Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Co z Europejczykami z UK po Brexicie? "Nie mogą żyć w zawieszeniu"

Co z Europejczykami z UK po Brexicie? "Nie mogą żyć w zawieszeniu"
Przyszłość obywateli krajów UE w Wielkiej Brytanii wciąż niepewna. (Fot. Getty Images)
Obywatele krajów unijnych są w niepewnej sytuacji i brytyjski rząd powinien jak najszybciej zagwarantować im możliwość pozostania i pracy w tym kraju - zaapelowała posłanka Partii Pracy Gisela Stuart. Parlamentarzystka była w zarządzie kampanii 'Leave', nawołującej do głosowania na rzecz wyjścia UK z Unii Europejskiej.
Reklama
Reklama

Członkowie Partii Pracy będą prowadzić projekt mający na celu ochronę po Brexicie obywateli krajów unijnych, którzy żyją w Zjednoczonym Królestwie. Informacje zbierane będą wśród wszystkich ugrupowań Parlamentu UK, trafią do ośrodka analitycznego British Future i będą zweryfikowane po to, aby znaleźć prawne rozwiązania gwarancji życia Europejczyków nad Tamizą.

Gabinet Theresy May wielokrotnie podkreślał, że obywatele krajów unijnych będą mogli swobodnie mieszkać i pracować w Wielkiej Brytanii - o ile Unia podobne gwarancje da Brytyjczykom mieszkającym poza granicami UK.

Brytyjskim parlamentarzystom taka propozycja nie wystarczy, gdyż Europejczycy - jak mówią - nie powinni być czyjąkolwiek kartą przetargową w negocjacjach.

„Rząd powinien jak najszybciej określić, jaka przyszłość czeka na Wyspach Polaków, Hiszpanów, Włochów czy Niemców - w sumie prawie 3 miliony osób. Europejczycy powinni wiedzieć, że mogą tu dalej żyć” - stwierdziła Stuart.

Informacja, która znalazła się w lipcu na stronie rządowej, porusza istotną m.in. dla polskich obywateli kwestię statusu imigrantów z Unii Europejskiej w Wielkiej Brytanii. W związku z czerwcowym referendum, w wyniku którego większość Brytyjczyków opowiedziała się za opuszczeniem unijnych struktur, wielu Polaków posiadających jedynie polski paszport obawia się o swoją przyszłość w Zjednoczonym Królestwie - pomimo pojedynczych zapewnień polityków, że sytuacja obywateli UE się nie zmienia.

"Decyzja w sprawie uruchomienia Artykułu 50 (oficjalne zgłoszenie zamiaru opuszczenia europejskich struktur - przyp. red.) i rozpoczęcia formalnego procesu wyjścia z UE zostanie podjęta przez nowego premiera. W trakcie tego procesu Zjednoczone Królestwo wciąż pozostaje członkiem Unii, dopóki negocjacje w związku z Artykułem 50 nie zostaną zakończone. Kiedy opuścimy Unię, spodziewamy się, że status prawny obywateli UE mieszkających w UK oraz obywateli brytyjskich mieszkających w państwach członkowskich, będzie odpowiednio chroniony".

Obywatele Wielkiej Brytanii opowiedzieli się w referendum 23 czerwca 2016 roku za wyjściem z UE. 51,9 proc. wyborców zagłosowało za opuszczeniem UE, a 48,1 proc. za pozostaniem we Wspólnocie.

Czym jest Brexit i z czym się wiąże - można przeczytać w naszym artykule w dziale Poradnik Polaka w UK "Co to jest Brexit?".

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 10.05.2024
    GBP 4.9961 złEUR 4.2979 złUSD 3.9866 złCHF 4.3984 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama