Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Coraz więcej osób w Polsce choruje na zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania

Coraz więcej osób w Polsce choruje na zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania
Najczęstsze jednostki chorobowe wymagające zwolnień lekarskich to m.in. depresja, schizofrenia, nerwica, zaburzenia nerwicowe, zaburzenia osobowości, reakcje na ciężki stres. (Fot. Getty Images)
Rośnie liczba zwolnień lekarskich wystawionych z powodu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania, to m.in. depresja, nerwica, reakcje na ciężki stres - wynika z danych Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W 2023 r. do ZUS-u wpłynęło o 8,7 procent więcej takich zwolnień niż w 2022 r.
Reklama
Reklama

Z danych udostępnionych przez ZUS wynika, że tylko w ubiegłym roku lekarze w całym kraju wystawili ponad 1,4 mln zaświadczeń lekarskich z powodu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania, co przełożyło się na 26 mln dni absencji chorobowej.

Dla porównania - rok wcześniej wystawiono 1,3 mln takich zwolnień na 23,8 mln dni absencji chorobowej. Do tej grupy chorobowej zaliczana jest m.in. depresja, schizofrenia, nerwica, zaburzenia nerwicowe, zaburzenia osobowości, reakcje na ciężki stres.

Wśród jednostek chorobowych będących główną przyczyną wystawiania zaświadczeń lekarskich z tytułu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania były reakcja na ciężki stres i zaburzenia adaptacyjne, epizod depresyjny oraz inne zaburzenia lękowe.

Dane ZUS pokazują, że w 2023 roku z powodu reakcji na ciężki stres wystawiono niemal 477,6 tys. zwolnień lekarskich (8 mln 855 tys. dni absencji chorobowej), z powodu epizodu depresyjnego – 251,6 tys. (5 mln 137 tys. dni absencji chorobowej), a z powodu innych zaburzeń lękowych 246 tys. (4 mln 765 tys. dni absencji chorobowej).

Najwięcej e-ZLA w 2023 r. z powodu chorób składających się na zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania lekarze wystawili w październiku, marcu i we wrześniu. Odpowiednio było to 128,3 tys. (na ponad 2 mln 372 tys. dni), 125,4 tys. (na 2 mln 300 tys. dni) i 121,2 tys. (na 2 mln 225 tys. dni) zwolnień.

Najmniej tego rodzaju zwolnień było w lutym około 107 tys. (na 1 mln 935 tys. dni).

Czytaj więcej:

Badanie: 96,6 proc. pracowników uważa, że pracodawca powinien wspierać ich zdrowie psychiczne

Naukowcy: Co 2. człowiek na świecie do 75. roku życia z chorobą psychiczną

Badanie: 26 proc. Polaków odczuwa symptomy wypalenia zawodowego

Ludziom, którzy surowo przestrzegali obostrzeń covidowych w UK, pogorszyło się zdrowie psychiczne

    Komentarze
    • Drakus
      16 lutego, 11:00

      Co tu się dziwić gdy człowiek ma wpływ na człowieka. Z mięsa mrożonego latami robią produkty, które sprzedają w supermarketach, zboże techniczne na chleb, pestycydy i miliony ton śmieci. Każdy poza telefonem nie widzi świata. Super narkotyki, a dzieci w szkole uczą o wibratorach i zmianie płci. W filmach i grach bohater ćwiartuje ludzi dla zabawy zbierając punkty, a w centrum bezdomni śpią po ulicach. Przeszczep nerek ze świni i tabletka po dla nieletnich. Nasz rozum i wybory są gwarancją sukcesu jak w reklamie korzystamy z promocji.

    • Czytelnik anonimowy
      16 lutego, 11:20

      Coraz więcej osób w Polsce choruje na zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania co skrzętnie wykorzystała koalicja 13 grudnia wygrywając wybory. W sumie przegrali ponieważ suweren wybrał PIS jednak gdy wszyscy pozostali zmówili się na koalicje 13 grudnia i podzielili miedzy siebie stołki i łupy. Niestety rządzą krajem a raczej go demontują. Za co przyjdzie nam już niedługo sromotnie zapłacić. Konkluzja nasuwa się jedna idź Polaku do psychiatry, zacznij się leczyć a może kiedyś odzyskasz swoja ojczyznę z rąk kolaborantów niemieckich. O ile nie będzie już za późno.

    • Czytelnik anonimowy
      16 lutego, 12:09

      dokladnie tak drakus, w dodatku netflix zmora nowej generacji, programowanie i promowanie nowych akceptacji spolecznych - tandetne programy typu love island i inne tego typu wpedzaja reszte w kompleksy

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama