Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Coraz więcej gmin w Anglii i Walii planuje wyłączać oświetlenie uliczne

Coraz więcej gmin w Anglii i Walii planuje wyłączać oświetlenie uliczne
Gminy planują wyłączać światła, aby zaoszczędzić. Czy z tego powodu może wzrosnąć przestępczość? (Fot. Getty Images)
W ciągu ostatnich 15 lat większość władz lokalnych w Anglii i Walii wprowadziła środki polegające na przygaszeniu lub całkowitym wyłączeniu oświetlenia ulicznego, co przyniosło oszczędności sięgające milionów funtów rocznie. Tymczasem organizacje społeczne w obawie o bezpieczeństwo ludzi kwestionują takie działania gmin borykających się z problemami finansowymi - informuje dziennik 'The Guardian'.
Reklama
Reklama

Gminy zmagające się z problemami finansowymi zwiększyły cięcia, próbując załatać swoje dziurawe budżety, a ostatnio zamiar wyłączenia oświetlenia zapowiedziały władze londyńskiej gminy Croydon, a także samorządy w Kornwalii, Havering i Hampshire.

Hrabstwo Norfolk jest jednym z najlepszych miejsc do obserwacji gwiazd w całym UK i było jednym z niewielu, gdzie można było zobaczyć zjawisko zorzy polarnej tej zimy - dzięki jego ciemnemu niebu nieskażonemu zanieczyszczeniem świetlnym.

Tymczasem rada miasta Norfolk poinformowała, że koszt eksploatacji 54 000 lamp ulicznych wzrósł ponad dwukrotnie w ciągu ostatnich kilku lat do około 4 mln funtów rocznie.

Od 2008 r. rada zaoszczędziła 15 mln funtów, wprowadzając bardziej energooszczędne oświetlenie LED, przyciemniając niektóre światła i wyłączając prawie 20 000 innych między północą a 5:00 rano.

Po konsultacjach z policją i lokalną społecznością zamierza teraz rozszerzyć te działania na większą liczbę ulic i wydłużyć okresy ciemności.

Jednak w listopadzie ponad 200 studentów z University of East Anglia podpisało petycję o powstrzymanie dalszych cięć. 94% ankietowanych studentów stwierdziło bowiem, że czuliby się bezpieczniej, gdyby światła uliczne pozostawały włączone dłużej.

Podobne stanowisko wyrażają także krajowe organizacje pozarządowe, które obawiają się negatywnego wpływu braku oświetlenia na bezpieczeństwo publiczne w niektórych dzielnicach.

Istnieją sprzeczne badania dotyczące wpływu mniej oświetlonych ulic na przestępczość. Badanie przeprowadzone w Oxfordshire i Berkshire w 2022 r. przez University College London wykazało na przykład, że liczba włamań do samochodów zmniejszyła się o połowę, gdy światła uliczne wyłączano w środku nocy.

Z kolei szczegółowy raport College of Policing, obejmujący 13 różnych analiz wykazał, że przestępstwa związane z przemocą i dotyczące włamań zmniejszyły się średnio o 21%, kiedy oświetlenie uliczne zostało ulepszone.

Co prawda nie przeprowadzono podobnych badań dotyczących bezpieczeństwa kobiet, ale nie ulega wątpliwości, że taki czynnik może mieć wymierne skutki.

Oprócz korzyści finansowych, redukcja oświetlenia ulicznego może mieć też wpływ na przyrodę. Kierujący badaniami naukowymi w Butterfly Conservation dr Richard Fox poinformował, że badania nad ćmami wykazały, iż oświetlenie uliczne ma "naprawdę istotne znaczenie", ponieważ w niektórych lokalizacjach doprowadziło do zmniejszenia populacji gąsienic ćmy o ponad połowę.

Ćmy są niezbędne w łańcuchu pokarmowym i stanowią kluczowy składnik diety ssaków, takich jak nietoperze i jeże, płazy i ptaki. "Istnieje cała masa znanych ptaków, takich jak sikorki modre i sikorki bogatki, które żywią się w zasadzie tylko gąsienicami ćmy" - zauważył.

"Jeśli więc populacja gąsienic ćmy zmniejszy się o 50%, co stwierdziliśmy w przypadku oświetlenia ulicznego LED, to połowa pożywienia dla tych ptaków zniknie" - dodał.

Jak podkreślił, nie przeprowadzono szczegółowych badań nad wpływem przyciemniania świateł i wyłączania ich na okres nocy na dziką przyrodę, ale wydaje się, że "wyłączanie świateł ulicznych lub wszelkich świateł zewnętrznych w nocy, kiedy nie są one tak naprawdę potrzebne ludziom, mogłoby być dobrym pomysłem".

Czytaj więcej:

Uprawy kawy i kakao zagrożone przez spadek liczby owadów

Analiza: Około jedna piąta gatunków roślin i zwierząt Europy zagrożona wymarciem

National Trust: Zmiany klimatyczne powodują "chaos" w brytyjskiej przyrodzie

  Komentarze
  • Marek .
   27 lutego, 13:39

   bardzo dobrze ja jestem ZA

  • 3 swiat
   27 lutego, 14:41

   taaaa wyłaczcie prad , wode zakrecie , gaz odłączcie zreszta zasypcie wyspe zwana uk

  • Matt Londonist
   27 lutego, 15:18

   Żeby nie będąc już nawet członkiem Unii - wprowadzać nowy ład pana Klausa..... gubię się. Zrozumiał bym to gdyby może zaczeli przywracać gęste lasy, bagna, torfowiska. W Indiach i Chinach jest ta sama atmosfera i oceany.

  • Gosc
   27 lutego, 18:08

   W koło Wielkiej Brytani pełno wiatraków i elektrowni atomowych oraz weglowych a prąd poszybował w górę jak w całej Europie .

  • Fan clarksona
   27 lutego, 20:08

   Ok trzeba uciekać z tego kraju.. syf i nic więcej

  • Polak
   27 lutego, 22:59

   Szukaja oszczednosci a chca produkowac nowe pieniadze banknoty dla starca z rakiem ktory moze walnie za kilka miesiecu czy 3-5 lat gora!!! kto pokrje nowe znowu miliardowe wydatki funtow ??? podatnicy !!!! to sa oszczednosci dla kAROLKA malego nieroba !!!!

  • Marek.
   28 lutego, 00:26

   Jak ronda mają po 100+ sygnalizatorów świetlnych działających 24/7 to musi kosztować.

  • Mieciu MURAZ
   28 lutego, 07:20

   REŻIM NADXHODZI WIELKIMI KROKAMI CIESZMY SIE JESZCZE WOLNOSCIĄ POZDRAWIAM NIE ZARADNYCH JANUSZY

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 19.04.2024
  GBP 5.0615 złEUR 4.3316 złUSD 4.0688 złCHF 4.4787 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama