Menu

Co z Polakami za granicą? Polska aktywowała unijny mechanizm

Co z Polakami za granicą? Polska aktywowała unijny mechanizm
Niektórzy Polacy będą mogli wrócić do kraju za darmo lotami, których koszty do 75 proc. zostaną pokryte przez UE. (Fot. Getty Images)
Polska aktywowała unijny mechanizm obrony ludności, żeby sprowadzać obywateli, którzy utknęli zagranicą w związku z pandemią koronawirusa - poinformowała dzisiaj Komisja Europejska.
Reklama

Tym samym Warszawa dołącza do innych stolic, które zwróciły się wcześniej do Komisji Europejskiej w tej sprawie. Dzięki temu, niektórzy Polacy będą mogli wrócić do kraju za darmo lotami, których koszty do 75 proc. zostaną pokryte przez UE. W zeszłym tygodniu KE poinformowała, że Niemcy zwróciły się już o zrealizowanie 27 takich lotów.

"UE w dalszym ciągu pomaga państwom członkowskich w repatriacji obywateli, którzy utknęli za granicą ze względu na rosnącą liczbę restrykcji w krajach trzecich" - oświadczył rzecznik KE Balazs Ujvari. "Polska będzie repatriować swoich obywateli z Czadu, Sudanu, Nepalu i Malediwów" - dodał.

Do tej pory nasi rodacy byli repatriowani w ramach operacji "LOT do Domu" realizowanej przez Polskie Linie Lotnicze LOT. Nie są to jednak darmowe przeloty - stawki za rejs wahają się od 400 do 800 zł w granicach Europy i od 1,6 tys. do 2,4 tys. zł za przelot dalekiego zasięgu.

Polskie krajowe działania mają dużo większą skalę niż te, o jakie rząd zwrócił się do KE. W ramach operacji "LOT do Domu" narodowy przewoźnik wykonuje kilkadziesiąt rejsów dziennie.

W minionym tygodniu przewodnicząca KE Ursula von der Leyen informowała, że ponad 100 tys. Europejczyków utknęło zagranicą i próbuje wrócić do domów w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

UE nie ma własnych samolotów, ale w ramach wspierania krajów, które się o to zwrócą ponosi do 75 proc. kosztów przelotów ewakuacyjnych. Ci, którzy z nich skorzystają nie są obciążani za nie finansowo. Samoloty wysyłane po obywateli jednego kraju członkowskiego mogą zabierać też innych.

Do tej pory w ramach mechanizmu ochrony ludności repatriowano 1 381 obywateli UE z miasta Wuhan w Chinach, Japonii, Maroka, Tunezji i innych krajów.

Czytaj więcej:

Wizz Air zwróci na konto 120 proc. pierwotnej ceny rezerwacji

Szefowa KE: Ponad 100 tys. Europejczyków utknęło za granicą

Już ponad 25 tys. pasażerów wróciło "LOT-em do domu"

15 minut na przekroczenie granicy. Nowe wytyczne dla państw UE

  Komentarze
  • Gosc
   23 marca, 21:37

   jeśli Państwo jest poważne to powinno zwrot kasy tym, którzy wcześniej płacili za powrót

  • Janiu
   24 marca, 11:33

   Kupiłem bilet na sobotę iiiiiì

  • Jerzy
   24 marca, 18:01

   Dlaczego ten artykul nie napisal konkretnie jak dlugo trzeba czekac ,gdzie sie zglasza I ile bedzie kosztowal lot z Londynu do Warszawy ?

  • *******
   24 marca, 21:19

   Dlaczego Polska,,,,ma
   Płacić za bilety powrót polaków do kraju, ,,
   Sami wyjechali za granicę dobrowolnie,,,tak jak pracują w Londynie to co nie mają pieniędzy na bilet do kraju,,,,
   Polacy liczą na to może się uda wrócić za kraju darmo ,,i kilka funtu za oszczedzi,,znam polaków w Londynie jacy, ,to jestemy bogaci
   Mamy odlozone pieniądze
   A tu na bilet brak
   Wynajmują w Londynie mieszkania narzucają największy czynsz, ,,Polacy
   Za bilet jaki pokój a tu proszą Polski Rząd pomóżcie nam wrócić do kraju ŻENADA POLACY

  • Asia
   24 marca, 21:38

   Nie powinni wracac Ci ktorzy mieszkaja w UK tylko Ci ktorzy utkneli tu podczas urlopu. To jest nie powazne zeby teraz ktos mial wybor gdzie chce przebywac!!!! Tak wlasnie roznosi sie virus. Wracaja po latach nagle zeby przerwac epidemie a zarazaja rodziny, czasem nie wiedzac o tym. Nie powinno sie teraz przemieszczac jesli sie ma gdzies dsch nad glowa.... No tak ale PiS wyborcow potrzebuje wiec sciaga rodakow. Tez chetnie bym wolala byc teraz z rodzina ale nigdy bym ich nie narazila... Oby te loty wszedzie sie pokonczyly bo w ten sposob epiedemia nigdy sie nie skonczy

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 03.04.2020
  GBP 5.216 złEUR 4.579 złUSD 4.240 złCHF 4.340 zł

  Sport


  Reklama