Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Choroby serca najczęstszą przyczyną rezygnacji z pracy wśród brytyjskich pracowników

Choroby serca najczęstszą przyczyną rezygnacji z pracy wśród brytyjskich pracowników
Wśród osób w wieku produkcyjnym w UK, które są nieaktywne zawodowo, prawie co trzecia cierpi na choroby serca, nadciśnienie krwi lub dolegliwości układu krążenia. Szczególnie dotyczy to osób w wieku powyżej 50 lat. (Fot. Getty Images)
Z nowego raportu ośrodka analitycznego Institute for Public Policy Research (IPPR) wynika, że prawdopodobieństwo rezygnacji z pracy z powodu choroby serca jest wyższe niż w przypadku jakichkolwiek innych problemów zdrowotnych.
Reklama
Reklama

IPPR wykazał, że diagnoza choroby serca niesie ze sobą największe ryzyko wycofania się z rynku pracy - większe niż w przypadku chorób psychicznych (14%), nowotworów (16%) czy jakichkolwiek innych schorzeń.

U osób z diagnozą choroby sercowo-naczyniowej (CVD) w latach 2021-2022 prawdopodobieństwo odejścia z pracy wynosiło 22%.

Wśród osób w wieku produkcyjnym, które są nieaktywne zawodowo, prawie co trzecia cierpi na choroby serca, ciśnienia krwi lub układu krążenia. Szczególnie dotyczy to osób w wieku powyżej 50 lat, które są obecnie docelową grupą dla rządu, jeśli chodzi o przywracanie ludzi do pracy.

Istnieją znaczne różnice w poziomie śmiertelności z powodu chorób układu krążenia w Anglii i Walii, przy czym szczególnie mocno dotyczy to regionu North West. Gdyby całe UK miało takie same wyniki jak najlepsza dziesiąta gmin, w samym tylko 2021 r. odnotowano by o 32 000 mniej zgonów (tj. 5% wszystkich zgonów).

Ma to związek ze spowolnieniem tempa działań profilaktycznych w ostatniej dekadzie. Według autorów raportu, gdyby udało się osiągnąć choćby połowę postępów w zakresie zapobiegania zgonom z powodu chorób sercowo-naczyniowych zaobserwowanych w latach 2005-2010, w 2019 r. liczba zmarłych byłaby o prawie 33 000 mniejsza (czyli co 20. zgon w tym roku).

W ostatnich latach listy oczekujących na leczenie w ramach NHS stale rosły, co dodatkowo spotęgowała pandemia, a od 2012 r. listy oczekujących na leczenie kardiologiczne potroiły się, przewyższając wzrost wszystkich innych list osób oczekujących na leczenie w ramach NHS.

Chorobom serca można w dużym stopniu zapobiegać, a około 80% przypadków zgonów z tego powodu jest możliwych do uniknięcia. Wymaga to jednak podjęcia aktywnych działań zapobiegawczych.

Chorobom serca można w dużym stopniu zapobiegać, a około 80% przypadków zgonów będących ich efektem, jest możliwych do uniknięcia. (Fot. Getty Images)

IPPR zaapelował do rządu o wdrożenie planu naprawczego w zakresie leczenia chorób układu krążenia poprzez:

  • Wdrożenie nowych strategii prewencyjnych, takich jak rozszerzenie obecnego "podatku cukrowego" od napojów bezalkoholowych na wszystkie produkty o wysokiej zawartości tłuszczu i soli oraz przeznaczenie uzyskanych w ten sposób dochodów na dofinansowywanie dostępu do zdrowej żywności;
  • Skrócenie list pacjentów oczekujących na leczenie kardiologiczne poprzez zwiększenie dostępu do leków profilaktycznych, utrzymanie odpowiedniej liczby pracowników i rozszerzenie dostępu do spersonalizowanej opieki;
  • Inwestowanie w badania poprzez natychmiastowe przekazanie kwoty 220 milionów funtów na badania i rozwój w zakresie zapobiegania chorobom układu krążenia, z jednoznacznym dążeniem do pozyskania prywatnych inwestorów.

Czytaj więcej:

Bezrobocie w UK jest niższe niż sądzono, ale rośnie wskaźnik bierności zawodowej

"Brytyjski dług publiczny powodują nie imigranci, ale osoby, którym nie chce się pracować"

Skandal w NHS: Pielęgniarki i położne oszukiwały, jeśli chodzi o ich kwalifikacje

Ukryte listy oczekujących na leczenie w NHS. Pacjenci zaniepokojeni opóźnieniami

    Komentarze
    • Wszystko sie zgadza
      21 lutego, 09:34

      Oprocz przyczyny,prosze sobie sprawdzic Nowy typ zatoròw w uk I na swiecie. sa bardzo swierze dane nawet na yt.

    • Świat odszedł od Prawdy
      22 lutego, 00:12

      naraz zorientowali się o skutkach szczypawek czy jeszcze może nie są na tym etapie. Oby kiedyś doszli do sedna sprawy i nie szli w denial.

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama