Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Czym są LTN? W Londynie jest ich coraz więcej

Czym są LTN? W Londynie jest ich coraz więcej
Obszarów typu LTN będzie przybywać, prawdopodobnie nie tylko w Londynie... (Fot. TfL)
Tzw. low-traffic neighbourhoods (w skrócie LTN), czyli dzielnice o małym natężeniu ruchu, mogą przynieść korzyści dla zdrowia publicznego nawet 100 razy większe niż jakiekolwiek programy rządowe - wynika z najnowszego badania naukowców z Westminster University.
Reklama
Reklama

Badanie opiera się na sześcioletnich ankietach, w których wzięły udział tysiące osób mieszkających w trzech zewnętrznych dzielnicach Londynu, które wprowadziły LTN lub podobne programy. Mieszkańcy tych miejsc zamienili podróże samochodem na rower lub piesze spacery.

Pozytywne skutki, zwłaszcza w zakresie wskaźników aktywności fizycznej tych osób, były najbardziej zauważalne po kilku latach od wprowadzenia programów.

Badanie prowadzone pod kierunkiem prof. Rachel Aldred z Westminster University sugeruje również, że korzyści z czasem rosną.

Co to jest LTN i jakie obowiązują tu zasady?

Jak informujeTransport for London, "LTN pomagają w ułatwieniu poruszania się po ulicach Londynu pieszo lub rowerem, powstrzymując samochody osobowe, dostawcze i inne pojazdy przed korzystaniem z tych dróg jako skrótów".

Ulice w takich "cichych" okolicach są blokowane słupkami lub rabatami kwiatowymi, jednak nadal można po nich jeździć rowerem i spacerować wzdłuż nich. Do drogi, przy której znajduje się LTN, mieszkańcy mogą dojechać samochodem.

Samorządy lokalne same decydują, gdzie wprowadzić LTN. (Fot. TfL)

Londyn ma LTN od lat 70. XX wieku, ale od 2020 r. wdrożono szereg programów w ramach planu burmistrza Londynu, zgodnie z którym do 2041 r. 80% wszystkich podróży w mieście będzie odbywać się "aktywnymi lub zrównoważonymi środkami transportu".

Transport for London może zapewnić finansowanie tego programu, ale to od samorządów lokalnych zależy, gdzie zostaną one wprowadzone.

Jakie są zalety i wady sieci LTN?

Transport for London promuje LTN, zwracając uwagę przede wszystkim na poprawę bezpieczeństwa. Według danych TfL, ponad 80 procent ofiar śmiertelnych na ulicach Londynu to ludzie spacerujący, jeżdżący na rowerze, motocyklach lub motorowerach. Ograniczając dostęp samochodów do obszarów mieszkalnych, zmniejsza się ryzyko kolizji.

Wprowadzenie LTN sprawia, że więcej osób ma motywację do spacerów lub jazdy na rowerze, a  jakość powietrza na takim obszarze jest zdecydowanie lepsza.

Przeciwnicy tego rozwiązania twierdzą, że sieci LTN utrudniają pracę służb ratowniczych, wypychają ruch na główne drogi i utrudniają pracę kierowcom samochodów dostawczych.

Takie drogi są bezpieczniejsze i mniej zanieczyszczone od spalin. (Fot. TfL)

Gdzie w Londynie znajdują się LTN?

Gminami, w których znajdują się obszary LTN, są Camden, Croydon, Ealing, Hackney, Hounslow, Islington, Lambeth, Newham i Waltham Forest. 

Poza londyńskim City tylko gmina Hackney ma najwyższy odsetek zasięgu LTN, wynoszący 70%. Najniższy wynik ma Bexley - 4%.

Już w zeszłym roku władze Hackney ogłosiły, że chcą objąć 75 procent swoich dróg przepisami LTN. Od 2020 roku na terenie gminy wdrożono 19 obszarów LTN.

Czytaj więcej:

Londyn: Korzyści płynące z ULEZ niezupełnie takie jak zapowiadano?

Coraz więcej gmin w Anglii i Walii planuje wyłączać oświetlenie uliczne

Londyn "najgorszym miastem na świecie" pod względem zanieczyszczenia powietrza przez lotnictwo

    Komentarze
    • Lukasz
      13 marca, 14:13

      Na szczęście na Streatham właśnie ja znieśli/zawiesili:). Opór się opłaca. BRAWO MY!!!

    • Sowa
      13 marca, 15:01

      Tak powstają getta, czyli 15 minutowe miasta. Najpierw radość, następnie kolejne ograniczenia.

    • Ela
      13 marca, 15:45

      Dzieki psychopatom jak Sadik Kant,zielonym wariatom masa ludzi emigruje z Londynu lub ma takie plany.Zamykane sa biznesy i sklepy...kto skorzysta na tej chorej ideologii???Nikt.Smutne sie to miasto robi.

    • Pat
      14 marca, 08:00

      LTN to samo zło. Drastyczne zakorkowanie ulic i czasy przejazdów liczone w godzinach (Londyn dzięki LTN stał się najwolniejszym miastem na świecie) dochodzi do absurdów gdzie kurier aby dotrzeć na drugi koniec tej samej, osiedlowej uliczki musi objechać całą dzielnicę i zajmuje mu to 30 min. Jedn zyskali spokój a inni mają piekło i wieczne korki na ulicach na których było względnie spokojnie.

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama