Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Diamenty stały się nieopłacalne. Wstrzymano ich wydobycie w kanadyjskiej kopalni

Diamenty stały się nieopłacalne. Wstrzymano ich wydobycie w kanadyjskiej kopalni
Podczas gdy 1 karat białego diamentu kopalnianego to w Polsce koszt rzędu ok. 34 tys. zł, to 1 karat laboratoryjny kosztuje ok. 22-24 tys. (Fot. Getty Images)
Ceny diamentów spadły na świecie i kanadyjska firma Stornoway wstrzymała nieopłacalne wydobycie w kopalni diamentów na północy Quebeku. Wśród przyczyn jest produkcja diamentów w laboratoriach.
Reklama
Reklama

"Rosnąca niepewność co do ceny diamentów w krótkim i średnim terminie, w powiązaniu ze znaczącym i nagłym spadkiem cen surowca na światowym rynku, znacząco wpłynęła na długoterminową sytuację finansową spółki. Częściowo jest to spowodowane wstrzymaniem importu nieobrobionych diamentów do Indii i przez globalny klimat geopolityczny" - poinformowała Stornoway Diamonds w komunikacie nt. dokonanego właśnie zawieszenia wydobycia w kopalni Renard.

Magazyn "Fortune" pisał we wrześniu br., że ze względu na coraz większą podaż diamentów produkowanych w laboratoriach, światowy potentat, De Beers, który sam też wytwarza diamenty, obniżył ich ceny. W efekcie o ile w czerwcu 2022 r. za karat diamentów używanych do dalszej obróbki jubilerskiej De Beers liczył sobie 1400 USD, to w lipcu br. już tylko 850 USD.

Jeszcze pięć lat temu diamenty z laboratoriów były tańsze od diamentów z kopalni o 20 proc., obecnie są tańsze już o 80 proc. - pisał "Fortune".

Stornoway to pierwsza w Quebecu kopalnia diamentów i jedna z sześciu w Kanadzie. Prace nad kopalnią rozpoczęły się w lipcu 2014 r. Stornoway twierdził wówczas w komunikacie, że "w okresie, gdy popyt na diamenty stale rośnie i gdy wydobycie jest niższe, Renard to jedna z najlepszych kopalni diamentów na świecie". 

Szacowano, że od 2016 r., kopalnia Renard będzie dostarczać co roku 1,6 mln karatów diamentów, czyli ok. 1 proc. światowej produkcji, przez 14 lat.

Jednak zaledwie po 5 latach od obietnic, kopalnia została przejęta przez wierzycieli, wśród których znalazła się prowincja Quebec. Obecnie kopalnia będzie tylko utrzymywana technicznie, a większość pracowników straciła pracę. Stornoway twierdzi, że chce powrócić do wydobycia, gdy stanie się to opłacalne, ale jednocześnie rozpoczyna proces restrukturyzacji pod ochroną sądu oraz poszukiwania inwestora.

Czytaj więcej:

Wielka Brytania zakaże importu z rosyjskich diamentów, miedzi, aluminium i niklu

    Komentarze
    Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
    Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 29.04.2024
    GBP 5.0509 złEUR 4.3190 złUSD 4.0346 złCHF 4.4259 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama