Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

DUP nie wyklucza zmian w porozumieniu wielkopiątkowym

DUP nie wyklucza zmian w porozumieniu wielkopiątkowym
Arlene Foster uważa, że porozumienie wielkopiątkowe nie jest "świętością", aby go nie zmieniać. (Fot. Getty Images)
Liderka północnoirlandzkiej Demokratycznej Partii Unionistów, koalicyjnego partnera torysów w brytyjskim parlamencie, Arlene Foster, nie wykluczyła wprowadzenia zmian w porozumieniu wielkopiątkowym z 1998 roku, aby dostosować je do sytuacji po Brexicie.
Reklama
Reklama

W rozmowie z dziennikiem "The Telegraph" Foster oznajmiła, że jest dla niej "głęboko frustrujące słuchanie ludzi, którzy głosowali za pozostaniem w UE i opowiadają o (sytuacji) Irlandii Północnej tak, jakbyśmy nie mogli w ogóle jej tknąć". "Rzeczy się zmieniają, nawet w kontekście UE" - dodała.

Foster stanowczo sprzeciwia się nadaniu Irlandii Północnej wyjątkowego statusu prawnego w relacjach z Unią Europejską w ramach Wielkiej Brytanii, co pozwoliłoby na utrzymanie sytuacji, w której nawet po opuszczeniu Wspólnoty nie istniałaby tzw. twarda granica z Irlandią.

Szefowa ugrupowania argumentowała, że jakiekolwiek rozwiązanie, które by to naruszało - np. wprowadzenie granicy celnej na Morzu Irlandzkim - byłoby naruszeniem integralności terytorialnej Wielkiej Brytanii.

Kwestia przyszłych relacji Irlandii Północnej i Irlandii pozostaje głównym nierozwiązanym tematem w negocjacjach pomiędzy Wielką Brytanią a Unią Europejską w sprawie Brexitu.

Temat związany z ustanowieniem tzw. "twardej" granicy na Zielonej Wyspie budzi wiele kontrowersji. (Fot. Getty Images)

Rząd w Londynie nie akceptuje proponowanego przez UE rozwiązania awaryjnego (backstop), które wymagałoby pozostania Irlandii Północnej w unii celnej i części wspólnego rynku, co doprowadziłoby do podziału Zjednoczonego Królestwa pod względem regulacji.

Konserwatywna DUP była jedyną znaczącą partią polityczną, która nie poparła w 1998 roku porozumienia wielkopiątkowego i wielokrotnie sugerowała, że treść umowy może ulec zmianie. Rola ugrupowania wzrosła od ubiegłorocznych przedterminowych wyborów parlamentarnych, w których rządząca Wielką Brytanią Partia Konserwatywna utraciła samodzielną większość w Izbie Gmin i musi liczyć na wsparcie 10 deputowanych DUP.

Foster zaznaczyła jednocześnie w rozmowie z "Telegraphem", że podpisane między partiami porozumienie o współpracy jest niezależne od osoby zajmującej stanowisko premiera Wielkiej Brytanii. Pochwaliła głównego rywala Theresy May, byłego ministra spraw zagranicznych w jej rządzie Borisa Johnsona, i jego alternatywny plan na negocjacje dotyczące Brexitu. Jak tłumaczyła Foster, jego propozycje zawierają "pozytywną wizję" dla Brexitu. Zapowiedziała gotowość współpracy z nim, gdyby zastąpił May na stanowisku szefa rządu.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 17.05.2024
    GBP 4.9790 złEUR 4.2685 złUSD 3.9363 złCHF 4.3302 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama