Menu

CBOS: 57 proc. Polaków pozytywnie o Kościele, 32 proc. negatywnie

CBOS: 57 proc. Polaków pozytywnie o Kościele, 32 proc. negatywnie
Na zdj. rzeźba Jana Pawła II w Częstochowie. (Fot. Getty Images)
57 proc. Polaków pozytywnie ocenia działalność Kościoła, 32 proc. - negatywnie - wynika z marcowego badania CBOS, w którym respondenci pytani byli o ocenę działalności instytucji publicznych. W porównaniu z badaniem sprzed pół roku opinie o Kościele się poprawiły.
Reklama

Pozytywnie o Kościele wypowiada się 57 proc. respondentów, o 5 punktów procentowych więcej niż pół roku temu, a źle – 32 proc., o 6 punktów procentowych mniej niż we wrześniu ub.r.

Dobrze o działalności Kościoła najczęściej wypowiadają się badani uczestniczący w praktykach religijnych przynajmniej raz w tygodniu, osoby o poglądach prawicowych, mający wykształcenie podstawowe lub zasadnicze zawodowe oraz osoby powyżej 55 lat.

Niezadowolenie częściej wyrażają osoby niepraktykujące lub sporadycznie uczestniczące w praktykach religijnych oraz identyfikujące się z lewicą. Głosy krytyki relatywnie często pojawiają się też wśród mieszkańców dużych miast, osób najlepiej wykształconych i deklarujących centrową orientacje polityczną.

W badaniu pytano też o ocenę działalności m.in. parlamentu, prezydenta, władz samorządowych, policji, sądów i prokuratury.

Sondaż wykonywano od 5 do 15 marca na reprezentatywnej próbie 919 mieszkańców Polski. 

Czytaj więcej:

Ilu Polaków chodzi na msze? Kościół przedstawił statystyki

Badanie: W większości krajów Europy religijność spada

Koronawirus w Polsce: Minister zdrowia odradza mszę w kościele

  Komentarze
  • Ttt
   25 marca, 07:17

   Tak te ponad 50 procent popiera pedofile... Bzdury ludziska. Kto mi to wytłumaczy czemu Polacy popierają pedofilie.. A nie tolerują ludzi z obcych krajów lgtb i innych ludzi którzy nikogo nie Krzywdza a są gorzej traktowani przez pl społeczeństwo niż pedofil w sutannie... Jest tu jakich chszecijanin co mi to wytłumaczy co w tych waszych głowach siedzi coo

  • Nick
   25 marca, 08:43

   Proszę spojrzeć na postawę kościoła w obliczu epidemii A wnioski się same nasuwają. Księża powinni pierwsi nieś pomoce imię ewangelii i pomagać starszym ludziom i innym służbom na 1lini. A tymczasem siedzą w swoich willach i pasą swoje grube brzuchy. Pewnie kminia jak zrobić tace on-line bo ludzie wierzacy to dla nich tylko źródło kasy! Kościół jest potwornie bogaty czy kupili choć jeden realizator dla szpitali? Nie ale za to taki Rydzol wyciąga miliony od państwa a potem szpitale nie mają nic...

  • Wiara ale nie w kościół
   25 marca, 09:43

   Popieram przedmówców w 100%, zakonnice , mnisi, zakonnicy i księża powinni fizycznie jak i duchowo wspierać wiernych i nie wiernych , ,,, powiedziane jest ze Pan Jezus kocha wszystkich , ,, trzymajcie się kochani mocno

  • Rydzyk
   25 marca, 09:56

   Ankieta została przeprowadzona w Toruniu .

  • Emigrator
   25 marca, 12:04

   Pewnie pytanie w ankiecie brzmiało: Czy nie masz nic przeciwko obecnym działaniom kościoła katolickiego, narastającemu klerykalizmowi (patrz definicja klerykalizmu wg. encyklopedii PWN), wtrynianiu sie w sprawy swieckie i szerzącej sie pedofilii wśród kleryków? Mozliwe odpowiedzi: 1. NIE, nie mam nic przeciwko. 2.TAK, nie mam nic przeciwko. :)

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 07.08.2020
  GBP 4.888 złEUR 4.414 złUSD 3.730 złCHF 4.086 zł

  Sport


  Sport

  Reklama