Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Chirurdzy w Nowym Jorku dokonali pierwszego w historii przeszczepu całego ludzkiego oka

Chirurdzy w Nowym Jorku dokonali pierwszego w historii przeszczepu całego ludzkiego oka
Obecnie jeszcze nie wiadomo, czy pacjent odzyska wzrok, ale badania pokazały, że mózg wychwyca już światło z przeszczepionego oka. (Fot. Twitter/@nyulangone)
Chirurdzy szpitala New York University dokonali w maju br. pierwszego w historii przeszczepu całego ludzkiego oka, transplantując oko dawcy ofierze niemal śmiertelnego wypadku - podała wczoraj telewizja CBS. Organizm pacjenta przyjął przeszczep, choć nie wiadomo, czy będzie możliwe przywrócenie wzroku w przeszczepionym oku.

Reklama
Reklama

Jak poinformowali chirurdzy z nowojorskiego ośrodka, 46-letni elektryk i weteran Gwardii Narodowej z Arkansas - Aaron James - jest pierwszym człowiekiem, któremu wszczepiono całe ludzkie oko, razem z nerwem wzrokowym, oczodołem i powiekami w ramach częściowej transplantacji twarzy.

Chcąc wspomóc regenerację nerwu, wszczepiono też do niego komórki macierzyste pobrane ze szpiku tego samego dawcy.

James stracił lewe oko, rękę i dużą część twarzy w wyniku porażenia prądem. Dawcą był 30-letni mężczyzna, którego organy, w tym płuca, zostały przeszczepione trzem innym pacjentom.

Mimo obaw o to, że nowe oko zostanie odrzucone przez organizm, lub wyschnie z powodu braku odpowiedniego ukrwienia, niecałe cztery miesiące po 21-godzinnej operacji, nowe oko się przyjęło, jest w dobrym stanie i wygląda zdrowo. Choć badania wykazały, że mózg pacjenta reaguje na odbiór światła przez lewą źrenicę, James nie jest w stanie przez nie widzieć, ani nie jest w stanie ruszać powieką.

Zaangażowana w operację optyk dr Vaidehi Dedania ma wątpliwości, czy wzrok kiedykolwiek uda się przywrócić w pełni. Oceniła jednak, że jest to możliwe, choć nie było to głównym celem przeszczepu.

"Czuję się dobrze. Wciąż nie mam żadnego w nim ruchu. Powieką nie mogę jeszcze mrugać. Ale mam teraz w niej czucie" - wyjaśnił sam pacjent. Stwierdził, że nie wahał się przed wyborem przeprowadzenia operacji, bo "zawsze musi być ktoś pierwszy".

Choć przeszczepy rogówki są w medycynie dość częste jako sposób na przywrócenie wzroku w przypadku niektórych schorzeń, nigdy dotąd nie próbowano przeszczepić całego oka.

Szef okulistyki na Uniwersytecie Stanforda Jeffrey Goldberg ocenił, że przeszczep jest "niesamowitym potwierdzeniem" eksperymentów prowadzonych dotąd na zwierzętach i wyraził nadzieję, że będzie to impuls do dalszych badań nastawionych na przeszczepy wraz z przywróceniem wzroku pacjentowi.

"Naprawdę jesteśmy bardzo blisko tego, byśmy byli w stanie to zrobić" - zwrócił uwagę.

Czytaj więcej:

Naukowcy z USA: Przeszczepiona świńska nerka funkcjonowała w ludzkim ciele ponad miesiąc

Chirurdzy z Oksfordu przeszczepili kobiecie macicę. Dawczynią była jej siostra

Chińscy naukowcy wyhodowali świńskie embriony z ludzkimi nerkami

Choroba z epoki wiktoriańskiej powróciła do UK. Jakie są jej objawy?

    Komentarze
    Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
    Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama