Menu

Dane z Kolumbii Brytyjskiej sugerują pierwsze pozytywne efekty zachowywania dystansu

Dane z Kolumbii Brytyjskiej sugerują pierwsze pozytywne efekty zachowywania dystansu
Kanadyjczykom przypomina się o konieczności pozostania w domu... (Fot. Getty Images)
Kanada wprowadza nowe obostrzenia dotyczące podróży z powodu koronawirusa, a tymczasem najnowsze dane z prowincji Kolumbia Brytyjska mogą świadczyć o tym, że zachowywanie odległości w kontaktach z innymi spowalnia tempo pojawiania się nowych zakażeń.
Reklama

Premier Kanady Justin Trudeau zapowiedział wczoraj, że od poniedziałku nikt, u kogo widoczne są objawy zarażenia, takie jak kaszel, gorączka czy trudności w oddychaniu, nie będzie mógł wsiąść do samolotu ani pociągu na trasach krajowych.

"Będzie to regulacja, której przestrzeganie będzie egzekwowane, ale jednocześnie przypominamy: pozostańcie w domu, o ile podróż nie jest niezbędnie konieczna" - zaapelował szef rządu.

Trudeau zwrócił uwagę na informacje z Kolumbii Brytyjskiej, w której - jak pokazują dane - wzrost liczby zakażeń koronawirusem spowolnił.

Jak mówiła w piątek odpowiedzialna za służbę zdrowia w tej prowincji dr Bonnie Henry, modele używane w prowincji wskazują, że ograniczenia przestrzegane w kontaktach z ludźmi zaczynają spowalniać tempo wzrostu liczby nowych przypadków. Według danych, przyrost liczby nowych zakażonych mógł zostać zmniejszony nawet o połowę.

Minister zdrowia Kolumbii Brytyjskiej Adrian Dix i dr Bonnie Henry. (Fot. Getty Images)

Media cytowały dane, według których porównano krzywe wyznaczające liczbę zakażeń w Kolumbii Brytyjskiej z analogicznymi krzywymi dla północnych Włoch i prowincji Hubei w Chinach, gdzie w Wuhan odnotowano w ub.r. pierwsze przypadki koronawirusa. Danych użyto do określenia, czy w skrajnej sytuacji Kolumbia Brytyjska miałaby wystarczającą liczbę łóżek szpitalnych i respiratorów.

Porównanie modeli wskazuje na spłaszczenie krzywej dla Kolumbii Brytyjskiej, jednak Henry podkreśliła, że to wciąż wykresy używane nie do prognozowania rozwoju sytuacji, a jedynie przedstawiające różne scenariusze dla celów lepszego planowania działań.

Na ulicach Toronto nie jest zbyt tłoczno... (Fot. Getty Images)

18 marca Kolumbia Brytyjska wprowadziła stan nadzwyczajny w związku z koronawirusem. Podobnie jak w innych prowincjach Kanady zamknięte są tam szkoły i uniwersytety, odwołano imprezy kulturalne i sportowe. Nie działają biblioteki, pływalnie i inne publicznie dostępne miejsca spotkań, bary i kluby nocne. Odwołano egzaminy na prawo jazdy. Sądy działają w ograniczonym zakresie. Wybory uzupełniające i referenda zostały odsunięte na później. Granica z USA jest zamknięta.

Liczba zakażonych koronawirusem wynosiła wczoraj w Kanadzie 4 933.

Czytaj więcej:

Kanada zamyka granice dla obcokrajowców

Kanada: Dziś w nocy zamknięcie granicy z USA

Kanada: Alkohol uznano za "towar niezbędny"

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 26.05.2020
  GBP 5.030 złEUR 4.480 złUSD 4.088 złCHF 4.223 zł

  Sport


  Sport

  Reklama