Menu

Ceny energii gwałtownie wzrosły po pożarze stacji energetycznej w Kent

Ceny energii gwałtownie wzrosły po pożarze stacji energetycznej w Kent
Ceny za energię elektryczną w sezonie zimowym 2021/2022 mogą poważnie dać się we znaki brytyjskim gospodarstwom domowym... (Fot. Getty Images)
Wczoraj we wczesnych godzinach rannych w Interconnexion France-Angleterre (IFA) – kluczowej stacji konwertorowej energii w Wielkiej Brytanii - wybuchł pożar, blokując główny kabel, który dostarcza energię z Francji i wywołując kryzys energetyczny. Natychmiast podskoczyły ceny gazu i prądu – informuje BBC.
Reklama
Reklama

Krajowy operator sieci energetycznych (National Grid) poinformował, że z powodu pożaru i planowych prac konserwacyjnych w pobliżu Ashford w Kent sieć będzie całkowicie wyłączona z eksploatacji do 25 września. Przypuszcza się, że połowa jego mocy, czyli jeden gigawat (GW), pozostanie nieaktywna do końca marca 2022 roku.

Cena energii elektrycznej dla Wielkiej Brytanii skoczyła od wczoraj o 19 proc. - do 475 funtów za megawatogodzinę (MWh). Już wcześniej w tym miesiącu regulator rynku energii Ofgem ostrzegał, że na rachunki brytyjskich gospodarstw domowych za energię będą miały wpływ gwałtownie rosnące ceny paliw kopalnych na świecie.

Limit cenowy, który ogranicza ceny, jakie firmy energetyczne mogą narzucać odbiorcom niezmieniającym ostatnio taryfy energetycznej, zostanie podniesiony w październiku w celu pokrycia rosnących kosztów hurtowych.

Po wczorajszym pożarze stacji przestał działać elektryczny interkonektor biegnący pod kanałem La Manche. Interkonektory elektryczne to kable wysokiego napięcia, które łączą systemy elektroenergetyczne sąsiednich krajów i pozwalają im dzielić się nadmiarem energii.

Rzecznik operatora systemu elektroenergetycznego National Grid, który równoważy dostawy energii w Wielkiej Brytanii, poinformował, że firma pomimo incydentu zamierza "nadal dostarczać energię elektryczną bezpiecznie i pewnie".

Analitycy uważnie przyglądają się wysiłkom National Grid, aby przywrócić obiekt do pełnej sprawności, ponieważ zbliża się zima, a wraz z nią większe zapotrzebowanie na energię. Niektórzy sugerują, że w rezultacie, w nadchodzących miesiącach Wielka Brytania może być zmuszona do polegania w większym stopniu na elektrowniach gazowych.

Hurtowe ceny gazu już są wyższe z kilku powodów, takich jak słabe wiatry oznaczające mniej energii odnawialnej, awarie w niektórych elektrowniach jądrowych i niższe przepływy gazu z Norwegii do Wielkiej Brytanii.

Wielka Brytania jest importerem netto energii elektrycznej, a bliski sąsiad – Francja jest jej największym dostawcą poprzez interkonektory, które biegną pod kanałem La Manche.

Interkonektor IFA2, który stanowi drugie łącze między Wielką Brytanią a Francją, pracuje obecnie z pełną wydajnością i nie jest dotknięty problemem.

Czytaj więcej:

Na Wyspach podrożeją rachunki za prąd i gaz

W UK drożeje prąd. O ile wzrosną nasze rachunki?

  Komentarze
  • Karol stefanowski
   16 września, 17:11

   Jobo jobo placi tylko 40 za energie 🤣🤣

  • Kłamstwo
   16 września, 17:53

   Wszędzie w Europie rosną ceny energii, aut, sprzętu elektronicznego i zwala się to na różne wydarzenia, a tak na prawdę taki jest plan i jeżeli już to jest to wina inflacji spowodowana dodrukiem pieniądza, która okrada posiadających oszczędności. W dodatku pod przykrywką eko, i zdrowia będzie odbierana ludziom prywatność i wolność. Nie będzie stać na energię, własny samochód, jedzenie mięsa, podróżowanie samolotem, a wszystko niby w celu zredukowania emisji CO2... Będziecie pozamykani we własnych miastach i będziecie jeść wyhodowaną papkę.

  • JoBo
   16 września, 18:55

   Och Karol, dobrze napisałem, że nie potrafisz czytać ze zrozumieniem. Ale to twój problem, jak w szkołę rzucałeś kamieniami.

  • Karol stefanowski
   16 września, 19:06

   Jobo jobo wiem macie karty kredytowe no chyba ze juz nie macie ?

  • JoBo
   16 września, 19:09

   Och Karol, zazdrościsz ?

  • Karol stefanowski
   16 września, 20:10

   Jobo jobo doradzam odstaw karty kredytowe Bo jak zbanczysz to Baba cie zostawi bankrucie 🤣🤣

  • JoBo
   16 września, 22:11

   Och Karol, tak się odpłacasz. A ja podpisałem petycje Rashforda, żeby m.in. twoje dzieciaki nie chodziły głodne w wakacje. Bo Karolek tylko piwko i grill, a dla dzieci ścinki.

  • GitGandiUK
   17 września, 08:02

   Strasznie duzo sie dzieje ostatnio, niby pieniedzy nie brakuje a nawet mamy ich wiecej ale towarow brakuje, wszystko drozeje i ciezko sie przemieszczac po europie a opuscic ta Wyspe jest naprawde ciezej i o wiele drozej.
   Ale nie ma co sie bac, damy rade. Bedzie lepiej ale tez napewno inaczej.
   Pozdrawiam wszystkich

  • JoBo
   17 września, 08:46

   @GitGandiUK. Bardziej odpowiada mi "lepiej", bo "inaczej " nie za bardzo. Zaraz " pojadą " po Tobie i po mnie hejterzy. Bo przecież w UK "musi" być Polakowi źle. Ale ja dam radę, nie wiem, jak Ty ? Pozdro !

  • Jobo
   17 września, 09:07

   wszyscy walcie do jobo on sponsoruje zycie wszystkim polakom na wyspach Krol zycia :)

  • Credit card
   17 września, 09:46

   Jobo jobo ma prosta recepte na udane zycie ...bukiet kart kredytowych I zycie jest piekne ....jobo jest jak Elvis

  • JoBo
   17 września, 11:05

   Kończę dyskusje, bo jak dlugo można obniżać jej level. Wszystkich zniesmaczonych moimi wpisami, przepraszam ( oprócz ich adresatów). Ale czasami tak trzeba, gdy ma się do czynienia z hejtem. Pozdro z Polski ( jeszcze przed polexitem).

  • Jobo jobo
   17 września, 20:05

   Jobo nie nikt tak nie opluwal polakow jak Ty jobo zostan gwiazdo polskoangielska

  • Jobo hejter
   18 września, 10:33

   No patrz gwiazda rzezni jobo hejter zderzyl sie ze sciana hejtu ciekawe a taki amerykanski byl I madry operator linki z rzezni jobo

  • Arbiter
   18 września, 11:13

   Sam przyznałeś się do hejtu, więc czemu nazywasz kogoś hejterem ?

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 22.10.2021
  GBP 5.4652 złEUR 4.6072 złUSD 3.9576 złCHF 4.3157 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama