwoty - czyli zgłosić się na najbliższy posterunek policji, który będzie próbował odnaleźć właściciela, ale wciąż mamy prawo do otrzymania kwoty po upływie 28 dni, jeśli nie zostanie ona odebrana.

Znalezienie i zabranie drobnej monety nie powinno być problematyczne. (Fot. Getty Images)

Jeśli jednak kwota przekracza 100 funtów, policja pobierze nadwyżkę tej kwoty i przekaże ją na swój policyjny fundusz majątkowy. Fundusz ten jest specyficzny dla każdej jednostki i jest wykorzystywany do przekazywania darowizn na rzecz lokalnych organizacji charytatywnych, które koncentrują się na ograniczaniu przestępczości lub pomocy ofiarom przestępstw w danym rejonie.

Czy istnieje jakaś szczególna sytuacja, w której nie trzeba oddawać pieniędzy?

Jedynym przypadkiem, w którym nie grozi nam odpowiedzialność za kradzież, jest sytuacja, w której możemy udowodnić, że pieniądze zostały porzucone. Oczywiste jest, że niewiele osób celowo zdecydowałoby się na porzucenie swoich pieniędzy, więc zawsze najlepiej jest zwrócić gotówkę, jeśli mamy wątpliwości.

Im większa kwota zgubionych pieniędzy, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że zostały one porzucone. Jednak zgodnie z tą samą logiką znalezienie bardzo małej kwoty pieniędzy, takiej jak moneta o nominale 1 funta lub 2 funtów, daje znacznie większe podstawy do stwierdzenia, że zostały one porzucone.

Czytaj więcej:

Sklepy Co-op w UK będą wyposażane w system bezpiecznych kas i technologię AI

UK: Rośnie liczba kradzieży w sklepach i przypadków agresji wobec ich pracowników

Londyn dziewiąty rok z rzędu stolicą kradzieży psów w UK

    Komentarze
    • Kolo
      21 marca, 13:39

      Potomkowie inżynierów i kuzyni lekarzy chodzą po Anglii z nożami i maczetami i policja w ogóle sobie z tym nie radzi i nic nie robi. Zastanawiałem się dlaczego i już wiem: bo zajęta jest ściganiem nieszczęśników których jedynym przewinieniem jest znalezienie na chodniku banknotu którym nawet nie zapłacą w knajpie za dobry obiad.

    • Olek
      21 marca, 14:26

      Nigdy nie oddam jak co znajde na ulicy. Musialbym byc chory z 45 stopni goraczka??? Co innego jest prywatna posesja czy sklep.

    • Celestyn76
      21 marca, 15:22

      A w city legalizują kradzione miliardy i nic? Bo city jest poza jurysdykcja uk

    • Adel
      21 marca, 17:27

      Od teraz bede zbierala kazdego grosika, zanosila na policje i poprosze o sporzadzenie protokolu.

    • Miljoner
      21 marca, 17:34

      Phi, 20 funtow... Ja kiedys znalazlem 5 bitkojnow na ulicy

    • Benekiciaż
      21 marca, 18:42

      Prawda jest taka że jeśli sam nie wyzebrasz to nie masz! Ja kiedyś znalazłem 50£ ale szybko zniknelo i n8c nie pamiętam! Wydaje mi się że się za to opiłem i tyle!

    • @Miljoner
      21 marca, 23:27

      Jak znajdziesz mózg kiedyś, to zachowaj go lepiej dla siebie.

    • Staś
      22 marca, 07:34

      Chyba kogoś powaliło

    • Czytelnik anonimowy
      23 marca, 13:00

      Czytam i nie wierze....takie głupoty ,to tylko w uk i Korei Połnocnej....w obu krajach prawo jest przeciwko ludziom a nie dla ludzi.....

    • Ziemniak
      27 marca, 00:08

      HAHA wymiekam :''Jeśli jednak kwota przekracza 100 funtów, policja pobierze nadwyżkę tej kwoty i przekaże ją na swój policyjny fundusz majątkowy. Fundusz ten jest specyficzny dla każdej jednostki ''

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama