Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

CBOS: Obecność Polski w NATO popiera 9 na 10 Polaków

CBOS: Obecność Polski w NATO popiera 9 na 10 Polaków
Większość Polaków zdecydowania popiera obecność Polski w Sojuszu Północnoatlantyckim. (Fot. Getty Images)
92 proc. badanych popiera członkostwo Polski w NATO. To mniej o 2 pkt proc. niż przed rokiem - wynika z marcowego sondażu CBOS. Przeciwnych obecności Polski w NATO jest 0,9 proc. badanych. 76 proc. uważa, że Polska może być pewna zaangażowania sojuszników w ew. obronę naszych granic.
Reklama
Reklama

Jak wynika z badania CBOS, w marcu poparcie dla członkostwa Polski w NATO wynosi 92 proc. i jest o 2 pkt proc. niższe w porównaniu z ostatnim badaniem z marca 2022 r. Jak wynika z badania, przeciwny przynależności naszego kraju do Sojuszu Północnoatlantyckiego jest niespełna co setny badany (0,9 proc.), a 4 proc. deklaruje obojętność.

"W porównaniu z poprzednim pomiarem (w marcu 2022 r.) nieznacznie przybyło obojętnych i przeciwników, natomiast tyle samo, ile poprzednio (3 proc.) nie zajęło stanowiska w tej kwestii. Obojętni wobec przynależności Polski do NATO oraz jej przeciwnicy stanowią zdecydowaną mniejszość we wszystkich analizowanych grupach demograficznych i społecznych" - dowiadujemy się.

Polska stała się częścią NATO w 1999 roku. (Fot. Getty Images)

Przynależność Polski do NATO zdecydowanie popiera 76 proc. sympatyków obozu rządzącego, 84 proc. opozycji oraz 58 proc. wyborców nie sympatyzujących ani z rządzącymi, ani z opozycją. Odpowiedź "raczej popieram" udzieliło 20 proc. sympatyków obozu rządzącego, 13 proc. opozycji i 32 proc. osób nie sympatyzujących ani z rządem, ani opozycją.

Jak wykazano w badaniu, poparcie dla przynależności Polski do NATO związane jest także z deklarowanym zainteresowaniem polityką. Im jest ono większe, tym więcej zdecydowanych zwolenników członkostwa w sojuszu, a im mniejsze, tym to poparcie częściej jest umiarkowane.

"Co ciekawe, nielicznych przeciwników członkostwa Polski w NATO najczęściej można odnaleźć w dwóch skrajnych grupach – wśród badanych w ogóle niezainteresowanych polityką (3 proc.) i wśród uważnie, szczegółowo śledzących prawie wszystko, co się dzieje w polityce (2 proc.)" - podkreślili badacze.

CBOS przeprowadził sondaż od 6 do 16 marca br. na liczącej 993 osoby reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski wylosowanej z rejestru PESEL. 58 proc. odpowiadało metodą wywiadów bezpośrednich (CAPI), 24,6 proc. telefonicznych (CATI) a 17,4 proc. internetowych (CAWI). Badani wybierali sposób prowadzenia ankiety, miała ona jednak taki sam zestaw pytań oraz strukturę.

Czytaj więcej:

Brytyjski historyk: Przyjęcie Ukrainy do NATO i UE to jedyny sposób na pokój

Były dowódca sił NATO: Akcesja Finlandii do Sojuszu to koszmar Putina

"La Capitale": Polska zapewnia Zełenskiego o poparciu dla Ukrainy w NATO

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 08.12.2023
  GBP 5.0458 złEUR 4.3303 złUSD 4.0181 złCHF 4.5913 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama