Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Cała UE zamknie się na Wielką Brytanię? Kolejne kraje zawieszają loty

Cała UE zamknie się na Wielką Brytanię? Kolejne kraje zawieszają loty
Holandia, Belgia, Włochy, Austria, Niemcy, Francja, Irlandia, Hiszpania - te kraje zawiesiły lub rozważają zawieszenie lotów z UK. (Fot. Getty Images)
Holandia, Belgia i Francja zawiesiły dzisiaj połączenia lotnicze z Wielką Brytanią w związku z nowym wariantem koronawirusa wykrytym w tym kraju. Analogiczne kroki zapowiedziały Włochy i Austria; ograniczenia rozważają także Polska, Niemcy, Szwecja i Irlandia. Z kolei Hiszpania wezwała do ogólnoeuropejskich działań.
Reklama
Reklama

Holandia zawiesiła loty do Wielkiej Brytanii co najmniej do końca roku. Belgia wprowadziła obowiązujący od północy z niedzieli na poniedziałek zakaz na razie na 24 godziny; obejmuje on również połączenia kolejowe.

Włoskie MSZ zapowiedziało dzisiaj podjęcie analogicznych działań. Władze Austrii również planują zawieszenie połączeń lotniczych z Wielką Brytanią - poinformowała agencja APA, cytująca ministra zdrowia Rudolfa Anschobera.

Na razie nie wiadomo, kiedy i na jak długo wejdą w życie zakazy wprowadzone przez Włochy i Austrię - zauważają agencje, donosząc, że poważne ograniczenie ruchu lotniczego z Wielką Brytanią rozważają także władze Niemiec i Irlandii.

Od północy także władze Francji wprowadzą 48-godzinny zakaz wjazdu dla osób przybywających z Wielkiej Brytanii - poinformował dziś wieczorem premier Jean Castex. Zakaz przyjazdu z Wielkiej Brytanii ma obejmować wszystkie środki transportu, w tym promy, samoloty, pociągi i samochody. Dozwolony będzie transport towarów, a także przemieszczanie się ludzi z Francji do Wielkiej Brytanii.

Rząd Hiszpanii wezwał w dzisiejszym oświadczeniu do skoordynowanych działań na poziomie Unii Europejskiej w związku z nową odmianą koronawirusa. "Celem jest ochrona praw Europejczyków poprzez koordynację i unikanie jednostronnych środków" - podkreślono.

Władze Czech wprowadziły ostrzejsze zasady kwarantanny dla osób przybywających z Wielkiej Brytanii - podała dzisiaj agencja AP.

Czy Polska zawiesi ruch lotniczy z Wielką Brytanią? Polskie MSZ przekazało mediom, że "koordynuje ewentualne działania", a rzecznik rządu Piotr Mueller poinformował, że jutro sprawa ta będzie omawiana przez Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego.

Linie lotnicze LOT poinformowały dzisiaj, że dostosują się do ewentualnych regulacji, które zawieszałyby połączenia z Wielką Brytanią. "To jest pytanie bardziej do władz. Jak tylko pojawią się takie regulacje, to oczywiście się do nich dostosujemy" - przekazał rzecznik PLL LOT Krzysztof Moczulski.

Niemiecka prezydencja zwołała na jutro pilne spotkanie państw UE w związku z nową odmianą koronawirusa zidentyfikowaną i rozprzestrzeniającą się w Wielkiej Brytanii. "Prezydencja niemiecka zaprosiła państwa członkowskie UE na pilne posiedzenie mechanizmu kryzysowego jutro rano o godzinie 10:00 (czas GMT)" - napisał dzisiaj wieczorem na Twitterze rzecznik niemieckiej prezydencji Sebastian Fischer.

O wykryciu w Wielkiej Brytanii nowego wariantu wirusa SARS-CoV-2 poinformował 14 grudnia brytyjski minister zdrowia Matt Hancock. Przekazał wówczas, że odnotowano ponad 6 tys. zakażeń nową odmianą, głównie w południowej i południowo-wschodniej Anglii. Hancock dodał, że nowy wariant rozprzestrzenia się szybciej niż znana dotychczas odmiana, ale nie wydaje się, by powodował poważniejszy przebieg choroby i nie miał zareagować na opracowane już szczepionki przeciwko Covid-19.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), oprócz zakażeń w Wielkiej Brytanii, dziewięć infekcji nowym wariantem koronawirusa potwierdzono w Danii, a pojedyncze przypadki również w Holandii i Australii. 

Czytaj więcej:

W UK wykryto nową odmianę koronawirusa, która rozprzestrzenia się szybciej

Brytyjscy naukowcy: Nowy wariant koronawirusa zapewne rodzimego pochodzenia

Anglia: Święta odwołane. Od jutra zaostrzone restrykcje z powodu nowego wariantu koronawirusa

Włochy, Holandia i Belgia blokują wszystkie loty z UK

Brytyjskie MZ: Nowy szczep Covid-19 "wymyka się spod kontroli"

  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 28.01.2022
  GBP 5.4934 złEUR 4.5697 złUSD 4.1048 złCHF 4.4086 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama