Menu

Co 3. Brytyjczyk pije już tylko mleko roślinne

Co 3. Brytyjczyk pije już tylko mleko roślinne
Mleko roślinne powoli staje się nową normą? Wiele na to wskazuje. (Fot. Getty Images)
Wielka Brytania przoduje już nie tylko pod względem liczby osób, które nie jedzą mięsa. Jak donosi dziennik 'Metro', uznawane dawniej za 'normę' mleko krowie coraz szybciej wypada z łask i obecnie traci na rzecz roślinnych odpowiedników.
Reklama
Reklama

Według oficjalnych danych grupy Mintel, liczba osób sięgających po roślinne produkty mleczne wzrosła w ciągu roku z 25 proc. do 32 proc. Obecnie co 3. Brytyjczyk robiąc zakupy wybiera mleko sojowe, migdałowe lub kokosowe.

Jak wskazano, po mleko pochodzenia roślinnego najchętniej sięgają osoby w wieku od 25 do 44 lat. W 2020 r. wydali oni na mleko roślinne 100 mln funtów więcej niż rok wcześniej, co oznacza, że branża ta jest warta już 394 mln funtów rocznie.

Analitycy podkreślają jednak, że z punktu widzenia biznesu, krowie mleko wciąż wiedzie prym. Rynek ten jest warty aż 3 mld funtów rocznie. Mimo tego jasne jest, że na rynku zachodzą "poważne zmiany" i tendencje klientów ulegają zmianie.

To samo badanie wykazało także, że 1 na 4 Brytyjczyków ma "pozytywne odczucia dotyczące wegetarianizmu i weganizmu" i uważa ją za "bardziej atrakcyjną i zdrową". 

Amy Price - starsza analityk ds. żywienia i napojów w grupie Mintel - wskazała, że "badanie potwierdziły jedynie, iż mleko roślinne weszło już do mainstreamu, a jego atrakcyjność już dawno wykroczyła poza populacje wegan i wegetarian".

Czytaj więcej:

Weganie w UK pod ochroną. Sąd uznał, że to "wyznanie filozoficzne"

McDonald's zamierza skupić się na wegańskim menu

Holendrzy jedzą najwięcej substytutów mięsa w Europie

Badania: Wegetarianie mniej narażeni na ciężki przebieg Covid-19

Costa Coffee i McDonald's wprowadzają nowe wegańskie menu w UK

  Komentarze
  • Ozi
   20 września, 10:05

   Może dlatego że krowie źle jest przetwarzane i szybko się psuje oraz że duża społeczność Brytoli jest alergiczna na Laktoze. Obecnie w każdej restauracji do kawy podaje się tylko mleko soyowe.

  • Adas
   20 września, 10:06

   To problemy z dostawami raczej 🙈

  • Juhas
   20 września, 10:53

   Mleko krowie jest dla krowich cieląt, nie dla ludzi. Roślinne alternatywy są poza tym znacznie smaczniejsze, zdrowsze i nie okupione cierpieniem zwierząt. Roślinne diety to przyszłość.

  • Ala
   20 września, 11:05

   Żeby jeszcze te mleka zdrowe były. Sama nie mogę pić mleka, więc szukam zamienników i niestety lektura składów na opakowaniach nie zacęca. To tak samo, jak z tymi chlebkamo bezglutenowymi, które za to są nafaszerowane różnymi świństwami. Lekarz odradził mi jedzenie tego.

  • Ruda
   20 września, 11:39

   No właśnie to zadziwiające bo również zmieniłam na początku tamtego tygodnia mleko z krowiego na owsiane i migdałowe. Stwierdziłam., że lepiej na tym wyjdę I kawa z mlekiem owsianym jest PYSZNA

  • 111
   20 września, 11:55

   Juhas co ty per...isz, jakie cierpienie zwierząt? Chyba ty cierpisz na bezmózgowie

  • He
   20 września, 12:38

   Juhas ma lat 19 i stąd ta tempa wiedza ,posiada ja tylko to co usłyszał i wyczytal na kartonikach i w necie ,ludzkie odchody są bardziej groźne dla środowiska od krowich placków, przez tyle lat dziadkowie z tego żyli i 100 złożyli a współcześni ludzie umierają młodo i co raz więcej dzieci i noworodków niz dawniej ,skutki diet i chemicznej żywności

  • Upppp
   20 września, 12:40

   111 jestes totalnym ignorantem nie mającym kompletnie pojęcia o produkcji mleka na masowa skalę.

  • Andy Roy
   20 września, 13:15

   Ciekawe, kiedy lewaki zakaza jedzenia miesa i produktow pochodzenia zwierzecego bo “krówki, swinki i kurczaczki cierpia”? Jedna z wielu składowych depopulacji Ziemi jest nie tylko plandemia, lecz również głód.

  • Juhas
   20 września, 13:19

   @111 nie wiem, czy wiesz, ale krowa naturalnie nie produkuje mleka 365 dni w roku. Aby doszło do laktacji, krowy się w brutalny sposób sztucznie zapładnia, a po narodzinach siłą odbiera cielaki. Następnie krowy są pakowane w ciasne boksy i podłączane do elektrycznych dojarek, które ranią i kaleczą ich wymiona. Wdają się tam zakażenia, rany bolą i ropieją. Smacznego. Już pomijam fakt, że mleko poddane procesowi uht jest bezwartościowym, białym płynem.

  • Do Juhas
   20 września, 13:41

   Co ty pier... z? Ty chyba krowy w zyciu na oczy nie widziales.

  • Brednie
   20 września, 21:04

   Co za brednie ... Market gdzie robie zakupy
   Mleko krowie na oko wystawone z 2000 opakowan mleka rosline ze 200 ...
   Lewactwo klamie i
   Robia wode z mozgu ...juz raz bylo ze maslo rosline jest zdrowe po badaniach w USA i ogloszeniu ze nie... maslo zdrozalo dwa razy bo giganci spozywczy bali sie procesow o odszkodowania ..to jest w necie

  • Do Juhas
   22 września, 09:33

   dobrze gadasz. te tępe pnioki z polszy śmierdzące czosnkiem z wąsamy i reklamówką lidla to pisowy smród. Olej. szkoda prądu. A wy okazy jak 111 i He wara od neta. Dziadkowie na necie nie siedziely to i wy won na pole krowy pasać. tfu

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 15.10.2021
  GBP 5.4083 złEUR 4.5733 złUSD 3.9413 złCHF 4.2691 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama